Tucet vajec aj za 16 eur: Situácia je v krajine taká zlá, že ich pašujú ako drogy

  • V USA bola v decembri priemerná inflácia oproti decembru 2021 pri potravinách až 10,4 %
  • V prípade vajec to bolo neuveriteľných 60 %
Vajcia
Flickr/Iristau
  • V USA bola v decembri priemerná inflácia oproti decembru 2021 pri potravinách až 10,4 %
  • V prípade vajec to bolo neuveriteľných 60 %

Inflácia je kvôli ruskej invázii na Ukrajinu a súvisiacou energetickou krízou už niekoľko mesiacov prítomná prakticky v každej krajine sveta. Zatiaľ čo v našom regióne vidíme najväčšie zdraženie napríklad pri oleji či mäse, v Spojených štátoch amerických je výrazné zdraženie v poslednom čase badateľné najmä pri jednej položke.

Renomovaný portál Quartz píše, že v USA bola v decembri priemerná inflácia oproti decembru 2021 pri potravinách 10,4 %, avšak v prípade vajec to bolo neuveriteľných 60 %. Aká je cena tejto bežnej komodity dnes, čo zapríčinilo tento značný nárast a k čomu to v USA viedlo?

Aj 16 eur za tucet vajec

USA Today uvádza, že kým v roku 2021 Američania v priemere zaplatili za tucet vajec asi 1,8 eura, koncom predchádzajúceho roka to už boli takmer 4 eurá.

Britský The Guardian v tejto súvislosti dodáva, že na niektorých miestach v USA zákazníci za dvanásť vajec zaplatia ešte podstatne viac. Napríklad na Upper East Side na Manhattane, v jednej z najdrahších štvrtí v rámci celých USA, Američania v niektorých obchodoch za tucet vajec zaplatia medzi 12 a 16,5 eura. „Naozaj? To je šialené,“ komentoval ceny jeden zo zákazníkov.

Portál Local Today podotýka, že o pár blokov ďalej boli ceny nižšie, ale stále vysoko nad štandardom, na ktorý sú zákazníci zvyknutí. Napríklad Maria Tripodisová, domáca kuchárka, pri pohľade na kartóny s tuctom vajec v cenovom rozmedzí od 6,90 do 9,2 eura len s ťažkým srdcom povedala: Sú to pekné vajcia, ale sú oveľa drahšie ako zvyčajne.

Prečo ceny tak narástli?

USA Today uvádza hneď tri dôvody: zvýšenie dopytu po dovolenkách, vyššie výrobné náklady pre farmárov a najmä prepuknutie vtáčej chrípky, vysoko nákazlivého vírusu, ktorý spôsobuje u vtákov takmer 100-percentnú úmrtnosť.

Podľa Ministerstva poľnohospodárstva USA sa k decembru od začiatku epidémie vo februári 2022 stratilo viac ako 43 miliónov nosníc.

Vírus viedol od februára k úmrtiu viac ako 57 miliónov vtákov v stovkách komerčných kŕdľov a kŕdľov na dvoroch v 47 štátoch USA, čím prekonal 50 miliónov vtákov stratených pri vypuknutí vtáčej chrípky v roku 2015, uvádza The United States Department of Agriculture Rural Development.

Na druhej strane však The Guardian upozorňuje na skupinu s názvom Farm Action, ktorá skúmala verejne dostupné finančné údaje z odvetvia výroby vajec. Prišla k záveru, že prepuknutie vtáčej chrípky malo len „mierny dopad na priemysel“, čo vo všeobecnosti znížilo priemernú veľkosť kŕdľa znášok o viac ako 6 % v porovnaní s rokom 2021.

„Ceny vajec v potravinách sa pre spotrebiteľov od minulého roka v priemere strojnásobili. Dominantné vaječné korporácie obviňujú infláciu a vtáčiu chrípku za zvýšenie cien, ale ak zvyšovali ceny len na pokrytie týchto nákladov, prečo zbierajú päťnásobné marže produktov? Jedinou odpoveďou je, že spoločnosti spolupracujú, aby zarobili na týchto pohodlných výhovorkách, pričom používajú vtáčiu chrípku a infláciu na stanovenie vyšších cien pre spotrebiteľov,“ povedala spoluzakladateľka Farm Action Angela Huffmanová. 

Ľudia pašujú vajcia z Mexika

CBS News píše, že problém je ešte väčší, pretože čoraz viac amerických rodín začalo v posledných rokoch jesť vajcia ako bielkovinovú náhradu za hovädzie a srnčie, respektíve jelenie mäso. V dôsledku toho regály s vajcami v amerických obchodoch často zívajú prázdnotou.

The New York Times upozorňuje na to, že vzhľadom na vysokú spotrebu vajec, ale zároveň ich narastajúcu cenu, čoraz viac Američanov siaha k radikálnemu riešeniu – ich pašovaniu zo susedného Mexika, kde je ich cena podstatne nižšia. 

Zástupcovia Colnej správy a ochrany hraníc USA mali medzi 1. novembrom a 17. januárom viac ako 2 000 stretnutí s ľuďmi, ktorí sa pokúšali priviesť vajcia do Spojených štátov z Mexika, uviedol hovorca tejto agentúry. V rovnakom 11-týždňovom období rok predtým došlo k približne 460 takýmto stretnutiam.

Zdroje: Quartz, USA Today, The Guardian, Local Today, CBS News, The New York Times

Najnovšie videá

Trendové videá