Týchto umelcov si na Spotify už nevypočuješ. Platforma urobila radikálny krok

  • Platforma Spotify odstránila profily niekoľkých ruských umelcov
  • Previnili sa podporou invázie na Ukrajinu
  • Ocitli sa aj na sankčnom zozname
putin spotify
Ilustračná fotografia TASR/AP/Sergei Guneyev, Unsplash/Patrik Michalicka
  • Platforma Spotify odstránila profily niekoľkých ruských umelcov
  • Previnili sa podporou invázie na Ukrajinu
  • Ocitli sa aj na sankčnom zozname

Hudobná streamingová služba Spotify odstránila zo svojej platformy piesne a profily proruských umelcov, ktorí sú pod sankciami Západu, oznámila švédska spoločnosť pre The Moscow Times. Tento krok postihol skupinu Lyube a spevákov Grigoriho Lepsa, Olega Gazmanova, Shamana a Polina Gagarina.

Skupina Lyube, Leps a Gazmanov sú na sankčnom zozname Európskej únie od roku 2022, keď Rusko spustilo agresívnu inváziu na susednú Ukrajinu. Shaman, občianskym menom Jaroslav Dronov, a Polina Gagarina sa objavili v najnovšom sankčnom balíčku EÚ tento týždeň.

Porušili komunitné pravidlá

Spotify vo svojom e-mailovom vyhlásení pre The Moscow Times uviedlo, že „pravidlá platformy jasne stanovujú, že Spotify podniká kroky, keď identifikuje obsah, ktorý explicitne porušuje pravidlá obsahu alebo miestne zákony“.

„Po prehodnotení títo umelci naplnili podstatu pre odstránenie,“ dodala platforma bez podrobností o charaktere porušení. Denník N pripomenul, že všetci z umelcov predošle podporili okupáciu Ukrajiny. Spevák vystupujúci pod pseudonymom Shaman napríklad spieval v roku 2022 na moskovskom koncerte podporujúcom nelegálnu anexiu ukrajinských území.

Putinova kampaň, Vladimir Putin prezidentské voľby
zdroj: TASR/AP, Alexander Kazakov

Ruské médiá predtým neoverene informovali, že účty postihnutých umelcov na Spotify mohli byť hacknuté, čo by mohlo vysvetľovať odstránenie ich piesní zo služby.

Napriek odstráneniu zo Spotify profily ruských umelcov zostávajú dostupné na iných platformách, ako sú americké Apple Music a YouTube. V roku 2022 Spotify pozastavil svoje streamingové služby a zatvoril svoju kanceláriu v Rusku ako reakciu na inváziu na Ukrajinu.

Ďalšie sankcie

Rada Európskej únie v pondelok 24. júna schválila 14. balík sankcií voči Rusku, ktorý zahrňuje opatrenia zamerané na obmedzenie investícií do projektov skvapalneného zemného plynu (LNG) v Rusku. Informovala o tom TASR na základe správy agentúry Reuters.

Nové sankcie sa zameriavajú na 116 jednotlivcov a spoločností, ktorých konanie súvisí s agresiou voči Ukrajine. Okrem toho, Európska únia poskytuje viac nástrojov na zabránenie obchádzaniu sankcií.

Členské krajiny EÚ sa na týchto opatreniach dohodli už minulý štvrtok na úrovni veľvyslancov. Belgické predsedníctvo v Rade EÚ vtedy na sociálnej sieti X uviedlo, že cieľom nového sankčného balíka je posilniť účinnosť existujúcich sankcií a predísť ich obchádzaniu.

Implementáciu sankcií predtým blokovalo Nemecko. Z konečného návrhu bola nakoniec vypustená časť, ktorá by zakazovala dcérskym spoločnostiam firiem z EÚ v tretích krajinách reexportovať svoj tovar do Ruska.

Agentúra Reuters pripomenula, že EÚ sa snaží zabrániť vývozu tovaru dvojitého použitia do Ruska, napríklad čipov do pračiek, ktoré by mohli byť zneužité na výrobu zbraní.

Súčasný balík sankcií je súčasťou širšej stratégie Európskej únie, ktorá zahŕňa ekonomické, diplomatické a technologické opatrenia na podporu Ukrajiny a zvýšenie nákladov pre Rusko za jeho agresívne konanie. EÚ pokračuje v hľadaní spôsobov, ako zvýšiť efektivitu sankcií a predísť ich obchádzaniu, pričom sa snaží získať podporu všetkých členských štátov pre spoločný postup.

Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine

Zdroje: The Moscow Times, Denník N, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá