Úchvatné „nebeské divadlo“: Nočná obloha predstaví mäsožravé zvieratá a 8 skrytých drahokamov (PREHĽAD)
- Aktuálny prehľad toho, čo môžeš pozorovať na nočnej oblohe
- Najjasnejšou hviezdou na oblohe je Sirius

- Aktuálny prehľad toho, čo môžeš pozorovať na nočnej oblohe
- Najjasnejšou hviezdou na oblohe je Sirius
Vesmír fascinuje ľudí od nepamäti. Pohľad na nočnú oblohu posiatu množstvom malých bodiek v nás vyvoláva príjemný pocit. Hviezdy, ktoré vidíme, sú obrovské gule horúceho plynu, kde prebiehajú jadrove reakcie uvoľňujúce obrovské množstvo energie.
V tomto článku ti predstavíme aktuálny prehľad toho, čo všetko môžeš od 21. februára do 27. februára pozorovať na nočnej oblohe.
Nočná obloha plná hviezd
Piatok 21. februára 2025
Po zotmení môžeš v tomto ročnom období na oblohe pozorovať päť súhvezdí, o čom informuje aj portál skyandtelescope.org. Pripomínajú mäsožravé zvieratá. Súhvezdia sa postupne dvíhajú nad obzor od severovýchodu na juh.
Najprv sa na severovýchode objavuje súhvezdie Veľkej medvedice, ktorej najjasnejšia časť je známa ako Veľký voz. Ďalej na východe vidíme Leva, na juhovýchode sa tiahne dlhé súhvezdie Hydra nazývané aj Morský had. Vyššie na oblohe smerom na juhovýchod sa nachádza Malý pes. Na juhu jasne žiari Veľký pes, v ktorom sa nachádza aj Sirius, najjasnejšia hviezda na oblohe.
Sobota 22. februára 2025
Ako sme spomínali aj vyššie, Sirius je najjasnejšia hviezda na nočnej oblohe. Nachádza sa vysoko na juhu a okolo 20.00 až 21.00 hodiny večer dosahuje svoj najvyšší bod, ktorý sa nazýva poludník.
V prípade, že chceš v jeho okolí vidieť niečo zaujímavé, ďalekohľad alebo teleskop namier približne 4° južne od Síria. Môžeš tu zahliadnuť jemný, slabý obláčik svetla. Ide o hviezdokopu M41, ktorá sa nachádza približne 2 300 svetelných rokov od Zeme.
Nedeľa 23. februára 2025
Canopus je druhá najjasnejšia hviezda na oblohe po Siriusovi. Nachádza sa 36° južne od Siriusa, čo znamená, že ju môžu vidieť len tí, ktorí žijú na južnej pologuli. Túto hviezdu teda budú môcť pozorovať obyvatelia Virgínie, Missouri a centrálnej Kalifornie. Hviezda Canopus sa objaví len 21 minút predtým, než Sirius dosiahne svoj najvyšší bod na oblohe.
Pondelok 24. februára 2025
Hoci do jari zostávajú ešte štyri týždne, hviezda Arcturus už netrpezlivo vykukuje nad obzor. Táto jasná oranžová hviezda začína stúpať nad východo-severovýchodný horizont medzi 20.00 a 21.00 hodinou, v závislosti od polohy, kde sa nachádzaš.
Ak chceš túto hviezdu v pondelok ľahko nájsť, začnite s Veľkým vozom, ktorý sa hneď po zotmení nachádza vysoko na severovýchode, informuje portál.
Utorok 25. februára 2025
V utorok budeš mať možnosť pozorovať aj hviezdu Sirius B, nazývanú aj biely trpaslík. Táto malá, ale fascinujúca hviezda obieha okolo Siriusa A, najjasnejšej hviezdy na nočnej oblohe. Momentálne sú od seba vzdialené 11 oblúkových sekúnd, čo znamená, že sú v jednom zo svojich najlepších období na pozorovanie.
Streda 26. februára 2025
Astronóm Bob King zostavil zoznam ôsmich skrytých drahokamov medzi známymi objektmi deep-sky. Tie možno pozorovať v rôznych bežných súhvezdiach. Ak máte teleskop a atlas oblohy, teraz je ideálny čas na ich objavovanie. Tieto objekty hlbokého vesmíru, ako hviezdokopy, galaxie či hmloviny, ponúkajú nečakané detaily a prekvapujúce pohľady na vesmír.
Štvrtok 27. februára 2025
Blíži sa marec a nočná obloha sa pomaly mení. Krátko po zotmení si môžeš všimnúť, že miska Veľkého voza sa na severovýchode dvíha vysoko nad obzor. Naopak súhvezdie Cassiopeia sa na severozápade pomaly skláňa k horizontu.
Obrovská čierna diera vytvára zaujímavý jav
Ako sme ťa informovali v našom predchádzajúcom článku, čierna diera v našej galaxii je skutočne fascinujúcim objektom. Podľa dostupných informácií sa vďaka teleskopu Jamesa Webba podarilo odhaliť, že Mliečna dráha uvoľňuje veľké množstvo drobných bublín. Tento objav by mohol prispieť k hlbšiemu porozumeniu mechanizmov, ktorými čierne diery fungujú.
Vedci použili spomínaný teleskop, prostredníctvom ktorého skúmali centrálnu supermasívnu čiernu dieru Mliečnej dráhy. Je známa aj ako Sagittarius A*. Podarilo sa im zistiť, že nepretržite vysiela intenzívne záblesky energie, ktoré prebiehajú v rôznych časových intervaloch. Niektoré trvajú len niekoľko sekúnd a sú veľmi slabé.
„Očakáva sa, že vzplanutia nastanú v podstate vo všetkých supermasívnych čiernych dierach, ale naša čierna diera je jedinečná,“ uviedol vedúci tímu a výskumník zo Severozápadnej univerzity Farhad Yusef-Zade.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: skyandtelescope.org, Startitup