U našich susedov našli „zvratky trolej mačky“. Vraj chutia ako praženica
- U našich susedov v Poľsku sa objavil zaujímavý živočích
- Je známy ako „čarodejnícke maslo“ či psie alebo mačacie „zvratky“
- Údajne chutí ako praženica
- U našich susedov v Poľsku sa objavil zaujímavý živočích
- Je známy ako „čarodejnícke maslo“ či psie alebo mačacie „zvratky“
- Údajne chutí ako praženica
V poľskej lesnej oblasti Przedborów sa objavil vzácny organizmus. Ide o stvorenie, ktoré nepatrí ani medzi živočíchy, rastliny či huby, no dokáže sa pohybovať. Takzvaná slizovka práškovitá preto skutočne priťahuje záujem nadšencov.
O tomto náleze preto na svojom Facebooku informovali Poľské štátne lesy. Na Slovensku na to upozornil portál iMeteo.sk.
Slizovka práškovitá je v lesoch známa aj pod prezývkou čarodejnícke maslo, píšu Poľské štátne lesy na sociálnej sieti. Slovenský portál dopĺňa, že ide o živočícha, ktorý je prezývaný aj ako miešaný vaječný sliz.
A čo to teda je? Ide o stvorenie patriace do skupiny slizoviek. Sú to jednoduché eukaryotické organizmy. Podobajú sa skôr prvokom ako rastlinám a hubám, vysvetľuje iMeteo.sk.
Podľa webu Houbaření – Atlas hub slizovka práškovitá obvykle vytvára masu nediferencovaných buniek. Tie sa môžu pohybovať a hľadať si potravu. Podľa Poľských lesov živočích dokáže nadobudnúť rýchlosť pol centimetra za hodinu. Taký maratón by teda „zabehol“ za 962,5 roka.
„Dôležitou vlastnosťou tohto druhu hlienu je vysoká tolerancia voči ťažkým kovom, najmä zinku,“ podotýkajú lesy.
Bunky slizovky vytvárajú takzvané plazmódium, ktoré môže nadobudnúť bielu až žlto-šedú farbu. Živočích sa živí zaujímavým spôsobom. Absorbuje baktérie a iné látky, ktoré nachádza na svojej púti.
Zaujímavosti
Poľské lesy pripomínajú, že Fíni si o slizovke práškovitej mysleli, že ju bosorky využívali na to, aby svojmu susedovi pokazili mlieko. V škandinávskom folklóre sa toto stvorenie považuje za zvratky čarodejníckej mačky.
Mexičania tieto „spenené kvety“ pritom zbierajú a konzumujú. Rovnako to platí v okolí ukrajinských Karpát. Miestni si ich vyprážajú a dochucujú. Správne pripravená slizovka podľa nich chutí ako praženica.
Živočích nesie obzvlášť zaujímavý názvov v angličtine. V anglicky hovoriacich oblastiach si vyslúžil pomenovanie „dog vomit slime mold“, čo v preklade znamená niečo ako „pleseň zo slizkej psej zvratky“.
A takí Vikingovia ho považovali za zvratky trolej mačky. Šlo o démonické stvorenie patriace čarodejnici.
Týždeň vo vede
Tento týždeň priniesol viacero zaujímavých vedeckých objavov. Zistilo sa, že medzi ľuďmi a ľudoopmi sa prenášajú parazity spôsobujúce infekcie.
Ukázal to výskum prenosu parazitických hlístovcov, ktorý sa započal na Ústave biológie stavovcov Akadémie vied (AV) ČR. Skúmanie miery prenosu patogénov medzi ľuďmi a zvieratami je podľa vedcov dôležitý na predpovedanie prípadných pandémií. TASR o výsledkoch výskumu informovala Eliška Zvolánková z AV ČR.
Českí vedci strávili päť mesiacov v kamerunskom pralese, kde sa snažili nazbierať čo najväčšie množstvo vzoriek čerstvého trusu voľne žijúcich primátov. S pomocou miestnych obyvateľov takto zhromaždili dáta od 60 goríl a 31 šimpanzov.
V rámci monitoringu zdravia miestnych komunít sa do štúdie zapojili aj ľudia z troch dedín, v ktorých blízkosti sa voľne pohybujú ľudoopy.
Vzorkovanie sa uskutočnilo na periférii kamerunskej rezervácie Dja. Toto územie už nie je podľa českých vedcov veľmi chránené – v rámci farmárčenia, lovu či ťažbe surovín dochádza k častému kontaktu medzi ľuďmi a voľne žijúcimi zvieratami.
„Dôsledkom toho je zvýšené riziko prenosu patogénov a ich následné zavlečenie medzi miestne komunity ľudí alebo opačne do rezervácie medzi voľne žijúce zvieratá,“ upozornila vedúca štúdie, Barbora Pavčo.
Zdroje: iMeteo.sk, Facebook/Nadleśnictwo Przedborów, Lasy Państwowe, Houbaření – Atlas hub, TASR