Účinnosť vakcíny spoločnosti Pfizer po šiestich mesiacoch rapídne klesá, Moderna zatiaľ pokles nezaznamenala

  • Účinnosť vakcíny Spikevax od spoločnosti Moderna zostáva rovnaká aj po šiestich mesiacoch
  • Spoločnosť zatiaľ nezaznamenala pokles v účinnosti. Riaditeľ Moderny sa ale obáva zimných mesiacov
  • Vakcína Spikevax funguje na báze mRNA rovnako ako vakcína od Pfizeru/BioNTechu
  • Tá ale zaznamenala pokles práve šesť mesiacov od podania druhej dávky
Moderna 2
SITA/AP, Gustavo Garello
  • Účinnosť vakcíny Spikevax od spoločnosti Moderna zostáva rovnaká aj po šiestich mesiacoch
  • Spoločnosť zatiaľ nezaznamenala pokles v účinnosti. Riaditeľ Moderny sa ale obáva zimných mesiacov
  • Vakcína Spikevax funguje na báze mRNA rovnako ako vakcína od Pfizeru/BioNTechu
  • Tá ale zaznamenala pokles práve šesť mesiacov od podania druhej dávky

Zdá sa, že vakcína Spikevax od spoločnosti Moderna nemá rovnaký problém, ako vakcína od spoločností Pfizer/BioNTech. Spoločnosť zatiaľ pokles protilátok nezaznamenala a tvrdí, že ostáva naďalej účinná na 93 % aj po šiestich mesiacoch po druhej dávke. Zber údajov sa ale skončil ešte predtým, než bol variant Delta v USA dominantným.

Spoločnosť tvrdí, že jej vakcíny majú dobrú imunitnú reakciu aj voči známym variantom, a taktiež pracujú na posilňujúcej dávke, uvádza ABC News.

Po 4 mesiacoch od očkovania nemali takmer žiadne protilátky. Štúdia z Česka potvrdila to, o čom sa už vo svete hovorí

Riaditeľ spoločnosti Stephen Hoge, vo štvrtok v relácii „Good Morning America“ na televíznej stanici ABC uviedol, že vakcína chráni pred Delta variantom. Nevie však s určitosťou povedať, či to tak bude aj v zimných mesiacoch. Zimu nazval „najväčším testom tejto vakcíny, a preto musíme byť ostražití a opatrní“.

Spoločnosť Moderna sa už pripravuje na prípadnú posilňujúcu dávku, ale rozhodnutie bude závisieť na regulačných úradoch, zdôraznil Hoge.

Účinnosť u Pfizera klesá po šiestich mesiacoch 

Vakcína Spikevax funguje na báze mRNA, rovnako tak vakcína od Pfizeru/BioNTechu. Účinnosť vakcíny spoločnosti Pfizer, ale s pribúdajúcim časom mierne klesá, priznal výkonný riaditeľ spoločnosti Pfizer, Albert Bourla, pre CNBC. Účinnosť vakcíny klesne postupne na úroveň 84 % po štyroch až šiestich mesiacoch od podania druhej dávky.

Pfizer financoval štúdiu, ktorá sledovala dlhodobú účinnosť jeho vakcíny po celom svete. Zistila, že celková účinnosť vakcíny bola počas šiestich mesiacov približne 91 %. Účinnosť vakcíny proti závažnému priebehu bola približne 97 %.

Údaje ukazujú, že účinnosť vakcíny vrcholila na viac ako 96 % od týždňa do približne dvoch mesiacov po podaní druhej dávky, potom začala postupne klesať na 83,7 % o štyri až šesť mesiacov neskôr, s priemerným poklesom asi 6 % za posledné dva mesiace. Príspevok zatiaľ nebol recenzovaný, ani publikovaný v žiadnom odbornom časopise.

Najnovšie dáta z Izraela tiež ukazujú pokles účinnosti vakcíny, ale ešte väčší. Štúdia Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme, ktorá bola predložená aj izraelskej vláde, naznačuje pokles v účinnosti aj v prevencii proti vážnemu priebehu, uvádza Times of Israel.

Údaje zverejnené ministerstvom zdravotníctva naznačujú, že ľudia očkovaní v januári majú teraz iba 16 % ochranu pred infekciou, zatiaľ čo u osôb očkovaných v apríli je účinnosť 75 %. Účinnosť vakcíny pri prevencii závažných chorôb klesla na 80 % (v porovnaní s viac ako 90 % pred variantom Delta). Očkovacie látky sú naďalej až 90 % účinné pri prevencii úmrtí.

Rozdiel v snímke pľúc zaočkovaného a nezaočkovaného pacienta je diametrálny. Nakazili sa obaja, len jeden je však na tom zle

Slabé, alebo žiadne protilátky aj pri českých senioroch 

Vedci si zatiaľ nie sú istí, aký vplyv majú aj ďalšie súčasti imunitného systému, ako sú napríklad B bunky a T bunky, ktoré môžu prispieť k ochrane pred koronavírusom. Nedávna štúdia zistila, že imunita z B buniek by mohla trvať dlhé mesiace, možno aj roky.

Nechal by si sa zaočkovať treťou dávkou vakcíny?

Pokles protilátok u vakcín potvrdila aj nedávna analýza z Čiech. Spoločnosť Podané ruce vykonala analýzu na 627 senioroch, pričom zistila, že viac ako 60 % dôchodcov má slabé protilátky, alebo dokonca nemá žiadne viac ako štyri mesiace po druhej dávke. Česi zapojili do analýzy seniorov, ktorí sa očkovali všetkými vakcínami schválenými Európskou liekovou agentúrou (EMA). Rozdiely v poklese protilátok namerali aj pri jednotlivých vakcínach. Najslabšie výsledky zaznamenali pri vakcíne AstraZeneca.

Upozorňuje preto, že vakcinácia tejto skupiny obyvateľstva bude už v blízkej dobe nevyhnutná.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: ABC News, CNBC, Times of Israel

Najnovšie videá

Trendové videá