U Slovákov sú pohlavné choroby na vzostupe. Prípady prekročili 6-ročné maximá

  • Počet hlásených prípadov kvapavky bol vlani najvyšší za uplynulých šesť rokov
  • Oproti roku 2020 vzrástol počet osôb so syfilisom o 76 percent
Na snímke sú chlap so ženou v objatí na posteli
Unsplash/Becca Tapert
  • Počet hlásených prípadov kvapavky bol vlani najvyšší za uplynulých šesť rokov
  • Oproti roku 2020 vzrástol počet osôb so syfilisom o 76 percent

Počet hlásených prípadov kvapavky, teda gonokokovej infekcie bol vlani najvyšší za uplynulých šesť rokov.

Vyplýva to zo štatistík, ktoré na webe zverejnilo Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

Častejšie u mužov

V roku 2021 ich bolo 424, čo predstavuje 7,8 prípadu na 100.000 obyvateľov. Za rok 2015 sa zase eviduje 344 prípadov, čo je 6,3 prípadu na 100.000 obyvateľov.

Ochorenie vlani evidovali častejšie u mužov (316 prípadov). Žien bolo 108, z toho boli tri tehotné.

„Hospitalizovaných bolo 13 osôb s týmto ochorením,“ ozrejmilo NCZI. Najviac prípadov bolo v Bratislavskom kraji (135), z hľadiska veku v kategórii 25 až 34 rokov (173).

Viac prípadov syfilisu

Vlani zaznamenali tiež 294 prípadov syfilisu, čo predstavuje 5,4 prípadu na 100.000 obyvateľov. „Oproti roku 2020  vzrástol počet osôb so syfilisom o 76 percent, avšak v porovnaní s priemerom za roky 2015 až 2019 išlo o pokles počtu hlásených prípadov o 16,8 percenta,“ priblížilo centrum.

Infikovaným najčastejšie diagnostikovali včasný syfilis (154), nasledovali nešpecifikovaný typ syfilisu (136) a neskorý syfilis (štyri).

„V roku 2021 nebol zaznamenaný žiaden prípad prenosu ochorenia z matky na dieťa,“ priblížilo centrum.

Syfilis sa podobne ako pri kvapavke vyskytoval častejšie u mužov (215). Žien s ochorením bolo 79, z toho 13 tehotných.

V nemocnici bolo 58 pacientov. Najviac prípadov zaznamenali v Bratislavskom kraji (144), z hľadiska veku v kategórii 25 až 34 rokov (84).

štúdia vyvrcholenie sexuálny život orgazmus
zdroj: Unsplash/ Womanizer Toys

Za rok 2021 tiež evidujú 1077 prípadov iných, prevažne sexuálne prenosných chorôb.

Zdrojom údajov o pohlavných chorobách na Slovensku je hlásenie pohlavnej choroby v rámci Národného registra pacientov s prenosnými ochoreniami, vedenom Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. Štatistické výstupy spracovalo NCZI.

Prípad, ktorý zhrozil svet

Muž z Talianska bol po návrate z dovolenky v Španielsku pozitívne testovaný na koronavírus, opičie kiahne a HIV. Ide o prvý známy prípad súbežnej nákazy týmito troma ochoreniami.

Informáciu zverejnili výskumníci z Catanskej univerzity (Universita di Catania) na Sicílii v odbornom časopise The Journal of Infection. Vo štvrtok o tom informoval britský denník The Independent.

Talian (36) pociťoval únavu, mal horúčku a bolelo ho hrdlo  niekoľko dní po návrate zo Španielska, kde mal nechránený sex.

Na Covid-19 bol pozitívne testovaný 2. júla. V nasledujúcich dňoch sa mu na tele objavili vyrážky a 5. júla vyhľadal lekársku pomoc v nemocnici v Palerme. Tam mu vyšiel pozitívny test na opičie kiahne.

Pri ďalších vyšetreniach lekári zistili aj nákazu vírusom HIV-1. Výskumníci sa domnievajú, že infekcia týmto vírusom bola relatívne nedávna. Talian uviedol, že negatívny test na HIV mal naposledy vlani v septembri.

Po zotavení sa z príznakov covidu a opičích kiahní muža z nemocnice prepustili do domácej izolácie. „Tento prípad ukazuje, ako sa môžu príznaky opičích kiahní a koronavírusu prekrývať a potvrdzuje, že v prípade koinfekcie sú anamnéza a sexuálne návyky kľúčové na stanovenie správnej diagnózy,“ napísali výskumníci z Catanskej univerzity.

Dodali, že muž bol na opičie kiahne pozitívny aj 20 dní po prvom teste. Naznačuje to, že v takomto špecifickom prípade môže infekčnosť pretrvávať aj po ustúpení príznakov ochorenia.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá