Učebné techniky, vďaka ktorým s prehľadom zvládneš tento akademický rok
- Tí mladší už od začiatku septembra poslušne sedia v školských laviciach a čakajú, čo nové sa naučia
- Väčšina vysokoškolákov má ešte pred začatím nového akademického roka chvíľku čas premyslieť si, ako ho najlepšie využiť
- Aby ťa v ceste za svojimi budúcimi cieľmi nebrzdili zbytočné hodiny strávené nad učebnicami, potrebuješ poznať niekoľko zásad
- Vybrali sme pre teba štvoricu zaujímavých metód, ktoré sa určite budú hodiť
- Tí mladší už od začiatku septembra poslušne sedia v školských laviciach a čakajú, čo nové sa naučia
- Väčšina vysokoškolákov má ešte pred začatím nového akademického roka chvíľku čas premyslieť si, ako ho najlepšie využiť
- Aby ťa v ceste za svojimi budúcimi cieľmi nebrzdili zbytočné hodiny strávené nad učebnicami, potrebuješ poznať niekoľko zásad
- Vybrali sme pre teba štvoricu zaujímavých metód, ktoré sa určite budú hodiť
Paradajková metóda
Paradajková metóda alebo metóda pomodoro, bohužiaľ, nemá nič spoločné s dobrým talianskym jedlom. Jej názov je odvodený od obyčajného kuchynského budíka v tvare paradajky, pričom správne predpokladáš, že pri tejto metóde bude tú najdôležitejšiu úlohu zohrávať práve čas.
Keďže ide skôr o organizáciu a premyslené plánovanie, techniku pomodoro môžeš vyskúšať najmä vo vypätom skúškovom období, kedy sa môže rozhodne hodiť, no osvedčila sa aj pri skupinových úlohách. Za jej zrodom stojí Francesco Cirillo a využíva sa už od 80. rokov minulého storočia. Všetko, čo budeš potrebovať, je len budík.
Samotný čas venovaný učeniu je pri tejto metóde efektívne rozdelený do troch blokov (hoci môžeš pridať či ubrať, koľko potrebuješ). Prvých 25 minút intenzívne venuj cieľu, ktorý si si zadal, nasleduje 5-minútová prestávka, ďalších 25 minút venovaných učeniu, oddych 5 minút a opäť 25-minútová fáza na učenie. V prípade jazykov je tzv. The Pomodoro Technique zrejme interpretovateľná najjednoduchšie. V prvom bloku sa môžeš venovať čítaniu a poučkám, v druhom slovnej zásobe, no a v treťom napríklad opakovaniu v podobe cvičení.
Aby ti táto metóda skutočne pomohla, je dôležité, aby si eliminoval všetko, čo ťa popri učení môže rozptýliť a v prípade, že tvoje myšlienky niekam uletia, maj poruke papier, kam si ich rýchlo zapíšeš a opäť sa vráť k učeniu.
Myšlienkové mapy
Ak si o tejto metóde ešte nepočul, do obrazu ťa dostaneme veľmi rýchlo. Je to totižto nástroj dokonalého brainstormingu. Ak si už ani nespomenieš, kam si dal svoje papiere a perá, táto metóda funguje dokonca aj v digitálnom svete.
Táto technika funguje nasledovne. Pojem, ku ktorému potrebuješ nazbierať čo najviac informácií uveď do stredu a jednoducho sa snaž spomenúť si na všetko, čo by ti mohlo pomôcť. Predstav si napríklad, že sa práve učíš literatúru, Štúrovcov. Zo svojich poznámok, ktoré sú načmárané v kope, jednoducho vyťahuj tie najdôležitejšie informácie a raď ich do blokov – napravo od pojmu budú všetci, ktorí do obdobia patria, naľavo najdôležitejšie roky, hore ich politické ambície, dole zase prínos pre literatúru.
V digitálnom svete však šikovní programátori mysleli aj na to, ako si svoju myšlienkovú mapu môžeš vytvoriť vo svojom notebooku či mobile. Vyskúšaj Edraw Mind Map, Coggle či Wise Mapping.
Paretov princíp
Je to veľmi jednoduché. Podstata alebo samotná mágia Paretovho princípu/pravidla, o ktorom už mnohí z vás určite počuli, tkvie v tom, že 20 % správne vybraných činností dokáže priniesť až 80 % požadovaných výsledkov. Vo svete ho volajú tiež pravidlom 80:20.
Tie najlepšie výsledky s najmenším úsilím dosiahneš vtedy, keď si jednoducho určíš priority a počas dňa, ktorý máš venovať učeniu, si vyberieš tie najpodstatnejšie informácie, ktorým síce koniec koncov budeš venovať len pár minút, no efektivita je zaručená. Ak teda vieš, že zajtra nebude skúška z konverzačnej angličtiny, ale slovnej zásoby, venuj sa presne tomu, čo potrebuješ a nestrácaj čas zbytočnosťami.
Eisenhowerov Matrix
S predošlým, Paretovým princípom, sa úzko spája otázka určovania priorít. 34. americký prezident Dwight Wisenhower povedal: „Čo je dôležité, je zriedka naliehavé. Čo je naliehavé, je zriedka dôležité.“ Aby si jeho metódu zvanú Eisenhowerov princíp mohol vyskúšať, musíš presne vedieť, aké sú tvoje dlhodobé a krátkodobé ciele, ktoré si zapíš na papier.
Následne si všetky úlohy (s prihliadnutím na svoje ciele) rozdeľ do štyroch kategórií, ktoré Eisenhowerov Matrix určuje:
- Dôležité a naliehavé: tieto sú tvojou prioritou, urob ich preto ihneď.
- Menej naliehavé ale dôležité: tieto naplánuj. Zatiaľ ich nerob, no urči si, kedy ich urobíš.
- Menej dôležité ale naliehavé: ak sa dá, deleguj ich.
- Nenaliehavé a nedôležité: nerob ich vôbec.
Ak máš svoju vlastnú metódu, ktorú si vyskúšal a vďaka ktorej stačí, aby si učeniu či svojim cieľom venoval len pár minút denne, neváhaj a podeľ sa o ňu s nami napríklad v komentároch.
Pre inšpiráciu si pred začiatkom nového roka na vysokej škole môžeš tiež prečítať o čarovnej sile tzv. coffee nap (viac nájdeš TU), o tom, ktorým veciam sa vyvarovať, ak nechceš prísť o energiu (viac si prečítaš TU) alebo zisti, ktorým koníčkom sa naopak venovať, aby si nakopol svoju produktivitu (čítaj TU).
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti