„Učitelia ma nútili, aby som zatajil unesené dievčatá.“ Bývalý mormón Jahl vykonával zvláštne rituály

  • V novej časti relácie Pod Tlakom sme sa porozprávali s bývalým mormónom Jakubom Jahlom
  • Ako v skutočnosti funguje táto známa sekta?
na snímke je jakub, mormóni
Archív Startitup/ Pexels.com
  • V novej časti relácie Pod Tlakom sme sa porozprávali s bývalým mormónom Jakubom Jahlom
  • Ako v skutočnosti funguje táto známa sekta?

V najnovšej časti relácie Pod tlakom sme sa rozprávali s Jakubom Jahlom, bývalým mormónom. Okrem jeho dôvodov na vstup do „Cirkvi Ježiša Krista svätých neskorších dní“ sme prebrali aj to, či podľa neho mormóni predstavujú sektu. Venovali sme sa zvláštnym rituálom, ktoré vykonával.

Nevynechali sme však ani rôzne iné bizarnosti, ktoré musel on alebo jeho kolegovia zvládať. V čo mormóni vlastne veria? Čo je to VIP alebo čo sa robilo v „prevýchovných táboroch“ pri Brne?

Rozhodol sa prehovoriť

„Cítil som sa pod obrovským tlakom, keď ma učitelia presviedčali, aby som zatajil existenciu unesených dievčat v jednej zo sektárskych komunít,“ povedal Jakub v úvode nášho videa a priblížil nám moment, keď ho jeho učitelia nútili brániť sektu. Uvedomoval si, že mu v tom momente išlo o veľa. Mohol prísť o štúdium či pracovný život. Tento moment, keď sa rozhodol hovoriť o tom, čo zažil, bol pre neho jedným z kľúčových životných bodov.

Kto sú to mormóni?

Na otázku, či považuje mormónov za sektu, odpovedal jednoznačne: „Je to soft sekta. Môže na vás byť vyvíjaný psychologický tlak, ale nejde o nebezpečné sektárske praktiky, aké často vidíme v televízii.“ Ako však priznal, začiatky mormónstva boli spojené s násilím a terorizmom, no dnes sú už oveľa umiernenejší. „Mormóni sú jednou z mála siekt, ktoré sa dokázali reformovať a posunúť do modernej doby.“

Jakub sa dostal k mormónstvu v dospievajúcom veku. „Zaujímal som sa o svetové náboženstvá a náboženské hnutia, keď som sa zoznámil s mormónmi. Pôvodne to bola čisto výskumná návšteva, ale v emočne ťažkých chvíľach som sa nechal vtiahnuť do ich prostredia,“ priznal. Skupina, ktorá mu ponúkla útočisko v ťažkých chvíľach života, sa postupne stala jeho domovom.

Ako si mormóni získavajú ľudí?

Mormóni majú špecifický spôsob získavania nových členov. „Veľkú časť z toho, ako mormóni získajú členov, tvorí ich prístup k ľuďom. Sú veľmi milí a dokážu vytvoriť prostredie, v ktorom sa človek cíti podporovaný,“ hovorí Jakub. Tento prístup sa môže javiť ako pozitívny, najmä v prípade osôb prechádzajúcich si ťažkými životnými obdobiami, no v skutočnosti je to len začiatok cesty, ktorá sa neskôr môže stať veľmi kontrolovanou.

Jakub priznal, že sekta pomohla mnohým ľuďom zlepšiť život. Ide najmä o tých, ktorí mali problémy so závislosťami. „Často to bolo pravda, pretože tvrdé pravidlá, ktoré mormóni dodržiavajú, zlepšili v mnohých prípadoch medziľudské vzťahy, manželstvá a mnohí sa vyrovnali so svojimi problémami,“ vysvetľuje. No zároveň upozorňuje na to, že pod povrchom tejto spočiatku milej „pomoci“ sa ukrývajú tajné obradné praktiky, o ktorých noví členovia zvyčajne nevedia.

Bežný deň mormónov

Mormóni majú podľa Jakuba množstvo vlastných noriem, ktoré diktujú aj to, ako funguje ich bežný týždeň. Napríklad pondelky sa vyhradzujú pre rodinné večery, keď sa správna mormónska rodina stretáva a trávi spolu večer doma. Neráta sa, ak členovia domácnosti strávia daný večer v kine alebo pozeraním televízie. Musia si vymyslieť plnohodnotný interaktívny program, počas ktorého si venujú plnú pozornosť. Je to niečo, na čom si každý člen komunity naozaj zakladá. „Rodina, ktorá nemá spoločný rodinný domáci večer, je neustále napomínaná, aby to zmenila,“ tvrdí Jakub.

O tom, akých aktivít sa zúčastňuje každý mormón počas týždňa, aké nepochopiteľné veci musel Jakub absolvovať, no aj o témach, ktoré sú medzi sektárskymi komunitami tabu, nám Jakub porozprával v najnovšej časti relácie Pod Tlakom s Ivom Funtekom. Ak máš chuť dozvedieť sa viac, určite si tento diel nenechaj ujsť.

Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre

Najnovšie videá

Trendové videá