Účinného bojovníka proti chorobám srdca máš možno doma. Vedci prišli s nádejnou správou

  • Slováci najčastejšie umierajú na kardiovaskulárne ochorenia
  • V súčasnosti sa však zdá, že funkčného bojovníka proti infarktom má doma každý
Tabletky vitamín D a muž so srdcovými problémami
Unsplash/Michele Blackwell, Canva
  • Slováci najčastejšie umierajú na kardiovaskulárne ochorenia
  • V súčasnosti sa však zdá, že funkčného bojovníka proti infarktom má doma každý

Za posledných 13 rokov pribudlo takmer 250-tisíc pacientov s ochoreniami srdca v pravidelnej starostlivosti. Koncom roka 2022 sa ich celkový počet vyšplhal na takmer 700-tisíc. Rekordy hlásia aj kardiologické ambulancie. Konkrétne ich počas rok 2021 ľudia navštívili až 1 229 726-krát.

Vo všeobecnosti sú kardiovaskulárne ochorenia dlhodobo najvýznamnejším dôvodom úmrtí ľudí na Slovensku, písali sme. V súčasnosti sa však ukazuje možnosť, ako sa pred týmito zákernými problémami môžeme obrániť.

Ako pripomína Science Alert, svetoví​ vedci už dlhodobo diskutujú o účinkoch vitamínu D. Vieme, že vo všeobecnosti nášmu telu prináša viaceré benefity, no najnovšie štúdie ho spájajú aj práve so znižovaním rizika infarktu.

Vedci z austrálskeho inštitútu QIMR Berghofer prinášajú prvotné poznatky o pôsobení vitamínu D v tejto oblasti. Ich výskum síce uvádza len malý výkyv v riziku významných kardiovaskulárnych ochorení, no určite môže pomôcť pri budúcich štúdiách.

Hlavná autorka výskumu, epidemiologička Rachel Nealeová, podotýka, že ide o zatiaľ druhú najväčšiu štúdiu, ktorá sa zaoberá prepojením medzi užívaním doplnkov vitamínu D a rizikom kardiovaskulárnych ochorení.

Vyše 20-tisíc pacientov

Vedci v štúdii skúmali 21 302 pacientov vo veku od 60 do 84 rokov. Podľa Nealeovej zistili, že suplementácia vitamínu D môže znižovať riziko závažných kardiovaskulárnych ochorení a taktiež zavádzať ochranný účinok. Znamená to, že vedci musia pokračovať vo výskume, podotýka autorka.

Zdravotníci účastníkom štúdie podávali buď doplnok vitamínu D, alebo placebo. Skúmali ich až päť rokov a približne 80 percent pacientov užívajúcich vitamín D tieto doplnky po celý čas nevysadili.

Rozdiely medzi dvoma skupinami však neboli príliš výrazné. Spomedzi účastníkov užívajúcich doplnky s vitamínom D sa kardiovaskulárne ochorenie vyskytlo u 6 percent. V prípade skupiny s placebo doplnkami to bolo 6,6 percenta.

Avšak pokiaľ ide konkrétne len o srdcové infarkty v skupine s vitamínom D, bol ich počet nižší o 19 percent. V prípade mŕtvice štúdia nezaznamenala žiadny rozdiel.

Výhody u užívateľov statínov

Zaujímavé je, že z výsledkov štúdie štatisticky vyplýva, že doplnky vitamínu D pôsobili najvýraznejšie u užívateľov statínov či iných liekov na srdce.

„Nie sme si istí, prečo je to tak,“ hovorí Nealová.

„Mohlo by ísť o indikátor toho, že začiatkom pokusu šlo o ľudí v rizikovejšej skupine, a tak u nich vznikol väčší priestor na zlepšenie zdravotného stavu,“ domnieva sa.

Určite je potrebná konzultácia s lekárom

Vedci však zdôrazňujú, že každý, kto trpí podobnými zdravotnými ťažkosťami, by mal pred začiatkom užívania doplnkov vitamínu D túto možnosť prekonzultovať so svojím lekárom. Obzvlášť to platí v prípade starších pacientov.

Záleží to aj od samotných doplnkov. Vedci uznávajú, že najlepší spôsob na prijímanie vitamínu D je, koniec-koncov, dostatok slnečného žiarenia a prijímanie konkrétnych potravín, ako sú mastné ryby a vaječné žĺtka.

Vypočítaj si vek svojho srdca

Štatisticky má každý druhý muž a dve z piatich žien aspoň o päť rokov staršie srdce, než je ich skutočný vek. Ak chceš zistiť, ako si na tom ty, môžeš vyskúšať HeartAge Calculator. Zriadenie ti navyše ukáže, aké veľké je u teba riziko srdcového infarktu alebo mozgovej príhody.

Kalkulačka veku srdca je založená na údajoch zo štúdie „Framingham Heart Study“. Na základe údajov odborníkov ju vyvinula spoločnosť CardioSecur.

Predstavitelia spoločnosti zároveň upozorňujú, že tento nástroj nie je určený na to, aby sa používal ako diagnostická zdravotnícka pomôcka. Naopak, vždy, pred akýmkoľvek rozhodnutím na základe výsledkov z kalkulačky, odporúčajú konzultáciu s lekárom.

Vek svojho srdca si môžeš otestovať na tomto odkaze.

Zdroje: Science Alert, Archív SIU, QIMR Berghofer, CardioSecur

Najnovšie videá

Trendové videá