Typická veľkonočná potravina Slovákov zdražela o 82 %. Naši susedia sú na tom ešte horšie
- V porovnaní s ostatnými krajinami EÚ sme na tom dobre
- Najlacnejšie vajcia majú v Európe Cyperčania
- V porovnaní s ostatnými krajinami EÚ sme na tom dobre
- Najlacnejšie vajcia majú v Európe Cyperčania
Aj napriek nespokojnosti Slovákov ohľadom cien vajec je ich cena na našom území v rámci Európskej únie (EÚ) stále podpriemerná. V porovnaní s ostatnými 26 členskými štátmi patríme z hľadiska cenovej dostupnosti do tej prijateľnejšej skupiny, a to aj napriek ich vyše 80-percentnému medziročnému zdraženiu.
„Spotrebiteľov v období pred Veľkou nocou, keď spotreba vajec rastie, zaujíma predovšetkým cena vajec. Podľa údajov Európskej komisie boli v 11. týždni tohto roka spomedzi krajín EÚ vajcia najlacnejšie na Cypre, o tretinu lacnejšie ako v priemere v EÚ, respektíve o 29,5 % lacnejšie ako na Slovensku,“ uvádza vo svojej analýze Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank.
Naši susedia sú na tom horšie
Analytik potvrdzuje, že spomedzi všetkých krajín členských štátov EÚ máme vajcia za prijateľnú cenu. „Cena vajec na Slovensku aj v Česku sa stále radila k tým nižším v EÚ, a to aj napriek ich masívnemu medziročnému zdraženiu. V priemere v krajinách Európskej únie vajcia medziročne zdraželi o 63 %. Jedinou krajinou s jednociferným medziročným nárastom ceny bol Cyprus (2 %).“
Naopak, v Českej republike podľa Koršňáka vajcia medziročne zdraželi až o 88 %, v Maďarsku o 86 % a na Slovensku o 82 %. Kým na Slovensku a v Česku je cena vajec stále ešte nižšia ako v priemere v EÚ, a to o 6,2 %, respektíve o 4,5 %, v Maďarsku je už druhá najvyššia v EÚ, teda až o 11 % nad priemerom Európskej únie.
„Medzi krajiny s najvyššou cenou vajec v EÚ sa radia aj ďalší naši susedia, Poliaci a Rakúšania, kde sú vajcia zhodne o 5,1 % drahšie ako v priemere v EÚ,“ priblížil analytik, pričom poznamenal, že EÚ je v produkcii vajec sebestačná a ročne vyprodukuje približne o 1 % viac vajec, ako spotrebuje.
„Je tak čistým vývozcom vajec, ročne približne v objeme pol tony, teda v prepočte približne dve vajcia na obyvateľa. Nie všetky krajiny EÚ však produkujú viac vajec, ako spotrebúvajú. V absolútnom vyjadrení sú najvýznamnejším dovozcom vajec v EÚ Nemci,“ informoval.
„V prepočte na obyvateľa sa medzi významných čistých dovozov vajec radia aj Luxemburčania, Estónci či susedné Rakúsko a Maďarsko. Domáca produkcia nepokrývala domácu spotrebu v minulom roku ani v Česku, ktoré bolo nútené z dovozu kryť približne spotrebu siedmich vajec na obyvateľa,“ doplnil.
Naopak, najväčším čistým vývozcom vajec v EÚ sú podľa Koršňáka Poľsko a Holandsko, pričom obe tieto krajiny v čistom vyjadrení ročne vyvezú približne 3 až 3,5 miliardy kusov vajec. „V prepočte na obyvateľa sa medzi významných (čistých) exportérov vajec radia aj Litva či Fínsko a Bulharsko,“ dodal analytik UniCredit Bank.
Zdroj: TASR