Tvrdil, že očkovaní sa premenia na aligátorov. Brazília sa aj napriek odporu prezidenta vymanila z covidového pekla

  • Brazília bola jednou z najhorších krajín, ľudia bojovali o kyslík
  • Samotný prezident Bolsonaro bol proti očkovaniu, tvrdil, že očkovaní sa premenia na aligátorov
  • Očkovanie zmenilo priebeh pandémie, dnes je v krajine zaočkované vyššie percento ako na Slovensku
  • Brazílčania si aj napriek prezidentovmu odporu zohnali vakcíny a dokonca ich aj začali vyrábať
pjimage – 2021-07-15T085845.624
Twitter/jairbolsonaro CNN
  • Brazília bola jednou z najhorších krajín, ľudia bojovali o kyslík
  • Samotný prezident Bolsonaro bol proti očkovaniu, tvrdil, že očkovaní sa premenia na aligátorov
  • Očkovanie zmenilo priebeh pandémie, dnes je v krajine zaočkované vyššie percento ako na Slovensku
  • Brazílčania si aj napriek prezidentovmu odporu zohnali vakcíny a dokonca ich aj začali vyrábať

Brazília si na jar prešla príšernou vlnou nákazy, na konci ktorej boli státisíce mŕtvych a niekoľko nových, silnejších variantov koronavírusu. 

Bolsonaro vtedy Brazílčanom odkázal, aby „nefňukali“ a nechali sa pekne premoriť. Robil si žarty z rúšok, neskôr vakcín a do médií rozprával svoje domnienky, nie overené fakty. 

Prezident bol obvinený z toho, ako krajina nezvládla pandémiu, pretože nepristúpil k opatreniam, ktoré by aspoň v najhorších mesiacoch mohli Brazílii pomôcť. Počas celého trvania pandémie bola ekonomika otvorená. 

Vyššie percento zaočkovaných ako na Slovensku 

Našťastie, obyvatelia svojho prezidenta nepočúvali a dnes je percento zaočkovaných v Brazílii vyššie ako na Slovensku. Podľa posledných dát z ôsmeho decembra je v krajine úplne zaočkovaných 65 percent obyvateľov a to aj napriek pomalému štartu. 

Brazília sa dostáva zo svojej nočnej mory a hlavným dôvodom je naša vysoká úroveň zaočkovanosti,“ povedal pre Financial Times José Gomes Temporão, výskumník a bývalý minister zdravotníctva.

zdroj: Unsplash/@hakannural

Brazílii pomohol systém verejného zdravotníctva na vysokej úrovni, a občania, ktorí dôverovali vedcom. Očkovaciu iniciatívu podporovali aj podnikatelia, ktorí darovali peniaze a zariadenia.

Podľa prieskumov Svetovej banky a OSN, len 3 percentá Brazílčanov sa nechceli dať zaočkovať. V Latinskej Amerike a Karibiku je priemer 8 percent. 

Vyzerá to tak, že krajina je z najhoršieho vonku, a to len vďaka svojim vlastným občanom. „Brazília bola jednou z najhorších krajín počas pandémie. Bola príkladom toho, čo v boji s ochorením nerobiť,“ povedal Lawrence Gostin, profesor zdravotníckeho práva na Univerzite Georgetown. Vakcína podľa neho zachránila situáciu. 

V meste Manaus, v strede Amazonského pralesa, začiatkom roka bojoval zdravotnícky personál s nedostatkom kyslíka pre pacientov. Zdravotná sestra Thatyana Borges Machado si však všíma, že situácia sa normalizuje.

„Dnes tu nepanuje chaos, vraciame sa k situácií pred pandémiou,“ komentovala súčasnú situáciu. 

Prekážky od prezidenta

Prezident Bolsonaro prisahal, že sám sa nikdy nedá zaočkovať. Okrem nepravdivých vyhlásení, že očkovaní proti koronavírusu majú väčšie riziko nákazy HIV, tvrdil, že vakcína od spoločnosti BioNTech/Pfizer by mohla z ľudí urobiť aligátorov. 

Kvôli jeho nedôvere neobjednal dostatočný počet vakcín, zdravotnícke strediská, našťastie, vzali situáciu do vlastných rúk.

zdroj: TASR/AP, Eraldo Peres

Spočiatku sa v Brazílii očkovalo vakcínou čínskej spoločnosti Sinovac, neskôr začali zdravotníci očkovať Pfizerom a AstraZenecou. Krajina pritom vzala iniciatívu do vlastných rúk a začala AstraZenecu vyrábať priamo v Rio de Janeiro. 

Zatiaľ čo vo svete zúri diskusia o nerovnosti očkovania medzi bohatými a chudobnými krajinami, práve Brazília by mohla túto nerovnosť odstrániť. Miestny výrobca začne od budúceho roka vyrábať aj vakcíny Pfizer pre Latinskú Ameriku. 

Kombinácia očkovania a prirodzenej imunity, ktorá je následkom veľkého počtu prípadov, je paradoxne pre krajinu v aktuálnej vlne výhodou. Je však ešte skoro hovoriť o víťazstve. Problémom sú nové varianty a mutácie, ktoré môžu byť nebezpečné aj pre očkovaných. 

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Financial Times, Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá