Twitter čakajú radikálne zmeny, dotknú sa aj používateľov. Musk sa stal jeho výhradným riaditeľom
- Elon Musk je výhradným riaditeľom Twitteru
- Plánuje veľké prepúšťanie
- Jeho majetok sa od januára 2022 prepadol o enormných 100 miliárd
- Elon Musk je výhradným riaditeľom Twitteru
- Plánuje veľké prepúšťanie
- Jeho majetok sa od januára 2022 prepadol o enormných 100 miliárd
Miliardár a podnikateľ Elon Musk sa stal výhradným riaditeľom sociálnej siete Twitter po tom, ako skompletizoval jej nákup za 44 miliárd dolárov a rozpustil jej predstavenstvo. TASR správu prevzala z agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na v pondelok predložené dokumenty Americkej komisie pre cenné papiere a burzy (SEC).
Vedenie prepustil
K naplneniu prevzatia spoločnosti Twitter Muskom podľa týchto dokumentov došlo 27. októbra a miliardár sa tým stal „výhradným riaditeľom“ spoločnosti.
Musk 27. októbra odvolal výkonného riaditeľa Twitteru Paraga Agrawala, finančného šéfa Neda Segala a šéfku právnych záležitostí a politiky Vijayu Gaddeovú.
Denník Washington Post v pondelok s odvolaním sa na zdroj oboznámený so záležitosťou oznámil, že Twitter plánuje prepustiť štvrtinu zamestnancov v rámci prvého kola redukcie pracovných miest. To, kedy by sa v Twitteri mohlo začať s rozsiahlym prepúšťaním, nie je známe.
Okrem prepúšťania sa však niektoré zmeny dotknú aj peňaženky používateľov platformy. Prémiové členstvo Twitter Blue bude stáť takmer 4x viac, z 4,99 dolárov mesačne sa ceny zvýši na 19,99 dolárov za mesiac, informoval Fontech.
Pád z vrcholu
Elon Musk sedí na vrchole miliardárskeho reťazca so svojím celkovým majetkom v hodnote približne 203 miliárd amerických dolárov. Číslo je samo o sebe lichotivé, no v o čosi negatívnejšom svetle sa ukáže, ak ho porovnáme s majetkom excentrického miliardára pred rokom. Napriek tomu, že je najbohatším mužom sveta, jeho majetok sa scvrkol. Kam sa podelo 100 miliárd dolárov z jeho účtu?
Čím viac sa Musk približoval ku svojej vysnívanej kúpe Twitteru, tým viac sa akcie spoločnosti Tesla vzďaľovali od svojho maxima. O prepade miliardárovho bohatstva informoval aj denník Forbes. Musk bol vôbec prvou osobou v zaznamenanej histórii, ktorej sa podarilo dosiahnuť bohatstvo vo výške 300 miliárd dolárov.
Po dosiahnutí historického maxima sa však Muskovo imanie začalo postupne prepadať a len za necelý rok prišiel o astronomických 100 miliárd. Za tento prudký pád podľa NPR môže práve často skloňovaná a aktuálne spečatená kúpa Twitteru.
Na tú ešte pred jej úplným doklepnutím zareagoval akciový trh, v rámci ktorého takmer okamžite stratili cenu akcie obľúbeného výrobcu elektromobilov Tesla. Pôvodný prepad dosiahol pred týždňom úroveň vyše 12 %. Problematickými sa pritom stali práve výroky samotného Elona Muska.
Ten totiž pred uzavretím dohody potvrdil, že takmer polovicu celkovej dohodnutej sumy zaplatí, takpovediac, z „vlastného vrecka“. Na trhu preto vznikli obavy, že Musk by sa mohol začať snažiť potrebné financie získavať rozpredávaním akcií Tesly, počas čoho stratila spoločnosť na hodnote.
Na imanie najbohatšieho muža sveta však mala vplyv aj samotná ekonomická kríza, ktorá v súčasnosti postihuje mnohé časti sveta. Portál IFL Science dodáva, že mnoho ukazovateľov nasvedčuje, že svet sa postupne dostáva ku globálnej recesii, čo by znamenalo, že o Muskove elektromobily by v budúcnosti nemusel byť záujem. Tieto obavy dodatočne znížili hodnotu akcií spoločnosti Tesla.
Tiahla sa dlhé mesiace
Samotná kúpa sociálnej siete Twitter sa spočiatku zdala byť vybavenou vecou, pričom sa obidve strany dohodli na cene 44 miliárd dolárov, alebo v prepočte 54,20 dolára za akciu. Neskôr však medzi týmito biznis partnermi nastali nezhody.
Vývoj situácie monitoroval aj web Fontech. Musk ešte v apríli ponúkol, že Twitter odkúpi, no neskôr sa pokúsil z dohody vycúvať, tvrdiac okrem iného to, že na sociálnej sieti je omnoho viac falošných účtov, ako firma uvádzala. Podľa Twitteru sa tým Musk snažil zakryť fakt, že akvizíciu už nepovažoval za atraktívnu.
Twitter sa tak rozhodol zažalovať Muska a žiadal dokončenie akvizície. Musk reagoval protižalobou a obvinil Twitter zo zavádzania jeho tímu v otázke skutočného počtu používateľov. Začiatok súdneho procesu s cieľom prinútiť Muska kúpiť Twitter bol na súde v Delaware naplánovaný na 17. októbra.
Začiatkom októbra však miliardár oznámil, že sociálnu sieť predsa len nakoniec kúpi. Pre správy o blížiacom sa odkúpení došlo aj k pozastaveniu obchodovania s akciami Twitteru. V reakcii na tieto správy vystrelila hodnota akcií Twitteru nahor o vyše 20 %.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Forbes, NPR, IFL Science, Fontech, Bloomberg