Typická chuť šampanského môže byť minulosťou. Výrobcovia dvíhajú varovný prst

  • Obľúbený alkoholický nápoj môže prejsť zmenou
  • Jeho typická chuť sa môže stať minulosťou
  • Môžu za to extrémne klimatické podmienky, ktoré sú každým rokom citeľnejšie
Pixabay
  • Obľúbený alkoholický nápoj môže prejsť zmenou
  • Jeho typická chuť sa môže stať minulosťou
  • Môžu za to extrémne klimatické podmienky, ktoré sú každým rokom citeľnejšie

Sezónne výkyvy počasia dávajú zabrať nielen ľuďom, ale aj úrode hrozna. Nie že by ho nebolo dostatok, avšak extrémne klimatické zmeny majú neblahý dopad nielen na jeho produkciu, ale hlavne kvalitu v rôznych regiónoch po celom svete. Výnimkou nie je ani slávny francúzsky región Champagne-Ardenne, ktorý je známy predovšetkým produkciou šampanského.

Tento populárny alkoholický nápoj je známy pre svoju ovocnú a ostrú chuť, ktorú mu dodávajú bublinky. Na to, aby jeho produkcia nestrácala na kvalite je potrebné, aby hrozno, z ktorého sa vyrába, dozrievalo v určitých podmienkach. Okrem vápencovej pôdy sa mu lepšie darí v chladnejších klimatických podmienkach. Tieto dva základné faktory sú však v poslednom období oslabené práve extrémnymi klimatickými zmenami. Preto sa francúzski výrobcovia šampanského začali obávať o budúcnosť.

„Zber je o dva týždne skôr, než tomu bolo pred 20-timi rokmi. V tom čase to bolo približne v polovici septembra. V poslednom čase je zber však potrebné uskutočniť už v auguste tak, ako je tomu aj tento rok. Avšak to, že hrozno dozreje v dôsledku horúcich dní a nocí rýchlejšie, má za následok jeho slabšiu kyslosť, čo sa v konečnom dôsledku prejaví na nevýraznejšej sviežosti vína,“ uviedol v rozhovore pre portál Bloomberg Antoine Malassagne, spolumajiteľ spoločnosti A.R. Lenoble, ktorá sa zaoberá výrobou šampanského.

Výrobcovia boj nevzdávajú

Výrobné spoločnosti si nechcú pripustiť, že by malo šampanské prejsť výraznými chuťovými zmenami. Preto sa snažia bojovať proti negatívnym dopadom zmeny klímy, a to rôznymi spôsobmi. Či už mixujú novú úrodu so staršími rezervnými ročníkmi, alebo sa púšťajú do experimentovania s DNA analýzou kvasiniek, určite sa nemajú v pláne len tak jednoducho vzdať.

„Našou prácou, životom a vášňou, ako poľnohospodárov, bolo prispôsobovať sa klimatickým zmenám už stovky rokov. Ak sa v budúcnosti príliš oteplí, budeme sa musieť inšpirovať Burgundskom,“ dodáva Malassagne.

Zdroj: inhabitat.com

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá