Turecko oživuje osmanské ambície: Izrael sa má podľa špeciálnej komisie pripraviť na možný vojenský konflikt
- Turecko sa stáva vážnou hrozbou pre Izrael
- Nagelova správa navrhuje zvýšiť rozpočet o 15 miliárd šekelov ročne a posilniť armádu pre čelenie tureckým ambíciám
- Turecko sa stáva vážnou hrozbou pre Izrael
- Nagelova správa navrhuje zvýšiť rozpočet o 15 miliárd šekelov ročne a posilniť armádu pre čelenie tureckým ambíciám
Izrael čelí potenciálne zásadnému posunu v bezpečnostnom prostredí Blízkeho východu, podľa najnovšej správy Nagelovho výboru, zriadenej izraelskou vládou začiatkom roka 2023, ktorá má posúvať vláde odporúčania na riešenia nastávajúcich konfliktov.
Podľa záverov komisie by súčasné ambície Turecka „obnoviť“ osmanský vplyv mohli vyvolať priame vojenské konfrontácie s Izraelom.
Správa varuje, že turecké zásahy môžu viesť k destabilizácii regiónu, pričom tureckom podporované skupiny by mohli vytvoriť hrozbu ešte vážnejšiu ako doteraz dominantné iránske nebezpečenstvo, informuje denník Jerusalem Post.
Rastúce napätie a turecké ambície
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už dlhšie preukazuje asertívne správanie, ktoré sa prejavuje podporou regionálnych frakcií a intenzívnym zapojením do konfliktov, ako je vojna v Sýrii.
Podľa Nagelovho výboru by sýrske frakcie mohli posilniť svoje spojenectvo s Tureckom, čím by vznikla nová, komplexná hrozba pre Izrael. Správa zdôrazňuje, že tureckom podporované skupiny by mohli fungovať ako proxy sily, čím by destabilizovali celý Blízky východ.
Netanjahu vo svojom vyjadrení uviedol: „Sme svedkami zásadných zmien na Blízkom východe. Irán bol dlho našou najväčšou hrozbou, ale objavujú sa nové sily, ktoré si vyžadujú našu pripravenosť.“
Odporúčania na zvýšenie bezpečnosti
Nagelov výbor predložil vláde komplexný plán na posilnenie obrany Izraela. Odporúča zvýšenie obranného rozpočtu o 15 miliárd šekelov ročne na nasledujúcich päť rokov. Tento krok má zabezpečiť, že Izraelské obranné sily (IDF) budú pripravené na čelenie tureckým ambíciám, ako aj ďalším hrozbám v regióne.
Kľúčové opatrenia zahŕňajú:
- Modernizáciu výzbroje: Rozšírenie leteckých síl o ďalšie stíhačky F-15, tankovacie lietadlá, drony a satelity, ktoré posilnia dlhodobé úderné schopnosti Izraela.
- Posilnenie protivzdušnej obrany: Vylepšenie systémov ako Iron Dome, David’s Sling, Arrow a nový laserový systém Iron Beam.
- Hraničnú bezpečnosť: Výstavbu opevnenej bariéry v Jordánskom údolí, čo by predstavovalo významný posun v obranných stratégiách Izraela. Tento krok však môže mať diplomatické dôsledky vo vzťahoch s Jordánskom.
Geopolitické výzvy roka 2024
Rok 2024 bol pre Izrael turbulentný. Konflikty s Iránom eskalovali, pričom obe strany podnikali výrazné ofenzívy. Izrael čelil iránskym raketovým útokom, zatiaľ čo jeho vlastné údery v Damasku, Teheráne a Bejrúte vyvolali medzinárodné napätie, píše renomovaný časopis Foreign Policy.
Na domácej scéne pokračovala vojna v Gaze, kde verejnosť tlačí na vládu, aby uzavrela dohodu o rukojemníkoch, no diplomatické snahy USA o prímerie neboli úspešné. Medzitým sa druhý front otvoril v Libanone, kde Izrael podnikol útoky proti H*zballáhu.
Najväčší geopolitický šok však prišiel v Sýrii. V decembri tureckom podporované sily z Hayat Tahrir al-Sham zosadili Asadov režim. Turecký vplyv v Sýrii tým výrazne posilnil, čo predstavuje novú výzvu pre izraelskú bezpečnosť.
Výhľad do budúcnosti
Správa Nagelovho výboru varuje, že izraelská stratégia musí byť flexibilná a pripravená čeliť nepredvídateľným zmenám v regióne. Turecko, spolu s Iránom, sa stáva významným hráčom, ktorý môže zmeniť rovnováhu síl na Blízkom východe.
Posilnenie vojenskej infraštruktúry, diplomatické kroky a proaktívny prístup sú kľúčovými prvkami, ako zvládnuť súčasné aj budúce výzvy.
Turecké aktivity na severe Sýrie, spojenectvá s regionálnymi aktérmi a ich dopad na Kurdy zároveň naznačujú, že Izrael musí čeliť nielen priamej hrozbe, ale aj nepriamej destabilizácii regiónu. To všetko si vyžaduje koordinovaný prístup vlády, obrany a diplomacie na ochranu izraelských záujmov a regionálnej stability.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Jerusalem Post, Foreign Policy