Tvorca robotického „psa“ zo Slovenska: Nastal čas zvykať si na roboty, čoskoro ich budeme stretávať na uliciach
- Artaban je ešte len robotické batoľa, do sveta sa chce vydať čoskoro
- Pri jeho zrode bola hravá aj vážna myšlienka
- Múdry robot si vytvorí svoj trh. Dnes ho ešte nevidíme, ale vývojári áno
- Artaban je ešte len robotické batoľa, do sveta sa chce vydať čoskoro
- Pri jeho zrode bola hravá aj vážna myšlienka
- Múdry robot si vytvorí svoj trh. Dnes ho ešte nevidíme, ale vývojári áno
Startupová firma Panza Robotics vyvíja pokročilé roboty, no pri hľadaní názvu sa motivovala renesančným Cervantesovým románom Don Quijot. Dômyselný rytier de la Mancha túžil konať dobro a naprávať chyby, avšak bez svojho panoša Sancha Panzu by istotne upadol do zabudnutia.
„Naše roboty majú ľuďom pomáhať, tak voľba názvu firmy bola jasná – Panza – teda služobník, pomocník,“ netají inšpiráciu z literatúry CEO Panza Robotics Radoslav Balajka. „psa“
Štvornohý robot Artaban už nie je ilúziou, ale skutočnosťou
Radoslav Balajka je vyštudovaný konštruktér, absolvent strednej a vysokej školy strojníckej, doteraz pracoval v softvérovej oblasti. „Robotika bola odjakživa moje hobby – sledoval som vývoj pokročilých robotov Boston Dynamics, až kým som si povedal, že i ja sa chcem naplno venovať robotike. Už nastal čas zvykať si na roboty medzi nami – v kanceláriách, nemocniciach alebo aj na uliciach.“
Ambíciou Radoslava Balajku je vyvíjať roboty, ktoré nebudú primárne nahrádzať ľudí, ale ktoré sú typické vo výrobných procesoch vo fabrikách. „Našou ideou od začiatku bolo, aby roboty spríjemňovali život ľuďom, napríklad, aby robot bol pomocníkom v nebezpečných situáciách.“
Ušľachtilú predstavu, kam nasmerovať činnosť robotov, čoskoro pretavil do biznisovej vízie. Preto sa naplno pustil do realizácie a vrátil sa k vyštudovanému odboru – konštrukcia strojov a zariadení.
Projekt je už tímovou prácou, autorom myšlienky a pohonom celého projektu je Radoslav Balajka. Má za sebou niekoľko úspešných firiem, ale táto má výnimočné postavenie.
„Vyštudoval som strojárenstvo a navyše pochádzam zo strojárenskej rodiny – dušou som strojár. Je pravdou, že pracovne som sa tomu doteraz nevenoval. Prichádza však doba robotov, už je to aj biznisovo zaujímavé, tak návrat k pôvodnej špecializácii je nielen logický – je to moja srdcovka,“ vyznáva sa konštruktér a zároveň CEO firmy.
Technologicky sa podieľa na vývojových fázach
Rola CEO Panza Robotics pána Balajku je nielen manažérska, ale aj konštruktérska. Robotika aj veci okolo sú hračky každého muža – ako to sám pomenoval Balajka.
„Aj ja to tak mám. A chcem ísť ďalej – premeniť to na biznis, ktorý v tom silno vnímam. Sme na začiatku novej veľkej éry, hoci roboty sú tu s nami desiatky rokov. Sú to však industriálne roboty, primárne vo fabrikách, ktoré vyrábajú produkty. No aj keď zatiaľ roboty na uliciach nestretávame, príde to čoskoro,“ hovorí o vízii, ktorá sa aj v našich mestách rýchlo stane realitou.
Artaban bude schopný plniť rozmanité úlohy
Artaban je univerzálny autonómny štvornohý robot, určený pre rôzne činnosti a pre rôznych klientov. Má univerzálny hardvér, avšak vďaka špecifickému senzorickému systému alebo prídavnému softvérovému vybaveniu bude schopný plniť veľa rozmanitých úloh.
Za bežných okolností by mal zvládnuť všetky podmienky, v ktorých sa pohybujú ľudia. „A tiež máme špeciálne účely, komunikujeme aj s geofyzikmi, požiarnikmi, armádou. Je pravdepodobné, že pre špecifických a náročnejších klientov budeme prispôsobovať odolnejší vonkajší skelet. Vieme ho prispôsobiť tak, aby vydržal aj agresívne prostredie.“
Prvými zákazníkmi budú utilities – teda energetické spoločnosti, elektrárne, ropné spoločnosti, rafinérie, ale tiež aj stavebné spoločnosti, ktoré potrebujú kontrolovať priebeh stavby.
„Komunikujeme už s potencionálnymi zákazníkmi, napríklad s firmou, ktorá prepravuje v podzemných potrubiach plyn alebo ropu. A potrebujú ich kontrolovať. Teraz tie činnosti vykonávajú ľudia, ale potrebovali by robota, ktorý prejde dlhé kilometre potrubí pod zemou a skontroluje ich. Táto kontrola je nevyhnutná, musí sa vykonávať za každých okolností,“ objasňuje CEO Panza Robotics.
„Prvého pekného robota, ktorého predstavíme verejnosti, chceme mať už v prvom polroku. V druhom chceme s tromi spoločnosťami overovať robota v reálnej činnosti, na základe tejto spolupráce budeme dolaďovať jeho výkon,“ výrobu prvej malej série chce firma spustiť začiatkom budúceho roka.
Radoslav Balajka mal od začiatku presnú predstavu vizuálu: „Dizajn sme vytvárali v spolupráci s grafickým štúdiom Pergamen v Trnave. Dizajn je motivovaný japonským origami.“
Fototermín na EXPO s pani prezidentkou
Model robota Artaban videl svet na EXPO v Dubaji. Zaujal aj návštevníkov, mal tam dokonca niekoľko exkluzívnych „fototermínov“ – spoločne spolu s pani prezidentkou Zuzanou Čaputovou i s hviezdnym cyklistom Petrom Saganom. Panza Robotics má vysoké ambície – na globálnej úrovni.
Nadšenie jedných, že do bežného života sa zapoja roboty, môže u iných vyvolať úzkosť, že nás nahradia a ľudia nebudú mať prácu… Nehovoriac len o industriálnych robotoch, ale aj o tých automatizovaných zariadeniach, ktoré nás vítajú pri vstupe do banky alebo bistra, keď si na termináloch automatov objednávame trebárs burger.
V spravodajstve či vo filmoch sledujeme roboty využívané v armáde a v bežných službách. „V prípade industriálnych robotov je to úplne jasné – roboty čistokrvne nahrádzajú ľudí. V našom projekte sme sa zamerali výlučne na segment bystrých robotov, ktorí spríjemnia a uľahčia bežný i pracovný život.„
„Využívať sa budú na odbremenenie ľudí od rutinných alebo aj nebezpečných činností, a tak sa ľudia budú môcť viac venovať tvorivejším činnostiam. Predovšetkým však chceme nasadením robotov eliminovať prácu v nebezpečných situáciách – napríklad v oblastiach po zemetrasení alebo v oblasti úniku plynu, radiácie a podobne. Posielať tam ľudí je riskantné,“ hovorí pán Balajka.
Ďalej konkretizuje, že vyslaný robot zmonitoruje nebezpečenstvo prostredia a človek vyhodnotí postup a spôsob ďalších prác. „Náš robot je predovšetkým tímový hráč. Nenahradí človeka v úplnosti, ale odbremení ho od rutinných a zdravie ohrozujúcich alebo nebezpečných činností,“ zdôrazňuje.
