Tvorcovia Siri odhalili svoju novú AI asistentku Viv

  • Ak si si myslel, že Siri je skvelá, pri Viv padneš na zadok.
landscape-1430167142-esq-viv-2
  • Ak si si myslel, že Siri je skvelá, pri Viv padneš na zadok.

Dag Kittlaus a Adam Cheyer vytvorili umelú inteligenciu, na ktorej funguje Siri, kultová digitálna asistentka od Apple a zároveň jedna z prvých moderných aplikácií, ktorá je schopná zvládnuť otázky v prirodzenom jazyku na smartfóne. Tento mesiac títo dvaja tvorcovia ukázali svoj najnovší výtvor Viv – predstavuje novú generáciu asistentky s umelou inteligenciou, ktorú posledné štyri roky vyvíjali v utajení.

Ich cieľom bolo vytvoriť lepšiu verziu Siri prepojenú s množstvom služieb, namiesto základného vyhľadávania otázok na internete, ako to robí Siri. Počas 20 minútovej demo scény v Disrupt NYC Viv bezchybne zvládla celý rad zložitých žiadostí, a to nielen pokiaľ ide o chápanie, ale dokonca s prepojením s obchodníkmi tretích strán pre nákup tovaru a zariadenie rezervácií.

Prístup Viv má oveľa bližšie k Alexa od Amazonu alebo botom v Messengeri od Facebooku a ponúka možnosť spojiť sa s obchodníkmi a dodávateľmi tretích strán, aby bolo možné na základe žiadostí vykonať nákup tovarov alebo zajednanie rezervácií. Slogan spoločnosti – inteligencia sa stáva nástrojom – pekne zahŕňa cieľ integrovať konverzačnú umelú inteligenciu do vnútra veľkého množstva gadgetov a digitálnych služieb.

Kritický rozdiel je tu medzi širokou horizontálnou umelou inteligenciou a špecializovanou vertikálnou umelou inteligenciou. Služba ako x.ai, ktorá zdieľa investorov s Viv je zameraná len na jednu vec – plánovanie schôdzok. Robí túto úlohu veľmi dobre, ale nedokáže robiť nič iné.

Siri, Alexa, Cortana a ich podobní majú byť širokou umelou inteligenciou, ktorá je schopná zvládnuť celý rad rôznych úloh. Správajú sa ako veliaci a riadiaci bot, presmerovávajú otázky k príslušnému botovi pre rezerváciu hotelovej izby alebo objednanie kvetín. Amazon a Facebook objasnili, že ich prístup bude viesť k integrácii s čo najväčším počtom služieb tretích strán. Na druhej strane Siri a Google Now zostávajú viac uzavreté.

Viv_Siri_response_@2x

foto: appsrooster.com

Microsoft tiež značne investuje do myšlienky inteligentných botov a počas svojej nedávnej konferencie vývojárov predviedol prostriedok pre ich vytvorenie. V jadre zmeny aplikácií na botov bol pojem konverzácia ako platforma,” povedal CEO Satya Nadella. Viv stelesňuje tento trend. Jej tvorcovia pracujú na probléme porozumenia prirodzeného jazyka viac ako desať rokov, počnúc projektom umelej inteligencie, podporovaného Agentúrou pre výskum pokročilých obranných projektov (DARPA) na prelome tisícročia. To viedlo k veľmi výkonnému systému, ktorý je schopný pochopiť a reagovať na požiadavky typu: Na ceste k bratovi musím vyzdvihnúť nejaké lacné víno, ktoré sa hodí k lasagniam.”

“Viv si kladie za cieľ byť všadeprítomná, takže bude chápať tvoje preferencie a históriu, keď s ňou budeš komunikovať na svojom mobilnom zariadení, v aute alebo s inteligentným zariadením doma,” povedal Adam Koopersmith, partner Pritzker Group Venture Capital, jedného z investorov Viv-u. “Naším cieľom je odtrhnutie sa od potreby stovky rôznych aplikácií, ktoré pôsobia nezávisle na sebe. Tieto služby budú integrované do každodenného života. Viv bude platformou, ktorá to umožní.”

VIV

foto: esquire.com

Viv bude konkurovať botom od Microsoftu a API, ktoré vytvoril Facebook, aby podporil vývojárov vo vytváraní botov pre Messenger. Na deme si poradila s množstvom zložitých otázok. Viv reagovala na veci, ako: Pršalo v Seattli pred tromi štvrtkami?” a Bude pozajtra po piatej poobede v blízkosti Golden Gate Bridge teplejšie ako 70 stupňov (Fahrenheita)?”

Dokáže tiež spracovať viac personalizované požiadavky, ktoré zobrazujú znalosť užívateľa ako napríklad: Pošli Adamovi 20 dolárov.” “Pošli mojej mame nejaké kvety.” 

Hound zatiaľ nie je medzi spotrebiteľmi hitom. A minimálne na začiatku Viv určite nebude schopná obchodníkom ponúknuť distribúciu pre masívnu spotrebiteľskú základňu tak, ako to dokáže Facebook a Amazon. Zakladatelia Viv veria, že si ich vývojári a obchodníci tretích strán vyberú vďaka sile ich umelej inteligencie, a pretože sú narozdiel od technologických gigantov stranovo neutrálni.

Na javisku Viv predviedla “dynamické generovanie programu”, o ktorom tvrdia, že je prelomové. A určite tak aj vyzerá. Pri každej slovnej žiadosti Viv dynamicky vytvorila kód ukazujúci, ako pochopila a spracovala požiadavku. To hypoteticky umožní vývojárom vytvárať robustnú konverzačnú umelú inteligenciu pre svoje služby jednoducho tým, že sa s Viv budú rozprávať a následne upravovať kód, ktorý im poskytne pri odpovedi.

Burton_WaPo_VivLabs_0031462320786

foto: washingtonpost.com

zdroj: theverge.com, zdroj titulnej fotografie: tapsmart.com

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá