Účinná zbraň proti rakovine. Nová metóda prekvapila samotných vedcov
- Vedci využili desaťročia starý objav o bunkovej smrti
- Vytvorili účinnú zbraň proti zákernej chorobe
- Vedci využili desaťročia starý objav o bunkovej smrti
- Vytvorili účinnú zbraň proti zákernej chorobe
Vedci dosiahli významný pokrok v boji proti rakovine. Podarilo sa im vytvoriť zlúčeninu, ktorá dokáže vyvolať samozničenie rakovinových buniek, bez poškodenia zdravých tkanív. Informoval o tom portál BGR.
Inovatívna metóda využíva kombináciu dvoch proteínov, ktoré po spojení aktivujú proces apoptózy, prirodzeného mechanizmu bunkovej smrti. Podrobnosti o tomto objave boli publikované v časopise Science.
Ako funguje nová zlúčenina
Gerald Crabtree, profesor vývojovej biológie, sa inšpiroval desaťročia starým objavom, ktorý odhalil, že bunky sú schopné iniciovať svoju vlastnú smrť, ak sa tým zachová zdravie organizmu. Práve Crabtreeho skúmanie apoptózy a jej mechanizmov viedlo k vývoju novej zlúčeniny, ktorá dokáže aktivovať tento proces v rakovinových bunkách.
Hlavnou zložkou zlúčeniny je proteín BCL6, ktorý v prípade mutácie podporuje vznik krvných nádorov, ako je napríklad lymfóm. BCL6 sa viaže na DNA v blízkosti génov, ktoré zodpovedajú za apoptózu a udržuje ich vypnuté, čím umožňuje rakovinovým bunkám prežiť.
Vedci však zistili, že keď BCL6 spoja s proteínom CDK9, výsledná zlúčenina aktivuje gény apoptózy, čo vedie k samodeštrukcii rakovinových buniek. Paradoxne tak využili mechanizmy, ktoré rakovina používa k prežitiu, na jej elimináciu, čím posunuli možnosti cielenej terapie rakoviny na novú úroveň.
Vedecký tím v súčasnosti testuje zlúčeninu na myšiach s difúznym veľkobunkovým B-lymfómom, aby overil jej schopnosť efektívne ničiť rakovinové bunky priamo v živom organizme. Vedci veria, že tieto experimenty prinesú sľubné výsledky, ktoré umožnia klinické testovanie aj na ľuďoch.
Ďalšie inovatívne prístupy
V liečbe rakoviny existuje viacero prístupov s významným potenciálom. Ako uvádza portál Aktuality, tím vedcov z Karolinska Institutet vo Švédsku vyvinul nanoroboty, ktoré dokážu s vysokou presnosťou zacieliť a zneškodniť rakovinové bunky.
Nanoroboty využívajú techniku DNA origami na doručenie liečiva priamo do cieľových buniek. V laboratórnych podmienkach preukázali svoju účinnosť – pri normálnom pH 7,4 zostávajú pasívne, avšak v prostredí s kyslejším pH 6,5, typickom pre nádorové tkanivo, sa aktivujú a cielene útočia na rakovinové bunky.
Ďalšiu inovatívnu metódu vyvinul výskumný tím z Texasu, ktorý sa zameral na využitie infračerveného svetla pri eliminácii rakovinových buniek. Informovala o tom TV Nova. Technika spočíva v aplikácii vibrácií a blízkeho infračerveného svetla, ktoré stimulujú molekuly aminokyanínu v nádorových bunkách.
Synchronizované vibrácie spôsobujú destabilizáciu membrán rakovinových buniek, čo vedie k ich zničeniu. Výhodou tohto prístupu je najmä to, že dokáže cieleným spôsobom zasiahnuť aj nádory hlboko v tele, a to bez nutnosti invazívnych zákrokov.
Obe technológie, podobne ako zlúčenina aktivujúca apoptózu, reprezentujú prelomové kroky v cielenej terapii rakoviny a otvárajú nové perspektívy pre vývoj menej invazívnych a účinnejších liečebných postupov.
Zdroje: BRG, Aktuality, Nova