Účasť v súťaži Challenger je prínos pre firmu
Ekologická udržateľnosť projektu spočíva hlavne v znížení uhlíkovej stopy, nielen využitím elektrického pohonu robota – nahrádza aj činnosti, ktoré vykonáva človek za pomoci motorového vozidla. Významným benefitom pre ekológiu, ale aj ekonomiku je kontrola rôznych únikov, napríklad kontrola toxicity na skládkach, kde identifikuje nebezpečné látky a tým eliminuje hrozbu ekologických katastrof.
„Prínos súťaže Challenger nespočíva len vo víťazstve, ale aj v samotnej účasti. Pre nás bolo prínosom už to, že sme mohli konzultovať náš projekt s kvalitnými mentormi. Pomohli nám – ôsmim firmám – s riešením problémov v konkrétnych fázach rozvoja. A ďalším aspektom je aj zviditeľnenie sa. Dobrý chýr je prínosom bez ohľadu na to, či hľadáte investora, zákazníka alebo šírite progresívnu myšlienku,“ zhodnotil.
Hardvérový produkt potrebuje výrazne viac financií
V začiatkoch je ťažké nájsť investora, boja sa veľkej výzvy. Firma oslovuje potenciálnych investorov z celej Európy. V polroku tohto roka by mali dokončiť prvého robota „v pohybe“, aby všetci videli, že je reálny a už existuje.
Ich najväčšou výzvou sú financie. „Keď tvoríme hardvérový produkt, potrebujeme rádovo päťnásobne vyšší objem financií než pri softvérovom produkte.“ Aj pomocou súťaže Challenger hľadajú ďalšie investície.
Na projekte teraz pracuje tím štrnástich ľudí, väčšina z nich sú zamestnaní na part-time. Investície, ktoré ešte potrebujú získať, sú potrebné predovšetkým na to, aby títo vývojári pracovali na plný úväzok.
Pandémia akcelerovala využitie aj vývoj progresívnych robotov
Zrýchlila využitie aj vývoj robotov – veď sa používali napríklad pri dezinfikovaní priestorov nemocníc, na minimalizovanie medziľudského kontaktu pri viacerých činnostiach. V nemocniciach dosiaľ roboty nepôsobili, práve v pandémii boli nasadené i tam. Môžeme len očakávať, že vývoj a výroba podobných robotov sa výrazne rozšíri.
Aká je konkurencia v súčasnosti? „Konkurenčné projekty sú nateraz dva: žltý štvornohý robot Boston Dynamics bol prvý veľmi známy, je svetovou jednotkou. Ďalšieho robota vyvíjajú vo Švajčiarsku. Sú tu ešte čínske roboty, tie však nerátame za priamu konkurenciu, ktorú by sme si pustili do nášho priestoru. Od našich zákazníkov, ktorí nás už kontaktujú, máme takýto feedback,“ vysvetľuje šéf startupu.
Dlhodobou víziou firmy je spolupráca s univerzitami
V tíme majú aj jednu dámu, v technických odboroch – strojníckych a elektrotechnických je ich všeobecne veľmi málo.
Dlhodobou víziou firmy je spolupráca s univerzitami. Napokon ich sídlo je priamo na Elektrotechnickej fakulte STU. Spolupráca však už začala hneď na začiatku tohto projektu v podobe bakalárskych a diplomových prác.
Artaban môže skončiť vo vesmíre
Je možno paradox, že pre humanizáciu života – aby sme ľudí neohrozovali rizikovými faktormi – vyvíjame roboty. Jeho pozemné pôsobenie je reálne už dnes. Ale aj jeho misia do vesmíru je predstaviteľná.
Môže raz Artaban kolonizovať Mars? „Samozrejme, že áno,“ smeje sa Radoslav Balajka CEO firmy Panza Robotics.
Ak sa chceš dozvedieť ďalšie zaujímavosti o firme Panza Robotics, prečítaj si aj tento článok.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy