Učenie vieš perfektne hacknúť: 10 tipov ako zvládnuť maturitu „na pána“ a bez stresu

  • Človek sa učí celý život, školou to nekončí
  • Efektívne učenie sa ti bude určite hodiť
  • Osvoj si ho vďaka týmto pár tipom
študenti
Ilustračný obrázok Freepik/@master1305
  • Človek sa učí celý život, školou to nekončí
  • Efektívne učenie sa ti bude určite hodiť
  • Osvoj si ho vďaka týmto pár tipom

Všetci zabúdame, či už ide o sviatok našich blízkych, povinnosť, ktorú sme mali splniť, alebo len o niečo nepodstatné. Zaneprázdnený teda môže byť čas od času každý a naša pamäť nám to dá pocítiť. V strate pamäti môže zohrať významnú rolu genetika, predovšetkým, keď máš v rodine Alzheimerovu chorobu či podobné poruchy mozgu.

Učiť sa budeš celý život, aj napriek tomu, že zmaturuješ alebo si preberieš diplom, ukončením školy to určite nekončí. Pokiaľ teda patríš medzi ľudí, ktorí si chcú rýchlejšie a efektívnejšie osvojiť isté vedomosti v súvislosti s nadchádzajúcim testom, skúškou alebo pracuješ a chceš sa rýchlejšie učiť, nasledujúce tipy ti v tom môžu pomôcť.

Efektivita tkvie vo všetkom, čo robíš

Efektivita sa zvyčajne definuje ako schopnosť dosiahnuť určený cieľ s minimálnym vynaložením zdrojov (času, peňazí, práce, materiálov). V podstate ide o to, ako dobre dokáže dosiahnuť požadovaný výsledok vzhľadom na to, čo do toho investuješ.

Efektivita sa môže vyskytovať v mnohých rôznych kontextoch. Napríklad v podnikaní sa efektivita týka toho, ako dobre podnik plní svoje ciele v súvislosti s použitými zdrojmi. V práci môže ísť o to, ako dobre zvládaš svoje úlohy a zodpovednosti v rámci tvojho pracovného miesta vzhľadom na čas a úsilie, ktoré vynakladáš.

Efektivita je kritickým faktorom pri rozhodovaní, ako použiť zdroje a dosiahnuť požadované výsledky čo najúčinnejšie. Školiteľ a kouč Denis Bulejka však uvádza, že efektivita netkvie len v tom, ako si usporiadaš čas, ale je aj o tom, ako efektívne pracuješ so sebou, s druhými, na úlohách, pri myslení, pri analyzovaní, pri zmenách, pri strese, jednoducho povedané, pri všetkom, čo robíš.

Rýchlejšie a účinnejšie zapamätávanie si informácií sa môže na tvojom výkone a motivácii do učenia prejaviť veľmi pozitívne. Tu je niekoľko výhod, ktoré sú spájané s efektívnym memorovaním. 

  • 1. Spoľahlivejšie zapamätávanie: Ak si informácie rýchlo a účinne zapamätáš, máš väčšiu pravdepodobnosť, že ich budeš mať k dispozícii v budúcnosti a nebudeš sa ich musieť opakovane učiť. Ako uvádza High Brow, čím viac informácií si uložíš do pamäte, tým lepšie si začneš veci spájať a budeš sa učiť rýchlejšie.
  • 2. Časová efektivita: Rýchlejšie a účinnejšie zapamätávanie umožňuje ušetriť čas, pretože ti umožňuje rýchlejšie prejsť k ďalším informáciám a témam.
  • 3. Vylepšený výkon: Efektívne zapamätávanie sa môže prejaviť aj v zlepšenom výkone, pretože si rýchlejšie a jednoduchšie pamätáš dôležité informácie a súčasne si ich vieš spojiť s predchádzajúcimi znalosťami.
  • 4. Zníženie stresu: Ak sa dokážeš rýchlo a účinne naučiť nové informácie, máš väčšiu sebadôveru a menej sa stresuješ pred testami, skúškami alebo prednáškami.
  • 5. Vylepšená motivácia: Keď vidíš, že si dokážeš efektívne zapamätať nové informácie, môže ťa to motivovať, aby si sa ďalej učil a rozvíjal svoje vedomosti a zručnosti.

škola, vyučovanie, žiaci
zdroj: TASR/ Pietro Masini, LaPresse via AP

Ako si teda informácie zapamätať rýchlo a účinne?

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Denis Bulejka, High Brow, Mayo Clinic, AI

Najnovšie videá

Trendové videá