Učiteľ berie študentov na výlety do Talianska či Ameriky: Neznášam iba to, že sa musíme vrátiť
- Peter poňal školské výlety úplne inak
- Svojim študentom ukazuje najväčšie metropoly sveta
- Jeho výlety sú robené na mieru
- Peter poňal školské výlety úplne inak
- Svojim študentom ukazuje najväčšie metropoly sveta
- Jeho výlety sú robené na mieru
Keď je práca životným poslaním. Aj toto môžeme povedať o na margo Petra Guldana. Živí sa ako učiteľ na Strednej odbornej škole masmediálnych a informačných štúdií v Bratislave a už roky sa venuje tomu, aby svojich študentov naučil oveľa viac a mimo školskej triedy. So svetom ich zoznamuje osobne, nie len na tabuli počas geografie. Okrem tej učí aj angličtinu a taliančinu.
Stredoškolskí študenti s ním mali možnosť precestovať kus Európy. Pred pár rokmi sa prvýkrát vydali aj za oceán, do Spojených štátov. Peter chce, aby jeho študenti na školu spomínali s radosťou. Štúdium podľa jeho slov rozhodne nemá byť len o učebniciach. Chce im poskytnúť nezabudnuteľné zážitky, ku ktorým by sa inak možno nedostali.
Všetky výlety plánuje sám s pomocou kolegov. Ich cena je preto neporovnateľná s cestovnými agentúrami. Práve vďaka tomu si vzácny zážitok môžu dovoliť aj tínedžeri. Peter v rozhovore spomína na debatu s jedným zo žiakov, ktorý mu hovoril, že jeho kamarát ide na školský výlet do Piešťan. Oni išli v rovnakom čase do Los Angeles.
Naplánovať a vybaviť takýto výlet je síce náročné, ale Peter si myslí, že podobný by mohla zorganizovať každá škola. Stačí niekto, kto to zoberie do vlastných rúk a bude študentom ochotný venovať viac času než na hodine. Tvrdí, že čas strávený plánovaním jednoznačne stojí za ich spoločné spomienky.
- Kde všade už jeho študenti z bratislavskej strednej školy boli?
- Vrátili sa všetci vždy zdraví?
- Je plánovanie výletov stresujúce?
- Stratili už počas výletu študenta?
- Čo ho na tom celom najviac napĺňa?
Kam ste vyrazili prvýkrát a čo bola motivácia? Nemyslím si, že by sa každý odhodlal ísť za oceán so skupinkou tínedžerov.
Keď som do školy nastúpil ako učiteľ, hneď druhý rok som dostal aj vlastnú triedu. Moji študenti mi vtedy hovorili, že by radi išli na výlet do Londýna a ja som si povedal: „Veď prečo nie?“
Školské výlety sú super. Keď som študoval, mal som ich sám veľmi rád. So svojou školou som bol najďalej v Taliansku a zrazu som sa ocitol v pozícii, kedy by som niečo podobné, a dokonca ešte viac, vedel študentom sprostredkovať ja.
Najprv som to chcel riešiť cez agentúru, ktorá takéto školské výlety organizuje. Našiel som vtedy Londýn na dve či tri noci s tým, že to bolo hrozne drahé a v cene bola len cesta a ubytovanie. Jedlo, vstupy a všetko ostatné by si študenti museli platiť sami na mieste.
Povedal som si teda, že to skúsim vybaviť bez nich a začal som vo veľkom googliť. Všetko som vybral sám, letenky, ubytko aj všetky atrakcie, ktoré musíme stihnúť. Myslím, že sme nakoniec išli na týždeň.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké je to plánovať zahraničné výlety pre takmer 60 tínedžerov?
- Prečo to vlastne Peter robí, ak by stačilo odučiť povinné hodiny a ísť domov?
- Nie všetci učitelia sú rovnakí. Peter je toho pravým príkladom
- Čo všetko musí pred cestou vybaviť?
- No a ako to prebieha? Má stres, že sa niečo stane? A ak áno, čo potom?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom