Učiť online sa dá všetko, netreba sa báť experimentovať

  • Slovensko čelí v týchto dňoch výzve, ako sa popasovať a ako zvládnuť situáciu so šíriacim sa vírusom COVID-19
  • V Komenského inštitúte, ktorý vytvára priestor pre inšpiratívnych pedagógov, vo svojom úsilí pokračujú
  • Spájajú učiteľov, aby si mohli v tomto neľahkom období navzájom poradiť a zároveň mohli pomôcť aj rodičom, ktorí sa museli pustiť do vzdelávania svojich detí v domácom prostredí
  • Aj preto od pondelka 23. marca 2020 organizácia spúšťa webináre ,,Magickí učitelia online“
mjjj
Komenského inštitút
  • Slovensko čelí v týchto dňoch výzve, ako sa popasovať a ako zvládnuť situáciu so šíriacim sa vírusom COVID-19
  • V Komenského inštitúte, ktorý vytvára priestor pre inšpiratívnych pedagógov, vo svojom úsilí pokračujú
  • Spájajú učiteľov, aby si mohli v tomto neľahkom období navzájom poradiť a zároveň mohli pomôcť aj rodičom, ktorí sa museli pustiť do vzdelávania svojich detí v domácom prostredí
  • Aj preto od pondelka 23. marca 2020 organizácia spúšťa webináre ,,Magickí učitelia online“

Učiť v dnešnej dobe z domu nie je až také náročné, ako sa na prvý pohľad zdá, na tom sa zhodli v Komenského inštitúte, ktorý organizuje aj ocenenie Učiteľ Slovenska.

,,Dlhodobo podporujeme učiteľov, na tom sa ani v tejto situácii nič nemení. Preto sa presúvame do online prostredia, kde chceme pomôcť učiteľom, ktorí nemajú dostatok skúseností s učením na diaľku. Zároveň ich chceme inšpirovať, aby hlavne v tejto situácii nedávali tak veľký dôraz na učenie množstva faktických informácií, či skúšanie ich zapamätania. Učitelia teraz majú skvelú príležitosť deti podnietiť k rozvoju tvorivosti, komunikačných zručností, riešeniu problémov, či spolupráci s rodičmi. Je na nás, či táto kríza posunie vpred vzdelávanie alebo či sa silou mocou budeme držať neefektívnych foriem vzdelávania,“ vysvetľuje Radoslav Plánička z Komenského inštitútu.

https://www.facebook.com/ucitelslovenska/photos/a.171696630311764/636866823794740/?type=3&theater

Od pondelka 23. marca 2020 preto na podporu učiteľov spúšťajú inšpiratívne webináre „Magickí učitelia online“. Svoje odporúčania ako vyučovať z domu, ako sa zamerať hlavne na žiakov a nezahltiť rodičov v nich predstavia finalisti ocenenia Učiteľ Slovenska, absolventi Komenského inštitútu a osobnosti z oblasti vzdelávania. Prvý webinár začína v pondelok o 17:00 na facebookovom profile Komenského inštitútu. A v stredu počas livestreamu predstaví známy český didaktik a psychológ Róbert Čapek svoje praktické rady ako dobre a zmysluplne učiť aj na diaľku. 

Prehľad webinárov a prihlasovanie je na www.komenskehoinstitut.sk/webinare.

So žiakmi a študentmi sa spájame, odkazujú finalisti ocenenia Učiteľ Slovenska

Prerušenie školského roka trápi ako rodičov, tak aj pedagógov. Mnohí však zostávajú aj napriek neľahkej situácii aktívni. ,,Všetky deti majú v mobile WhatsApp, messenger Facebooku a iné aplikácie. Postačí, ak učiteľ vytvorí skupinu užívateľov triedy. Potom po spojení začne deti pohodlne učiť.  V tejto skupine si môžu zdieľať otázky v podobe chatu, urobiť skupinový hovor a učiteľ ho vie moderovať. Myslím že prevažná väčšina žiakov má doma prístup k internetu,“ hovorí Peter Pallo, Učiteľ Slovenska 2019 zo ZŠ Rudolfa Dilonga v Trstenej.

https://www.facebook.com/ucitelslovenska/photos/a.171696630311764/624164998398256/?type=3&theater

Viac tipov ponúka na svojom videu. Vyučovanie na diaľku realizuje aj ďalšia finalistka Učiteľa Slovenska 2019 ,,Ja sa spájam so študentami podobne ako Peter Pallo pomocou Microsoft Teams a aj pomocou EduPage. Oni radi objavujú nové veci. Hovory, ktoré sme mali, absolvovali prvýkrát, nakoľko doteraz sme to využívali iba na chatovú komunikáciu či odovzdávanie a prideľovanie zadaní, aj to sme boli iba v začiatkoch,“ rozpráva Júlia Jánošiková z Gymnázia Malacky.

,,Mám nadviazanú aj spoluprácu s kolegami, ktorých som stretla na svojich stážach v NASA a v CERN-e. Umožňuje to mojim študentom online vzdelávanie nielen z môjho výkladu alebo podkladov, ale z medzinárodných portálov, ktoré nemusím vyhľadávať, nakoľko si ich vymieňame s kolegami zo stáží medzi sebou,“ dodáva Júlia Jánošiková. Učitelia majú aj rôzne tipy pre rodičov, ktorí môžu využiť čas doma aj na menšie experimenty.

https://www.facebook.com/ucitelslovenska/photos/a.171696630311764/624164945064928/?type=3&theater

,,Experiment je zážitok pre všetkých zúčastnených. Som presvedčený o tom, že takouto formou sa dá práve fyzika veľmi príťažlivo sprostredkúvať žiakom a študentom,“ reaguje Jozef Beňuška, finalista Učiteľa Slovenska 2018 z Gymnázia V. P. Tótha v Martine, jeho návod, ako si doma zaexperimentovať, nájdete tu. Sprístupnil aj svoju Multimediálnu učebnicu fyziky pre základné a stredné školy.

Rozvrh aj čítanie rozprávok – ambasádori Učiteľa Slovenska sú zodpovední a doma

Komenského inštitút organizuje už 3. ročník ocenenia Učiteľ Slovenska a tento rok ho podporila aj filmová producentka Wanda Adamík Hrycová. ,,Ako mama troch detí, z toho jeden je prváčik, tieto dni prežívam ako všetci rodičia, ktorým deti ostali doma. Aby u nás nevypukol chaos, tak som skrátka vytvorila Koronarežim. Obsahuje dvanásť bodov, alebo činností, ktoré každý deň absolvujeme v konkrétnom poradí. Tým sa celá naša rodina riadi,“ opisuje Wanda Hrycová svoj návod, akým sa snaží prekonať náročné obdobie.

Na deti, ktoré vítajú asi každé rozptýlenie, myslel aj herec Juraj Kemka. Spolu s kolegami sa zapojil do online čítania rozprávok pod taktovkou vydavateľstva Martinus. ,,Myslím, že sme si naplno uvedomili, akú náročnú úlohu majú učitelia. Venovať sa práci a popritom upútať deti, aby sa venovali nejakej zmysluplnej činnosti, je nesmierne náročné. Teraz všetci vidíme, čo všetko pedagógovia pre deti v školách robia,“ povedala Adriana Kemková

Učiteľ Slovenska – pre všetkých inšpiratívnych pedagógov

Prihlásiť do 3. ročníka ocenenia sa môžu učitelia základných a stredných škôl, učitelia na čiastočný úväzok, či školitelia v online kurzoch. Nominovať ich však môže aj široká verejnosť do 6. apríla 2020, prihlášky sa dajú poslať do 14. apríla 2020 na www.ucitelslovenska.sk. Záštitu nad ocenením Učiteľ Slovenska prebrala prezidentka Zuzana Čaputová. Komenského inštitút ho môže realizovať vďaka podpore Nadácie Slovenskej sporiteľne a Nadačného fondu Telekomu. Učiteľa Slovenska 2020 organizátori vyhlásia v októbri, čaká ho odmena 5. 000 euro a cesta na finále Global Teacher Prize 2021. 

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Trendové videá