Turecko zhromažďuje sily, varujú USA. Hrozí nová invázia?
- Turecko podľa USA zhromažďuje armádu pri Kobani a plánuje inváziu do kurdských oblastí
- Americká diplomacia sa snaží zabrániť konfliktu, no napätie rastie
- Turecko podľa USA zhromažďuje armádu pri Kobani a plánuje inváziu do kurdských oblastí
- Americká diplomacia sa snaží zabrániť konfliktu, no napätie rastie
Turecko sa podľa správy, ktorú získal americký denník The Wall Street Journal, sústreduje na rozsiahlu vojenskú operáciu v severnej Sýrii, zameranú na kurdské oblasti kontrolované milíciami podporovanými USA. Výrazný nárast tureckých vojenských síl v okolí mesta Kobani vyvoláva obavy z možnej invázie, ktorá môže viesť k destabilizácii oblasti.
Podľa amerických predstaviteľov sú súčasné pohyby tureckých jednotiek podobné tým z roku 2019, keď podnikli vojenský vpád na severovýchod Sýrie.
Turecko zhromažďuje pri Kobani nielen svoju armádu, ale aj sily Sýrskej národnej armády (SNA), ktoré vyzbrojuje a riadi. Kurdi sa snažia zabrániť eskalácii a navrhli vytvorenie demilitarizovanej zóny, ktorá by mala Kobani ochrániť pred bojmi.
Veliteľ Sýrskej demokratickej sily (SDF) Mazlúm Abdí žiada od Turecka zdržanlivosť, zatiaľ čo Spojené štáty americké apelujú na obmedzenie tureckých operácií. Americká diplomacia sa snaží predísť ďalšiemu konfliktu prostredníctvom intenzívnych rokovaní, no situácia sa naďalej zhoršuje.
Pád Asadovho režimu a výška konfliktu
Situácia sa vyostrila po páde režimu Bašára Asada, ktorý 8. decembra ušiel do Ruska. Tento pád vytvoril mocenskú prázdnotu a znovu rozprúdil konflikt medzi kurdskými silami a protureckými povstalcami.
Ankara obviňuje kurdské milície YPG zo spolupráce s Kurdskou stranou pracujúcich (PKK), ktorú označuje za teroristickú organizáciu. Západ však YPG vníma ako dôležitého spojenca v boji proti Islamskému štátu (IS).
Islamský štát, ktorý v posledných rokoch získava silu, by mohol využiť súčasný chaos na posilnenie svojej prítomnosti vo východných častiach Sýrie. Oslabenie kurdských síl a odliv arabských bojovníkov z SDF k radikálnym skupinám ako HTS len prehlbuje riziká, píše denník Jerusalem Post.
HTS, napojená na al-Káidu, šíri svoje vplyvy v oblastiach, ktoré donedávna lojálne kontrolovali sily kurdsko-arabskej koalícii.
Americká diplomacia a neistý osud Kurdov
Spojené štáty sa snažia zmierniť napätie prostredníctvom diplomatických rokovaní. Minister zahraničných vecí Antony Blinken minulý týždeň navštívil Turecko, aby rokoval s prezidentom Erdoganom o budúcnosti Sýrie a obmedzení operácií proti kurdským milíciám.
Napriek úsiliu rokovania medzi kurdskými SDF a tureckými spojencami SNA zlyhali. Výsledkom je pokračujúce napätie, ktoré ohrozuje humanitárnu situáciu v oblasti.
Štyri dni trvajúce prímerie v okolí mesta Manbidž, ktoré malo za cieľ zabezpečiť humanitárnu pomoc, bolo predĺžené, no šanca na jeho trvalú implementáciu je mizivá.
Ilham Ahmed, predstaviteľ kurdskej civilnej samosprávy, varoval pred katastrofickými dôsledkami tureckej invázie. Vo verejnom liste vyzval novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa, aby zasiahol a vyvíjal tlak na Erdogana.
Ahmed zdôraznil, že turecké sily už teraz ohrozujú životy 200 000 civilistov a kresťanské komunity v oblasti. List pripomína Trumpove predošlé sľuby, že USA sa neobrátia Kurdom chrbtom.
Historické paralely a neistá budúcnosť
Vývoj pripomína situáciu z 2019, keď Turecko získalo kontrolu nad severovýchodnou Sýriou a prinútilo Kurdov ustúpiť. Tentoraz Ankara opäť deklaruje svoj cieľ „zničiť SDF“ a vytlačiť Kurdov čo najďalej od svojich hraníc.
Spojené štáty, ktoré v minulosti Kurdom sľúbili podporu, sa ocitli v ťažkej situácii. Americká administratíva zároveň varuje, že nový konflikt môže oslabiť celkovú stabilitu v regióne a zľahčiť Islamskému štátu získavanie nových území.
Donald Trump bol v 2019 kritizovaný za to, že „hodil Kurdov cez palubu,“ keď z Úzyrie stiahol americké vojenské sily. Otázkou zostáva, ako sa jeho administratíva postaví k novým tureckým ambíciám. Medzitým sa Islamský štát snaží využiť chaos a posilniť svoje postavenie v regióne, čo len zvýrazňuje potrebu stabilizácie.
Kurdi, ktorí boli dlhodobými spojencami v boji proti terorizmu, teraz čelia novej hrozbe. Turecký tlak na Kurdov, mocenská prázdnota po páde Asada a hrozba Islamského štátu vytvárajú komplexný konflikt, ktorý má široké dôsledky pre celý Blízky východ.
Rozšírujúce sa vojenské aktivity v oblasti Kobani ukazujú, že stabilizácia Blízkeho východu ostáva vzdialeným cieľom, ktorý si bude vyžadovať intenzívnu medzinárodnú spoluprácu.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: WSJ, JP