U nášho suseda korupcia priam kvitne, ukazuje nový rebríček. Slovensko dosiahlo nečakané skóre

  • Maďarsko dosiahlo vskutku nelichotivé víťazstvo
  • Ako dopadlo Slovensko?
Budapešť, peniaze v obálke
Ilustračné foto: Unsplash/Ervin Lukacs, TASR/Jaroslav Novák
  • Maďarsko dosiahlo vskutku nelichotivé víťazstvo
  • Ako dopadlo Slovensko?

Naši južní susedia dosiahli vskutku nelichotivé prvenstvo. Kým v roku 2021 bolo Maďarsko druhou najskorumpovanejšou krajinou Európskej únie, vlani už získalo prvenstvo.

Na výročnú správu mimovládnej organizácie Transparency International v utorok upozornil server telex.hu. Podľa nej sa Maďarsko v celosvetovom rebríčku korupcie umiestnilo na 77. mieste v susedstve krajín, akými sú Burkina Faso či Kuvajt. Informuje o tom TASR.

Najskorumpovanejšia krajina v EÚ

Spomedzi krajín EÚ v roku 2021 získali druhé najhoršie umiestnenie z hľadiska korupcie Maďarsko a Bulharsko, najhoršie bolo Rumunsko. Bulharsko i Rumunsko si však vlani o jeden bod polepšili a Maďarsko sa so ziskom 43 bodov stalo najhoršou krajinou EÚ.

orbán, maďarsko
zdroj: TASR/AP/Olivier Hoslet

„Zaujímavé, že Transparency International neskúmala ani bruselskú byrokraciu, ani Európsky parlament, tých vynechali zo zoznamu,“ reagovala vláda. Vo vyhlásení uviedla, že TI je organizácia patriaca Sorosovej sieti, ktorá nesie zodpovednosť za kauzu financovania ľavice i za bruselskou korupčnou kauzou. „Táto sieť financuje kampaň domácej a medzinárodnej ľavice a slúži jej klamlivými správami,“ píše kabinet.

TI každoročne zverejňuje index vnímania korupcie (CPI), do ktorého je zahrnutých 180 krajín a území. Používa stupnicu od nuly po 100, kde nula znamená vysokú úroveň korupcie. TI sa podľa svojich vyjadrení spolieha na 13 nezávislých zdrojov informácií.

Slovensko sa zlepšilo

Slovensko sa v indexe korupcie zostavovanom každoročne centrálou TI zlepšilo a zo 180 hodnotených krajín skončilo na 49. mieste. Výsledná pozícia za rok 2022 je tak o sedem miest lepšia ako rok predtým (56). Posun je napriek tomu len mierny, keďže výsledné skóre Slovenska sa zlepšilo o jediný bod z 52 na 53 bodov zo sto možných (čím vyššie skóre, tým menej korupcie), píše na svojom webe Transparency International Slovensko

Výsledné poradie v prvej päťdesiatke, ako aj v skóre sú podľa organizácie napriek tomu najlepšie od úpravy metodiky v roku 2012. „Ak by sme porovnali umiestnenie za rok 2020 (reflektujúce s odstupom ešte najmä obdobie vlády Petra Pellegriniho) s aktuálnym poradím, Slovensku sa za dva roky podarilo posunúť v rebríčku vpred o 11 miest,“ informuje mimovládna organizácia.

Podľa nej sa „ambícia vlády z jej programového vyhlásenia zlepšiť umiestnenie Slovenska o 20 pozícií sa tak naplnila spolovice“. „Aktuálne volebné obdobie bude odrážať ešte aj budúcoročný rebríček, vzhľadom na nedávne vyslovenie nedôvery vláde a predčasné voľby sa však zrejme už zásadnejší pokrok očakávať nedá,“ pripomína TI.

Podľa organizácie je za zlepšením postavenia Slovenska v tomto rebríčku najmä pokračujúce úsilie polície a prokuratúry pri odhaľovaní a stíhaní korupcie a zneužívania moci. TI však uvádza, že „výsledky pôsobili rozpačitejšie, najmä pre opakované rušenia stíhaní a obvinení zo strany generálneho prokurátora Maroša Žilinku cez sporne využívaný paragraf 363 Trestného poriadku“.

„Polícia a Špeciálna prokuratúra sa tak museli vyrovnávať s jeho výhradami k ich práci v kauzách vplyvných podnikateľov Zoroslava Kollára, Petra Brhela či Jaroslava Haščáka, top politikov ako bývalý premiér Robert Fico, exministri Robert Kaliňák a Peter Kažimír, ale aj bývalý šéf Slovenskej informačnej služby a nominant súčasnej vlády Peter Pčolinský,“ uzatvára Transparency.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, Transparency International Slovensko

Najnovšie videá

Trendové videá