Iniciatíva My sme les zverejnila znepokojivé video. Upozorňuje na možné týranie medveďov pri odchyte
- Video ukazuje zábery odchytových zariadení pri Pribyline a Liptovskej Kokave
- My sme les požaduje zodpovednosť a riešenie

- Video ukazuje zábery odchytových zariadení pri Pribyline a Liptovskej Kokave
- My sme les požaduje zodpovednosť a riešenie
Iniciatíva My sme les zverejnila na svojej sociálnej sieti znepokojivé video, ktoré podľa nich dokumentuje, že odchytové zariadenia v blízkosti obcí Pribylina a Liptovská Kokava nesú znaky týrania medveďov. Video podľa iniciatívy prináša vážne obvinenia, ktoré vrhajú tieň na etiku a bezpečnosť súčasných postupov pri odchyte týchto chránených zvierat.
Dôkazy o údajnom týraní
Na videu je vidieť značné množstvo krvi v prednej časti odchytového zariadenia. Tento záber vyvoláva silné obavy o spôsob, akým sa s medveďmi zaobchádza počas odchytu. Podľa odborníkov sa zdá, že odchytený medveď sa pokúsil o útek, pričom si pravdepodobne výrazne poškodil zuby a pazúry. Tento pokus o únik mal za následok značné krvácanie, informuje združenie My sme les v príspevku na sociálnej sieti.
Takéto praktiky sú z pohľadu etiky a ochrany zvierat neakceptovateľné. Odborníci na ochranu prírody varujú, že podobné zaobchádzanie s medveďmi je v rozpore s princípmi welfare, ktoré sa uplatňujú v rámci ochrany zvierat a chránených druhov.
„Svedčí o tom veľké množstvo krvi v prednej časti odchytového zariadenia, pri neuzatvorenej strieľni určenej na uspatie medveďa veterinárnym lekárom,“ uvádza ďalej združenie My sme les.
Zodpovednosť za ochranu prírody
V súčasnosti nie sú k dispozícii ďalšie informácie o osude chyteného medveďa, a preto My sme les požiadalo Štátnu ochranu prírody (ŠOP SR) o podrobnosti týkajúce sa tohto prípadu. Podľa vyjadrenia organizácie sa odchyt a manipulácia so zvieratami, ktoré sa nachádzajú v nevyhovujúcich podmienkach, nezlučuje s pravidlami ochrany prírody.
Problémy s lákadlami pre medvede
Ďalším znepokojujúcim faktorom v tomto prípade je prítomnosť nezabezpečených lákadiel na družstve v Liptovskej Kokave. Na tomto mieste sa už dlhodobo nachádzajú tony voľne dostupnej siláže a kukuričných výpalkov, ktoré priťahujú medvede z veľkých vzdialeností. Medvede sa následne približujú k areálu družstva a tiež k ľudským obydliam, čo vedie k častým konfliktom medzi zvieratami a ľuďmi.
Výzva na zodpovednosť a ochranu
Združenie informovalo, že z dôvodu týchto „neetických praktík a nedostatočnej ochrany zvierat“ vyzývajú Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky a ŠOP SR, aby okamžite prestali s „týraním chránených druhov živočíchov a ukončili zakrývanie týchto činov vedeckou činnosťou a projektovými aktivitami“.
Podľa vyjadrenia My sme les nastal čas, aby sa začali riešiť skutočné príčiny konfliktov medzi človekom a medveďom, ako sú nezabezpečené lákadlá a nesprávne praktiky v odchytových zariadeniach.
Tento prípad ukazuje, že ochrana prírody a etické zaobchádzanie s divokými zvieratami sú otázky, ktoré si zaslúžia viac pozornosti a zodpovednosti zo strany príslušných orgánov. Združenie My sme les naďalej trvá na transparentnosti a zodpovednosti v súvislosti s ochranou medveďov a iných chránených druhov na Slovensku.
O vyjadrenie k situácii sme požiadali Štátnu ochranu prírody Slovenskej republiky. V prípade odpovede článok aktualizujeme.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroj: Facebook/My sme les