Turisti sa vracajú, hotelový biznis sa nadýchol. Čísla prehovorili jasnou rečou
- Turizmus sa po 2 rokoch koronavírusu vracia do normálu
- Tento trend nie je však vidieť všade
- Slovensko si v číslach polepšilo
- Turizmus sa po 2 rokoch koronavírusu vracia do normálu
- Tento trend nie je však vidieť všade
- Slovensko si v číslach polepšilo
Turizmus sa po dvoch rokoch koronavírusu a pandemických opatrení pomaly znova vracia do normálu, ba tempo rastu sa dokonca zvyšuje.
Z posledného prieskumu Eurostatu, štatistického úradu EÚ, vyplýva, že vo štvrtom štvrťroku 2022 strávili turisti v krajinách EÚ v domoch na krátkodobý prenájom rezervovaných cez Airbnb, Booking, Expedia Group alebo TripAdvisor takmer 97 miliónov nocí.
V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2021 to predstavuje približne 25 % nárast.
Predkoronové čísla, teda za rovnaké obdobie v roku 2019, prenajímacie platformy zaznamenali približne 88 miliónov návštevníckych nocí. To znamená, že minulý rok si oproti predkoronovému roku polepšil o 10 %.
Celkovo v roku 2022 strávili hostia v EÚ približne 547 miliónov nocí v krátkodobých prenájmoch ubytovania rezervovaných prostredníctvom spomenutých platforiem.
Aj tieto celoročné čísla potvrdzujú trend, ktorý bol vidieť z kvartálnych hlásení. To znamená, že v porovnaní s rokom 2021 došlo dokonca k prekročeniu úrovne roku 2019.
🛏️☀️ Traditional coastal holiday destinations remained popular in Q3 2022. The most popular regions for short-term rental accommodation booked via online platforms were:
🇭🇷 Jadranska Hrvatska,
🇫🇷 Provence-Alpes-Côte d’Azur and
🇪🇸 Andalucía.
👉 https://t.co/0UtaRYtkX5 pic.twitter.com/x8uD8e59BW— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) April 3, 2023
Trend nie je vidieť všade rovnako
„Hoci porovnanie s rokom 2021 dokumentuje silné oživenie vo všetkých 31 krajinách, v porovnaní s rokom 2019 sa vyskytli rozdiely,“ píše sa na stránke Eurostatu.
Tri krajiny, ktoré zaznamenali najväčší nárast počtu prenocovaní v roku 2022 v porovnaní s rokom 2019, boli Švédsko, Francúzsko a Belgicko. Štrnásť krajín EÚ sa však stále pohybovalo pod úrovňou roku 2019, pričom najväčší pokles zaznamenali Česko, Maďarsko, Írsko a Estónsko.
Najobľúbenejšími regiónmi pre krátkodobý prenájom ubytovania rezervovaného prostredníctvom online platforiem boli Jadranska Hrvatska v Chorvátsku, francúzsky región Provence-Alpes-Côte d’Azur a španielsky región Andalúzia.
Ako sa darilo Slovensku?
Čo sa týka Slovenska, tak za celý uplynulý rok tu hostia rezervovali vyše 1,59 milióna nocí. Najlepšie sa darilo strednému Slovensku, kde bolo za celý rok 2022 rezervovaných vyše 634-tisíc nocí.
Na porovnanie so západným Slovenskom tu hostia strávili 164-tisíc nocí, naopak na východnom Slovensku to číslo bolo 465-tisíc. Najviac rezervovaných nocí na Slovensku bolo v auguste, kedy tu prespalo až 341-tisíc ľudí.
Čísla sa zlepšili aj na Liptove, kde počet prenocovaní medziročne podrástol, no v porovnaní s rokom 2019 chýbalo v prenocovaniach takmer 14 percent, píše stránka Visit Liptov. Najväčší podiel hostí, a to až viac ako dvojtretinový, predstavovali v roku 2022 Slováci.
Hostia sa najčastejšie ubytovali v okrese Liptovský Mikuláš. „Návštevníci vyhľadávali najmä horské stredisko Jasná, vodný park Tatralandia a komplex atrakcií a prírodných krás najmä v Demänovskej, Jánskej, Žiarskej, ako aj Prosieckej či Kvačianskej doline,“ uviedol predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Ján Blcháč, ktorého cituje stránka Visit Liptov.
„Veľmi významnú časť prenocovaní za rok dosahuje pravidelne obec Demänovská Dolina,“ dodal.
Česko sa prepadlo
Na porovnanie, v Maďarsku si ľudia v roku 2022 rezervovali krátkodobé ubytovanie cez platformy na vyše 5,2 milióna nocí, pričom Budapešť z toho predstavuje až 3,3 milióna prenocovaní.
U našich českých bratov bolo podľa údajov Eurostatu rezervovaných cez 4,5 milióna nocí. V českom hlavnom meste sa rezervovalo na porovnanie s Budapešťou o viac ako 2 milióny nocí menej, konkrétne 2,2 milióna.
Zdroje: Eurostat, Visit Liptov