Tureckí smetiari vymysleli jedinečný projekt. Zachraňujú staré knihy zo smetiakov

  • Knižnica v Ankare dáva nový význam pojmu, že knihy sú nadčasové
  • Skupina smetiarov zriadila knižnicu výlučne z kníh, ktoré vybrali zo smetiakov pri pravidelnom odvoze odpadu v meste
  • Knižnica má už viac ako 4000 zväzkov a je prístupná verejnosti
kniznica-od-smetiarov
twitter.com
  • Knižnica v Ankare dáva nový význam pojmu, že knihy sú nadčasové
  • Skupina smetiarov zriadila knižnicu výlučne z kníh, ktoré vybrali zo smetiakov pri pravidelnom odvoze odpadu v meste
  • Knižnica má už viac ako 4000 zväzkov a je prístupná verejnosti

nadpis – Tureckí smetiari dali knižkám druhý život

Mnohí určite aspoň raz pomysleli na staré knihy, ktoré ich majitelia nepotrebovali a chceli sa ich zbaviť. V tureckom hlavnom meste Ankara však vyradené knihy nemusia nevyhnutne skončiť v smetnom koši. Namiesto toho čakajú na svoje pokračujúce poslanie – vďaka netradičnej knižnici. Skupina mestských smetiarov vytvorila knižnicu s tisíckami kníh, ktoré by inak boli pohodené na skládke a upadli by do zabudnutia.

Dávajú knihám nový život

Knižnica sa nachádza v továrni, ktorá je opustená už viac ako dvadsať rokov. Priestor je útulný, priam ideálny na čítanie kníh.

„Pôvodne zamýšľané ako knižnica len pre pracovníkov a ich rodiny je teraz otvorená aj pre verejnosť“, vysvetľuje manažér Emirali Urtekin, ktorého kancelária je vybavená ďalšími zachránenými predmetmi, ako sú časopisy a písací stroj. Najmenej 1500 kníh ešte musia roztriediť do políc a ďalšie knihy naďalej prichádzajú.

Knihy boli doteraz roztriedené do 17 kategórií, od románov a učebníc ekonomiky, až po trillery a beletriu pre deti. Nájdete tu rôzne diela špičkových zahraničných a tureckých autorov, vrátane nezabudnuteľného Harryho Pottera, ktorý zdieľa poličku s Christiano Geyom, hlavným predstaviteľom románu „Päťdesiat odtieňov sivej“. Tiež tu nájdete nezabudnuteľného J.R.R Tolkiena, EL Jamesa a tureckého autora Orhana Pamuka.

„Dávame knižkám druhý život a požičiavame ich zadarmo,“ hovorí Urtekin.

Nielen knihy zo smetí

Knižnica získala veľa miestnej a medzinárodnej pozornosti, čo viedlo k získaniu ďalších kníh – a to nielen tých z odpadkových košov.

„Ľudia z iných tureckých miest dnes dokonca zaplatia poštovné za posielanie kníh do knižnice„, povedal Urtekin.

Nič sa tu nevyhodí. Knihy, ktoré už sa nedajú čítať, sa používajú ako podložky, lampy sú tu vyrobené zo starých medených rúrok.

Okrem knižnice zriadili smetiari v bývalej továrni holičstvo a kaviareň. Knižnica je často plná detí miestnych zamestnancov a študentov z blízkych škôl. K dispozícii je tiež priestor pre čitateľov a šachovnice pre návštevníkov. Knižnica je obzvlášť obľúbená u cyklistov.

Knižnica je prístupná 24 hodín denne. Stará sa o ňu dvadsaťročný Eray Yilmaz, ktorý pozorne sleduje prísun nových kníh a ich požičiavanie.

„Čítanie kníh rozvíja inteligenciu, povzbudzuje nové myšlienky. Umožňujeme ľuďom, aby tieto nové myšlienky objavovali. Knihy nás robia šťastnejšími. Ja nosím knižky matke,“ hovorí mladý muž, ktorý je zamestnancom knižnice na plný úväzok.

Smetiar Malik Ercan si prišiel požičať knižky pre manželku a dieťa. Nedávno navštívil knižnicu s bratrancom, ktorý nežije v Ankare. „Prišiel zo Sivas (centrálne Turecko). Dočítal sa o nás v novinách, a tak to chcel vidieť,“ hovorí Ercan.

Knižnica sa teší veľkej popularite doma, ale i v zahraničí. Ľudia posielajú knihy z rôznych tureckých miest a niektorí obyvatelia Ankary dávajú knihy do plastových vriec, aby smetiarom uľahčili prácu.

 

Zdroj: edition.cnn.comsvet.sme.sknews.cgtn.com

Najnovšie videá

Trendové videá