Týka sa len 36 % ľudí, no vieš ju získať. „EQ nám pomáha zvládať stres, držať emócie pod kontrolou a nadväzovať kontakty“ (ODBORNÍČKA)

  • Emocionálna inteligencia je zručnosť, na ktorej sa dá pracovať
  • Má veľkú úlohu v súkromí aj v práci
  • Takto poznáš emocionálne inteligentného človeka
Vďaka emocionálnej inteligencii dokážu ľudia kontrolovať svoje emócie vo vzťahu
Vďaka emocionálnej inteligencii dokážu ľudia kontrolovať svoje emócie vo vzťahu. Freepik/cookie_studio
  • Emocionálna inteligencia je zručnosť, na ktorej sa dá pracovať
  • Má veľkú úlohu v súkromí aj v práci
  • Takto poznáš emocionálne inteligentného človeka

Emocionálna inteligencia sa týka len 36 % ľudí z celého sveta, stojí za viac ako 60 % osobných a profesionálnych úspechov a formuje sa od útleho detstva. Ide o schopnosť ľudí identifikovať a kontrolovať svoje emócie vo vzťahu k sebe i k svojmu okoliu. Má veľký vplyv ako na osobný život, tak aj na pracovný.

S odborníčkou online terapeutickej platformy Hedepy Hanou Filipovou sme sa rozprávali o tom, čo je vlastne emocionálna inteligencia, ako na nej pracovať a ako spoznať emocionálne inteligentného človeka.

Hana Filipová, odborníčka
online terapeutickej platformy Hedepy
zdroj: Hana Filipová
  • Čo je emocionálna inteligencia?
  • Z čoho sa emocionálna inteligencia skladá?
  • Ako ju rozoznať u iných?
  • Ako ju vieme získať?

Čo je emocionálna inteligencia?

Emocionálna inteligencia, niekedy nazývaná aj ako emočná inteligencia, je vlastne schopnosť nás ľudí identifikovať, kontrolovať svoje emócie vo vzťahu k sebe samotným, svojmu okoliu. Meriame ju pomocou emocionálneho kvocientu EQ.

Petr Salovey a John D. Mayer sa zaslúžili o prvú zmienku emocionálnej inteligencie, a to v článku Emotional Intelligence v roku 1990.

Čo všetko tvorí emocionálnu inteligenciu?

Rozlišujeme 5 hlavných zložiek emocionálnej inteligencie:

  • Sebauvedomenie – ide o znalosť vlastných emócií. Vedomé rozpoznávanie citu/pocitu v okamihu jeho vzniku. Je to jedna zo základných zručností emocionálnej inteligencie.
  • Zvládanie emócií – je to zručnosť vedieť so svojimi citmi nakladať tak, aby zodpovedali situácii, táto zručnosť má základ v sebauvedomení.
  • Schopnosť motivovať sám seba – zapojovanie emócií do nášho konania je potrebné k tomu, aby sme boli schopní sa dlhodobejšie sústrediť, ak by to tak nebolo, stratili by sme motiváciu.
  • Vnímavosť emócií ľudí vôkol nás – hovoríme o empatii, čo vnímame ako ľudskú kvalitu. Táto zložka emocionálnej inteligencie sa s rastúcim sebauvedomením prehlbuje.
  • Umenie medziľudských vzťahov – či má človek uspokojivé medziľudské vzťahy, závisí do istej miery od toho, či je schopný sa vcítiť do emócií druhých ľudí a taktiež tomu prispôsobiť svoje konanie.

Ako sa formuje emocionálna inteligencia, od akého veku a čo všetko ju môže ovplyvniť?

Rozvoj emočnej inteligencie vzniká už v ranom detstve. Deti sa postupne učia to, ako rozpoznávať svoje emócie a reagovať na ne. Tento proces je veľmi úzko spätý s ich kognitívnym vývojom a taktiež od sociálneho okolia, v ktorom vyrastajú.

Rané detstvo (0 – 3 roky) – emočný vývoj začína už v dojčenskom veku, kedy deti prežívajú základné emócie a to je radosť, smútok, strach alebo hnev. Rodičia hrajú kľúčovú úlohu v tom, ako dané emócie regulujú alebo ako na ne reagujú.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Najnovšie videá

Trendové videá