Turizmus napreduje. Tieto destinácie sú najlákavejšie a takto je na tom Slovensko

  • Veľká ponuka svetových dovolenkových destinácií
  • Nárast návštevnosti hlavne exotických destinácií
  • Lídrom v popularite zostáva naďalej Francúzsko
janis-skribans-394989-unsplash
zdroj: Unsplash / Jānis Skribāns
  • Veľká ponuka svetových dovolenkových destinácií
  • Nárast návštevnosti hlavne exotických destinácií
  • Lídrom v popularite zostáva naďalej Francúzsko

Každý rok má väčšina z  nás rovnaké otázky, či ísť na dovolenku? Ak áno, kedy? Kam? Na ako dlho? Samozrejme, pri tomto rozhodovaní zohrávajú zásadnú úlohu finančné možnosti každého z nás, časové možnosti, ale aj charakter dovolenky, ktorú obľubujeme a dohoda s partnerom, prípadne s kamarátmi. Výber dovolenkových destinácií je skutočne široký a z roka na rok rastie. Nie je preto jednoduché sa rozhodnúť pre správnu voľbu, ktorá nám naplní naše predstavy.

Dôležitým, nie však jediným a pre mnohých z nás ani nie zásadným kritériom pri rozhodovaní o mieste trávenia oddychu je to, ktoré krajiny sú na popredných miestach z pohľadu ich návštevnosti, úzko prepojenej s ich obľúbenosťou, prípadne ktoré krajiny zaznamenali najväčší rast popularity.

Najväčší rozvoj turizmu v Afrike

Z vytvoreného zoznamu najrýchlejšie rastúcich svetových destinácií v roku 2017 Svetovou organizáciou turizmu je zrejmé, že veľkým lákadlom pre dovolenkárov sa stávajú exotickejšie oblasti.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Unsplash / Adam Bichler

Prvé miesto si medzi najrýchlejšie rastúcimi destináciami na svete vyslúžil Egypt, ktorého návštevnosť stúpla o 55,1 percent a navštívilo ho 8,6 milióna turistov. V Egypte je lákadlom pre turistov hlavne história a kultúra. Rapídne stúpla v turizme aj pomerne neznáma africká destinácia Togo, a to až o 46,7 percent. Tá púta pozornosť krásnou prírodou.

Veľký nárast turizmu zaznamenali aj ázijské krajiny. Vietnam navštívilo o 29,1 percenta viac ľudí, čím sa zaradil na 3. miesto najrýchlejšie rastúcich svetových destinácií za rok 2017, taktiež Nepál navštívilo o 24,9 percenta viac ľudí, čím sa zaradil v tejto štatistike na 6. miesto vo svete.

Najnavštevovanejšie je naďalej Francúzsko

Svetová organizácia turizmu vytvorila aj zoznam najnavštevovanejších destinácií sveta za rok 2017. Víťazne z jej štatistických zistení vyšlo Francúzsko, ktoré obhájilo svoju pozíciu. V roku 2017 ho navštívilo 86,9 miliónov turistov. Len o málo za ním zaostáva Španielsko81,8 miliónom turistovUSA so 75,9 miliónom turistov.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Unsplash / Alex Lopez

Z ázijských krajín je na tom najlepšie Čína, ktorá vo svetovom meradle skončila na 4. mieste so 60,7 miliónom turistov. Pomerne prekvapivo sa na 6. mieste umiestnilo Mexiko s počtom 39,3 miliónom turistov. Z najznámejších európskych destinácií sa ešte na 5. mieste umiestnilo Taliansko, na 7. mieste Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska a na 9. mieste Nemecko.

Kam sa zaraďuje Slovensko?

Z hľadiska návštevnosti zaznamenala úroveň turizmu na Slovensku ďalší nárast. Za prvé tri štvrťroky roka 2017 Slovensko navštívilo 4,2 milióna turistov, čo zodpovedá nárastu návštevnosti oproti roku 2016 o 8 percent (v prepočte o 311 000 turistov viac).

Podľa vyjadrení predstaviteľov Zväzu cestovného ruchu SR však uvedené čísla neodzrkadľujú skutočný stav úrovne cestovného ruchu na Slovensku. Aj napriek narastajúcemu počtu turistov a nárastu tržieb podľa nich prestávajú byť služby v turizme konkurencieschopné. Dôvodom je existujúci právny stav na Slovensku v oblasti cestovného ruchu, ako aj zánik Slovenskej agentúry pre cestovný ruch, čiže absencia špecializovanej inštitúcie riadenia v oblasti cestovného ruchu.

Zobraziť celú galériu (3)
zdroj: Unsplash / Andrew Kovac

S týmito tvrdeniami nesúhlasí Ministerstvo dopravy a výstavby SR, podľa ktorého nie je ničím neobvyklým riadiť rozvoj cestovného ruchu efektívne bez špecializovanej inštitúcie, čoho príkladom sú krajiny ako Bulharsko, Turecko, Litva alebo Rumunsko.

Nech už je pravda kdekoľvek, v záujme všetkých zainteresovaných by mal byť úprimný záujem o rozvoj turizmu na Slovensku. Základným predpokladom je však jednotné smerovanie v tejto oblasti, ktoré bez existencie najširšej dohody a podpory nie je možné.

Zdroj: dailymail.co.uk, unwto.org

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá