Ubytovacia kríza v Bratislave: Rekonštrukcia internátov ohrozuje 1 300 študentov, nájmy môžu stúpať

  • Výšková budova Ľudovíta Štúra je v havarijnom stave
  • Nájmy môžu byť po rekonštrukcii aj dvakrát drahšie
Bratislava a študenti v jedálni.
Ilustračné foto TASR/Michal Svítok, TASR/Štefan Puškáš
  • Výšková budova Ľudovíta Štúra je v havarijnom stave
  • Nájmy môžu byť po rekonštrukcii aj dvakrát drahšie

V lete ubudne až 1 300 miest na ubytovanie. Študentské mestečko v bratislavskej Mlynskej doline pocíti výrazný úbytok. Nejde len o prázdniny. Dôvodom je aj rekonštrukcia bloku B Výškovej budovy Ľudovíta Štúra, ktorá je v havarijnom stave.

Od septembra ale nastáva problém. Ako informuje portál Pravda, študenti, ktorí si komerčný nájom nemôžu dovoliť, budú musieť riešiť, kde bývať.

Rekonštrukcia za viac 12 miliónov eur

Poznáš Átriáky, Štúrak, Mladosť či Manželáky? Ak si aspoň raz bol v Slávičom údolí, tieto názvy ti určite nie sú cudzie.

Mlyny, internátne budovy Univerzity Komenského v Bratislave, nájdeš nad cintorínom a obratiskom autobusov.

Neďaleko Botanickej záhrady ležia internáty Družba, ktoré tiež patria tejto univerzite. Tieto internáty ročne ubytujú viac ako osem a pol tisíca študentov.

Spomienky na študentské časy v Mlynskej doline často zahŕňajú aj ošumelé izby, holuby na balkónoch, kúpeľne s odpadávajúcimi obkladačkami a prefukujúce okná.

Napriek tomu, že univerzita v posledných rokoch opravovala, mnohé izby zostali nezmenené od čias, keď tam bývali rodičia dnešných študentov.

Tento stav sa má však výrazne zlepšiť. Po uzávere bloku A sa cez leto zavrie aj blok B, ktorý čaká rekonštrukcia za viac ako 12 miliónov eur. Otázkou zostáva, kedy budú tieto budovy opäť prístupné študentom.

„V tejto fáze sa trvanie projektu nedá odhadnúť, keďže bude závisieť od financovania a od procesov verejného obstarávania. Predpokladáme však, že rekonštrukcia bude trvať minimálne dva roky,“ uviedla pre Pravdu hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave Eva Kopecká.

Rekonštrukcia na etapy

Katastrofálny stav 50-ročných budov je pre vedenie univerzity dobre známy. Marek Števček, rektor Univerzity Komenského, hovorí, že opravy mali byť hotové už dávno. Po pandémii dúfal, že sa internáty dostanú medzi vládne priority, ale to sa nestalo. Rekonštrukciu začnú financovať z vlastných zdrojov a budú hľadať ďalšie možnosti financovania.

"Manželské internáty" vo Vysokoškolskom meste Ľudovíta Štúra.
zdroj: TASR/Andrej Galica

„Napriek plánovanému výpadku ubytovacích kapacít urobíme všetko pre to, aby sme ubytovanie poskytli čo najväčšiemu počtu záujemcov. Ďalšie užívanie tejto budovy by však už nebolo bezpečné,“ avizoval rektor.

Podľa informácií na webe univerzity už „áčko“ má nové rozvody, kúpeľne, toalety aj kúrenie. V druhej fáze opráv zateplia strechu, fasádu a vymenia všetky okná aj balkónové dvere. Blok B čaká rovnaký scenár opráv, študenti tam môžu zostať ešte do konca júna.

„Vo VBB sa budú po etapách rekonštruovať zvislé rozvody, sociálne jadrá, zateplenie strechy a fasády, výmena okien a balkónových dverí a elektroinštalácie. Od ďalšieho financovania, o ktoré univerzita zažiadala, závisí aj vnútorná infraštruktúra,“ priblížila Kopecká ďalej.

Izby ostanú po opravách rovnako veľké, ale ak bude dostatok miesta, budú znižovať počet trojposteľových izieb.

Cenník po rekonštrukcii

Na oboch blokoch môžu za plnej prevádzky ubytovať 2 300 študentov. Blok „Áčko“, mimo prevádzky už dlhší čas, pojme tisíc študentov, zatiaľ čo „béčko“ o tristo viac.

Tento rok boli v B bloku lacnejšie trojlôžkové izby, pričom cena závisela od ich rekonštrukcie. Trojlôžkové izby sa cenovo pohybujú od 82 do 105 eur. Dvojlôžkové izby sú drahšie, ale poskytujú viac súkromia, s cenami od 90 do 121 eur.

Rekonštrukcia by nemala ovplyvniť ceny v ostatných internátoch. „Zatiaľ neuvažujeme o zmene cenníkov za ubytovanie,“ priblížila Kopecká.

Cenník študentského ubytovania si môžeš pozrieť tu.

Ubytovacia kríza na obzore

Kvôli nedostatku 1 300 ubytovacích miest budú mnohí študenti nútení hľadať si bývanie na komerčnom trhu s nájmami.

„Už sa to začína diať. Zatiaľ sme nezachytili posun v rámci cien, že by kvôli tomuto stavu sa zvyšovali ceny nájmov. Situácia bude kumulovať niekedy v júli alebo auguste. Uvidíme, do akej miery sa pretavil zvýšený dopyt aj do cien nájmov,“ uviedol pre Pravdu analytik Ján Palenčár z Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.

Otázkou zostáva, či si študenti budú môcť dovoliť bývanie v bytoch. 

V blízkosti petržalského Draždiaka sa dá nájsť štvorizbový byt s tromi samostatnými izbami, obývačkou a balkónom. Majiteľ ho ponúka na prenájom za tisíc eur mesačne vrátane energií. Rovnakú sumu treba zaplatiť aj ako depozit na začiatku. V byte môžu bývať maximálne štyri osoby. Ak by tam žili štyria ľudia, každý by mesačne platil 250 eur, čo je dvakrát viac ako cena drahšej internátnej izby, ktorá stojí 121 eur.

Analytik priznal, že po zatvorení internátu môže nastať komplikovaná situácia. „Môže dôjsť k sťaženiu situácie pri vyhľadávaní nájmov,“ ozrejmil.

Keď zmizne 1 300 postelí z trhu a vydelíme to piatimi posteľami v trojizbovom byte, dopyt vzrastie na 260 bytov. V Bratislave však toľko bytov pre študentov nie je.

Študenti majú veľké problémy s nedostatkom miest na internátoch, potvrdil to aj dočasný predseda Študentskej rady Vysokých škôl Miroslav Malinovský.

„Obavy študentov, že od septembra nedostanú miesto na internáte v Mlynskej doline, skutočne evidujeme. Mnohí svoju obavu zdôvodňujú aj tým, že sa pristúpilo k súbežnej rekonštrukcii oboch blokov takzvaného Štúraku, čím sa výpadok ubytovacích kapacít značne zvýši,“ priblížil.

Podľa Malinovského si vysokoškoláci už preventívne zháňajú ubytovanie sami. To však ovplyvní ich finančnú situáciu. „Rekonštrukcia internátov je v nejakom rozsahu zjavne potrebná, ale výpadok týchto rozmerov môže – v prípade, ak sa nevytvoria dostatočné náhradné kapacity – spôsobiť situáciu, ktorá by sa dala označiť za ubytovaciu krízu,“ dodal.

Okrem toho môže vzniknúť problém aj na strane prenajímateľov. Mnohí ľudia nechcú prenajímať svoje byty študentom, pretože sa boja poškodenia bytu alebo toho, že tam bude bývať viac ľudí, než bolo dohodnuté.

Z iných škôl si už „neškrtnú“

Budúci akademický rok plánuje univerzita ponúknuť asi 5 500 lôžok. Manželské internáty a Átriové domy poskytnú 3 500 miest, zatiaľ čo Družba ponúkne 2 000 miest.

Podľa Kopeckej rektorát hľadá pre študentov alternatívne možnosti ubytovania a rokuje s ministerstvami, samosprávami a súkromnými firmami, ktoré vlastnia veľkokapacitné ubytovacie zariadenia v Bratislave. Tri mesiace pred začiatkom školského roka však ešte nič nie je potvrdené.

„Ak v septembri vznikne potreba ubytovať ďalších študentov nad rámec existujúcej kapacity, poskytneme tieto informácie študentom, ktorí nedostanú ubytovanie v našich internátoch,“ spresnila hovorkyňa.

Študenti stále nevedia, na čom sú, pretože univerzita im neposkytla konkrétne informácie. Podľa zástupcu študentov čakajú na lepšiu komunikáciu o možnostiach ubytovania.

Znížený počet lôžok zmení aj pravidlá prideľovania internátov. „Univerzita Komenského optimalizovala poskytovanie ubytovania pre externých partnerov a nebude ponúkať ubytovanie pre iné univerzity (VŠMU a VŠVU),“ potvrdila hovorkyňa školy.

Podľa Palenčára už asociácia rokovala s Vysokou školou múzických umení a hľadali spôsoby, ako pomôcť študentom.

Ťažšie časy čakajú aj zahraničných študentov. Už nebudú mať garantované ubytovanie a budú sa musieť zaradiť do poradovníka spolu s domácimi študentmi.

Zdroje: Pravda, Univerzita Komenského v Bratislave

Najnovšie videá

Trendové videá