Uhrík tvrdí, že utečenci nie sú iba z Ukrajiny. Je to absurdné a necitlivé, odkázal odborník

  • Exkotlebovec Milan Uhrík využil rusko-ukrajinskú krízu na šírenie nenávisti v súvislosti s utečeneckou krízou
  • Ten špekulatívne naznačuje, že medzi ľuďmi utekajúcimi pred vojnou sú aj migranti z Afriky
  • „Keď na Ukrajine študujú alebo pracujú ľudia z iných častí sveta, logicky budú tiež pred vojnou utekať," povedal k téme odborník na extrémizmus Daniel Milo
8jul2020_NRSR_39_713378
Martin Baumann
  • Exkotlebovec Milan Uhrík využil rusko-ukrajinskú krízu na šírenie nenávisti v súvislosti s utečeneckou krízou
  • Ten špekulatívne naznačuje, že medzi ľuďmi utekajúcimi pred vojnou sú aj migranti z Afriky
  • „Keď na Ukrajine študujú alebo pracujú ľudia z iných častí sveta, logicky budú tiež pred vojnou utekať," povedal k téme odborník na extrémizmus Daniel Milo

Zdá sa, že aj v časoch, keď Ukrajinu zmieta vojna, si slovenskí extrémisti nájdu chuť a čas na bičovanie protimigračných nálad. Bývalý kotlebovec, europoslanec a šéf hnutia Republika Milan Uhrík sa zamyslel nad situáciou na slovensko-ukrajinských hraniciach a so svojím úsudkom sa podelil už klasicky aj na sociálnych sieťach.

Uhríkova teória

Milan Uhrík sa rozhodol len niekoľko dní po vypuknutí vojny na Ukrajine vyrukovať s tézou, podľa ktorej chaos na ukrajinských hraniciach využívajú nielen utečenci pred vojnou, ale aj africkí migranti.

„Slováci sú pohostinný národ a Ukrajincom v núdzi radi pomôžeme. Ale v žiadnom prípade nenecháme našu solidaritu zneužiť špekulantmi z Afriky,“ napísal exkotlebovec. Ten svoje slová podložil „dôkazom“ fotografiou z poľských hraníc, na ktorej sa podľa europoslanca nachádzajú práve „špekulanti z Afriky“.

Africkí študenti utekajúci pred vojnou

Pritom je jasné, že na Ukrajine sa nachádzajú práve aj obyvatelia, ktorí do krajiny pricestovali práve aj z afrického kontinentu, či už za prácou alebo štúdiom. Podľa portálu Businessinsider sa na Ukrajine nachádza približne 16-tisíc študentov z krajín ako Maroko, Nigéria či Egypt. Portál popisuje, že práve títo študenti to v súčasnej vypätej situácii nemajú vôbec ľahké. 

Portál pripomína, že tisícky afrických študentov si vybrali Ukrajinu na štúdium medicíny, inžinierstva a ďalších technických odborov, práve pre dostupnejšie ceny, ako vo zvyšku Európy či Spojených štátoch.

„Cestujeme len s našimi núdzovými taškami, v ktorých máme doklady. Máme tiež malé taštičky s potravinami, ktoré sa ale rýchlo kazia, malé fľaše na vodu,“ povedal pre portál Vukile Dlamini z Južnej Afriky študujúci vo Vinnycii. Ten sa po vpáde Rusov snažil s ďalšími študentmi z Južnej Afriky dostať k rumunským hraniciam.

Necitlivé a absurdné

Nad Uhríkovým podsúvaním konšpiračných a hejterských scenárov krúti hlavou aj odborník na extrémizmus Daniel Milo. „Keď na Ukrajine študujú alebo pracujú študenti z iných častí sveta, tak oni logicky budú tiež utekať pred vojnou, tak ako utekajú ostatní obyvatelia Ukrajiny,“ povedal Milo.

Podľa experta podsúvanie teórií o tom, že medzi rodiny utekajúce pred vojnou, sa primiešali migranti z iných krajín, je v súčasnosti veľmi necitlivé.

„Súčasná situácia na východných hraniciach je naozaj bezprecedentná a Slovensko úplne oprávnene a logicky poskytuje pomoc a vyjadruje solidaritu najrôznejšími spôsobmi. To, že sa krajná pravica, ktorej predstaviteľom je aj pán Uhrík, snaží zneužívať situáciu, len dokresľuje ich skutočné postoje,“ opísal zoskupenie okolo Uhríka Milo.

Ten dodal, že namiesto toho, aby sa snažili pomôcť utečencom unikajúcim pred konfliktom, živia xenofóbiu.

„Samozrejme, že všetci títo utečenci na hraniciach prechádzajú štandardnou kontrolou, takže nemôžeme hovoriť o tom, že akoby pod rúškom tejto krízy nám prechádzali tisícky a desaťtisíce Afričanov. A po druhé, kto by vedome dnes chcel cestovať na Ukrajinu a využiť ju ako cestu na západ? To mi príde pomerne absurdné a necitlivé,“ podčiarkol Milo, ktorý v súčasnosti pôsobí na ministerstve vnútra ako odborník na bezpečnosť a hybridné hrozby.

Na hoaxy reaguje aj polícia

Rétoriku, ku ktorej inklinuje aj extrémista Uhrík, začala riešiť aj slovenská polícia. Upozorňuje, že na utečeneckú vlnu spôsobenú vojnou na Ukrajine sa zacielila „dezinformačná zberba“. Polícia tak odpovedá na otázku, o čo hoaxerom ide. 

„Je to jednoduché. Chcú spôsobiť informačný chaos, ktorý bude vyúsťovať postupne do straty podpory ukrajinských utečencov a podpory Ukrajiny ako takej. Ide to krôčik po krôčiku, chcú to robiť nenápadne, dávajú si veľmi pozor na svoj jazyk. Nie je nič lepšie ako začať tým, že hoaxeri začnú obracať verejnú mienku voči utečencom,“ napísal admin facebookového profilu Hooaxy a podvody, ktorý spravuje polícia.

Muži zákona zároveň zverejnili na sociálnych sieťach štatistický prehľad národností, ktoré od vypuknutia konfliktu prekročili slovensko-ukrajinskú hranicu.

Zdroj: businessinsider.com

Najnovšie videá

Trendové videá