Úkaz ako z mimozemského sveta: Oblohu rozžiarilo záhadné zelené svetlo. Ľudia volali políciu

  • Obyvateľov v Nórsku vystrašil neobyčajne jasný meteor
  • Experti vysvetlili, že išlo o meteorický roj zvaný Taurid
Snímka meteoru
Reprofoto: Youtube/ BBC NEWS 619
  • Obyvateľov v Nórsku vystrašil neobyčajne jasný meteor
  • Experti vysvetlili, že išlo o meteorický roj zvaný Taurid

Obyvateľov v Nórsku v sobotu (19.11.) vystrašil neobvykle jasný meteor. „Ohnivú guľu“ si pre jej veľkú jasnosť a intenzívne zelené svetlo všimlo množstvo ľudí žijúcich v južnej časti krajiny. Podľa BBC to miestnych obyvateľov znepokojilo natoľko, že množstvo z nich volalo na políciu.

Meteor vystrašil ľudí

Nórski odborníci oznámili, že meteor bol súčasťou pravidelného meteorického roja zvaného Tauridy. Meteor letel rýchlosťou okolo 30 kilometrov za sekundu a úplne zhorel v atmosfére. Všetko sa udialo nad morom pri západnom pobreží Nórska, asi 65 kilometrov nad morskou hladinou, ozrejmil to Steinar Midtskogen z nórskeho ústavu pre sledovanie meteorov.

„Meteor pochádzal z meteorického roja, ktorý nazývame Severné Tauridy. V tomto roji sa občas vyskytnú veľmi jasné meteory, ako bol tento,“ vysvetlil Midtskogen.

„Zrazu sa všetko rozsvietilo, tak som si najprv myslel, že je to auto jazdiace na diaľkové svetlá. Potom som sa však pozrel na oblohu a tam bolo obrovské svetlo, ktoré vystrelilo po oblohe s dlhým modrým chvostom za ním,“ povedal 27-ročný očitý svedok Per Skram pre televíznu stanicu NRK.

Espen Solhaug z Bergenu sedel vonku s manželkou a hľadel na hviezdnu oblohu. Keď išiel priložiť nové poleno do ohniska, obloha sa za ním rozžiarila.

„Najskôr som si myslel, že je to helikoptéra. Bolo to však obrovské svetlo,“ podelil sa o svoj neobvyklý zážitok Solhaug pre nórsky denník VG.

Perzeidy na Slovensku

V skutku zaujímavé vesmírne divadlo sme mohli vidieť aj počas leta tohto roku na Slovensku. Perzeidy, ktoré vrcholili v polovici augusta, sú považované za najlepší meteorický roj roka. Často za sebou totiž v zemskej atmosfére zanechávajú dlhé „brázdy“ svetla a farieb.

Išlo aj o jeden z najpočetnejších rojov. Sú známe aj svojimi „ohnivými guľami“, ktoré môžu na oblohe zotrvať dlhšie než samotná stopa po meteore. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Perzeidy sa vyskytujú počas teplého letného nočného počasia, vďaka čomu sú pre ich pozorovateľov dobre a ľahko viditeľné. Tri noci okolo 11. až 13. augusta, boli vrcholom astronomickej sezóny a všetci milovníci pozorovania nočnej oblohy si určite prišli na svoje.

Svetelné znečistenie

Podľa astrofotografov Tomáša Slovinského Petra Horálka však pozorovanie Perzeíd komplikuje svetelné znečistenie.

Ich fotku oblohy s názvom Perzeus a stratené meteory dokonca minulý rok vybralo NASA za Astronomický snímok dňa (Astronomy Picture Of the Day, APOD).

„Je zrejmé, ako svetelné znečistenie okráda pozorovateľov bližšie k mestám o krásu tmavej hviezdnej oblohy a aj o meteory z bohatého meteorického roja Perseidy,“ povedal pre TASR Tomáš Slovinský.

Slovinský zaznamenával meteory z obce Runina v Parku Tmavej Oblohy Poloniny, ktoré je jedným z najtmavších miest v strednej Európe. Na tzv. Bortleho stupnici svetelného znečistenia (od 1 po 9, pričom 9 je najväčšie znečistenie) sa táto lokalita nachádza na stupni 2.

Zdroje: BBC, NRK, VG, Archív Startitup, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá