Koalícia „visí na šnúrkach od jeho gatí“. Kto je v skutočnosti poslanec Taraba
- Tomáš Taraba patrí medzi najkontroverznejších slovenských politikov
- Startitup sa pozrel na jeho príbeh od podnikania až po politickú kariéru
- Tomáš Taraba patrí medzi najkontroverznejších slovenských politikov
- Startitup sa pozrel na jeho príbeh od podnikania až po politickú kariéru
Tomáš Taraba v súčasnosti patrí medzi najkontroverznejších slovenských politikov. V očiach verejnosti sa nezaradený poslanec a predseda strany Život-NS neslávne zviditeľnil najmä šikanovaním dcéry prezidentky Emmy Čaputovej na internete či návrhom zákona, ktorý súvisel aj so zákazom dúhových vlajok na štátnych úradoch. Napriek tomu sa však z donedávna takmer neznámeho politika stáva čoraz väčší politický hráč.
Nemalú pozornosť tiež vzbudzujú politikove luxusné nehnuteľnosti, ktoré má vo svojom portfóliu, či kuriózni biznis partneri. V minulosti totiž podnikal napríklad s exsiskárom Petrom Koščom či Marekom Trajterom, ktorý bol obvinený z vraždy podnikateľa.
Startitup sa rozhodol zmapovať Tarabov kariérny príbeh a taktiež zistiť, akú veľkú úlohu v súčasnosti hrá on sám a jeho partička na fungovaní národnej rady.
V politike je už roky
Napriek tomu, že ho verejnosť v rámci politiky eviduje len zopár rokov, koketovať s ňou začal už omnoho skôr. Taraba sám seba považuje za veriaceho konzervatívca, preto nie je úplným prekvapením, že jeho politické začiatky sú spojené s KDH.
„Registrujem ho z tých rokov, keď sa pohyboval popri KDH. Pôsobil v SARIU, bola to nová generácia mladých ekonómov. Vyskytol sa na verejných, programových podujatiach hnutia,“ prezradil pre Startitup politik a bývalý predseda KDH Ján Figeľ. Podľa Figeľa však členom strany nebol.
Taraba podľa webu Aktuality v rokoch 2004 až 2006 zastával funkciu vyjednávača pre investičné projekty v Slovenskej agentúre pre rozvoj investícií. Neskôr pôsobil až do roku 2019 ako manažér v súkromnej sfére.
Na kandidátke s neonacistami
Vstup do veľkej politiky sa mu podaril v roku 2020. Parlamentnými bránami však predseda strany Život-NS prešiel na kandidátke extrémistickej ĽSNS. „Je to človek, ktorý je schopný na presadenie svojej línie spojiť sa s fašistami. Pre mňa je to diskvalifikácia,“ hovorí pre Startitup politológ Grigorij Mesežnikov.
Podľa odborníka je Taraba radikálno-nacionalistickým politikom. Mesežnikov hovorí, že existujú rozdiely medzi ním a pôvodnými členmi ĽSNS, dôležité je však podľa neho to, že bez tejto strany by sa nedostal do parlamentu.
„Dostal by sa dnes do situácie, ako sa hovorí, že ‚terajšia vládna menšinová koalícia visí na šnúrkach od gatí tarabovcov’, keby pred dvoma rokmi nekandidoval na kandidačnej listine kotlebovcov? Nedostal,“ komentuje expert.
Politológ naráža na fakt, že práve Taraba s Kuffovcami boli pomyselným jazýčkom na váhe pri nedávnom odvolávaní financmajstra Igora Matoviča. Na jeho odvolanie totiž chýbali presne tri hlasy, tarabovci nehlasovali a Matoviča tým de facto vo funkcii zachránili. Zvláštne pôsobí aj fakt, že ešte v ten istý deň im prešli v parlamente na ďalšie rokovanie tri návrhy.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Tomáš Taraba sa neslávne zviditeľnil rôznymi excesmi
- Do parlamentu sa dostal na kandidátke extrémistov
- Ako vyzerali jeho začiatky v politike
- Aké luxusné nehnuteľnosti vlastní
- S akými problémovými mužmi podnikal
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom