Twitter čakajú zmeny. Elon Musk je zástancom slobody prejavu, no aj tak blokuje používateľov

  • Elon Musk sa dohodol na kúpe Twitteru
  • Má svoje priority, prinesie niekoľko zmien
  • Niektoré sú dlhodobo žiadané, iné sa môžu zdať kontroverzné
twitter a elon
TASR/AP, Charles Sykes Unsplash/Marten Bjork
  • Elon Musk sa dohodol na kúpe Twitteru
  • Má svoje priority, prinesie niekoľko zmien
  • Niektoré sú dlhodobo žiadané, iné sa môžu zdať kontroverzné

O oficiálne najbohatšom mužovi na zemi je známe, že je veľkým milovníkom Twitteru. Elon Musk túžil po vlastníctve tejto sociálnej siete. Fontech uvádza, že po niekoľkých nevydarených pokusoch sa miliardár s predstaviteľmi Twitteru dohodol a stane sa jeho novým majiteľom. Celá transakcia dosiahne hodnotu približne 44 miliárd dolárov (41,1 miliardy eur).

Musk už oznámil, že Twitter dostane množstvo nových funkcií. Jeho snahou bude bojovať proti botom, ktorí zapĺňajú komentárové sekcie aj na ostatných sociálnych sieťach. Spomínal aj povinnú autorizáciu všetkých skutočných používateľov. Ako sa to teda prejaví v reálnom svete?

Elonove priority

Business Insider uvádza, že na základe miliardárovho výroku zverejneného tento pondelok môžeme usúdiť, čo čaká Twitter v budúcnosti.

„Sloboda prejavu je základom funkčnej demokracie a Twitter je digitálnym mestom, v ktorom ľudia debatujú o záležitostiach vitálnych pre spoločnosť. Chcem, aby bol Twitter lepší než kedykoľvek predtým. Dodáme mu nové funkcie, algoritmy zmeníme na open-source, a zvýšime tak dôveru, porazíme botov a budeme autentifikovať všetkých používateľov,“ vyjadril sa Elon Musk.

Keď sa Elonov nákup potvrdí a stane sa majiteľom, môžeš očakávať rôzne zmeny.

Prichádzajú zmeny

Elon Musk v minulosti kritizoval rozhodnutie Twitteru zablokovať účet bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Podľa jeho názoru je táto sociálna sieť istým typom akéhosi verejného fóra. Na základe jeho vyjadrení a aj príspevkov je zrejmé, že sa bude usilovať o uvoľňovanie obmedzení na svojej novej sieti.

Miliardár vo svojom vyjadrení spomína svoj pohľad na rolu Twitteru vo formovaní spoločnosti. Spomína taktiež otvorené algoritmy, ktoré majú zaručiť slobodu prejavu. Práve to je ďalšia predvídaná zmena, ktorá túto sociálnu sieť čaká. 

„Obávam sa, de facto zaujatých, algoritmov Twitteru, ktoré majú veľký vplyv na verejné vyjadrenia,“ napísal miliardár v minulosti.

https://twitter.com/elonmusk/status/1507037126654939140

Musk taktiež naznačuje začiatok „vojny“ proti botom. Poznáš to, keď ti v komentároch pod príspevkom niekto núka lacnú pôžičku alebo náhľad do sveta kryptomien? Presne o tom miliardár hovorí. V minulosti týchto botov označil za „najotravnejší problém na Twitteri“. 

Tento mesiac navyše podotkol, že jeho hlavnou prioritou bude „eliminovať spamovacích a podvodných botov na Twitteri. Veľmi ho totiž kazia“.

Muskovej novej sociálnej sieti už dlhé roky chýba možnosť upravovať svoje predošlé príspevky. Používatelia si ho pýtajú a miliardár im zrejme vyhovie. Sám sa svojich fanúšikov v príspevku pýtal, či by tlačidlo „upraviť“ privítali, a drvivá väčšina odpovedala „áno“. 

https://twitter.com/elonmusk/status/1511143607385874434

Twitter ako politický nástroj

ABC News na YouTube informuje o tom, že politici pomerne efektívne Twitter využívajú na uverejňovanie svojich názorov. Donaldovi Trumpovi sa aj vďaka tejto sociálnej sieti podarilo v roku 2016 zvíťaziť v amerických prezidentských voľbách. Avšak v roku 2021 si vyslúžil zablokovanie účtu. 

Dôvod bol ten, že mu Twitter kládol za vinu podnecovanie útokov na americký Kapitol. Ide o budovu, v ktorej zasadá Kongres Spojených štátov amerických. Kritici, medzi ktorými bol aj Elon Musk, rozhodnutie zablokovať Donalda Trumpa kritizovali a označili to za cenzúru.

Miliardár Musk hovorí o slobode prejavu, ale aj on má svoje limity. Rozhneval ho napríklad účet, ktorý mal údajne sledovať pohyb jeho súkromného lietadla. Taktiež si zablokoval niektorých používateľov Twitteru, s ktorými nesúhlasil. Jeho správanie a príspevky boli tiež na hrane.

Uverejnil napríklad falošné informácie ohľadom vakcíny proti Covidu-19. „Myslím si, že ak ktokoľvek propaguje slobodu prejavu bez toho, aby si uvedomoval, že niekedy to môže aj ublížiť, tak to vždy budeme mať dôvod sa obávať,“ hovorí doktorka Jennifer Beckettová, odborníčka na sociálne siete.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Fontech, Business Insider, Twitter, Twitter

Najnovšie videá

Trendové videá