Ruským deťom vymývajú mozog propagandou už v škôlke, opisuje rodina z Mariupola
- Rodina z mesta Mariupol, ktorá bola nútená žiť v ruskom tábore, opísala ich príbeh
- Rusi učia „svoju pravdu“ deti od útleho veku
- Rodina z mesta Mariupol, ktorá bola nútená žiť v ruskom tábore, opísala ich príbeh
- Rusi učia „svoju pravdu“ deti od útleho veku
Príbehov o Ukrajincoch sme si od začiatku vojny všetci vypočuli mnoho. Vždy však zasiahnu hlbšie, keď sú podané z prvej ruky. S jedným z týchto príbehov prišlo aj Rádio Slobodná Európa, ktoré vyspovedalo ukrajinskú rodinu z Mariupola.
Sovietske ubytovanie
„Keď sme sa dostali do Moskvy, povedali nám o táboroch pre utečencov, kde môžeme ostať,“ uviedla vo videu Viktoria Byela. Jej príbeh sa začal dátumom 24. februára – v deň, keď Rusko započalo okupáciu Ukrajiny.
Počas útokov na mesto Mariupol bol jej syn zasiahnutý šrapnelom a tak nemala Viktoria inú možnosť, iba sa podvoliť ruským vojskám a, podľa jej slov, „stratiť svoje základné práva“.
„Sľúbili nám, že nás nakŕmia, dajú nám oblečenie a pomôžu s našimi dokumentami, čo sme nemohli urobiť svojpomocne,“ spomína Viktoria. Tábor však nebol ničím „extra“ a ukrajinská matka ho opísala ako tábor „sovietskeho štýlu“.
„Všetko bolo staré, všetko bolo rozpadnuté,“ dodala. O ich základné životné potreby bolo vraj postarané a Ukrajinka uviedla, že „ich kŕmili dobre“, no životná úroveň bola na absolútnom nevyhnutnom minime.
„Pre jedno celé poschodie bola prístupná len jedna kúpeľňa,“ opisuje ďalej. Viktoria taktiež uviedla, že utečenci mali k dispozícii aj práčku. „Lenže o jednu sa delilo 15 izieb, každá po 4 ľuďoch, takže sa ledva dala použiť.“
Jej synovi sa však našťastie dostalo zdravotnej pomoci a musel stráviť v ruskej nemocnici v meste Kaluga až mesiac. Znepokojivejšia ako podmienky, ktoré by sa ešte dali označiť za prívetivé, bola mentalita miestnych obyvateľov a názory na vojenský konflikt.
Svet očami Ruska
„Rusi si myslia, že Rusko je najlepšie a vojnu vyprovokovala Ukrajina,“ vysvetľuje vyššie spomenutý syn Vjačeslav. „Jeden chlapec mi tvrdil, že Rusi nezabíjajú deti,“ spomína tretia členka rodiny Dominika.
Jeden z najnovších reportov portálu USA Today, odvolávajúci sa na oficiálne ukrajinské zdroje, hovorí o vyše 350 mŕtvych deťoch od začiatku vojenského konfliktu.
„Tak prečo bol môj brat zranený?“ oponovalo mladé dievča. Jej ruský rovesník vraj len odvetil frázou: „Ale nie je mŕtvy, či?“ Pre Rádio Slobodná Európa Dominika prezradila zopár ďalších znepokojivých detailov.
V škole, ktorú navštevovala, sa musela na hodinách hudobnej výchovy údajne učiť naspamäť ruskú hymnu. „Je to krajina, ktorá nás napadla, obrátila moje mesto na prach, zničila môj život a zabila môjho psa,“ uviedla s plačom Dominika, ktorá prišla o štvormesačné šteniatko a mačku.
Rusko-ukrajinský konflikt sa podľa slov Viktoriinej dcéry odráža aj na obyčajných detských hrách. „Chlapci v mojej triede sa hrali s legom,“ opisuje. „Hovorili, že jedna postavička je Rus a ďalšia Ukrajinec. A potom Rus zastrelil Ukrajinca,“ dodala v rozhovore dcéra.
Milióny osudov
Z Dominikinej výpovede sa taktiež zdá, že anti-ukrajinská ideológia, ktorú Kremeľ často prezentuje, sa šíri aj medzi bežným obyvateľstvom a dokonca deťmi.
„Vieš o tom, že už nie si Ukrajinka? Teraz si Ruska,“ oznámil dievčaťu jeden z jej spolužiakov počas čakania na autobus. „A vedela si o tom, že Mariupol už nie je ukrajinský, ale ruský?“ spytoval sa údajne ďalej.
Matke detí sa z Ruska podarilo odísť, cestou cez Bielorusko a následne Poľsko. Jej manžela však musela nechať v Moskve, údajne z jeho vlastného rozhodnutia. „Je to smutná téma,“ uviedla stroho.
Príbeh Viktorie je len jedným z mnohých. Podľa portálu Grid, odvolávajúceho sa na slová ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, už boli do Ruska „násilne odvlečené“ až 2 milióny obyvateľov.
Zelenskyj taktiež dodal, že pred vstupom do Federácie boli Ukrajinci „vypočúvaní“, a tí, ktorí „neboli dostatočne lojálni Rusku“, boli presunutí do „reedukačných táborov“.
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine
Zdroje: Rádio Slobodná Európa, USA Today, Grid