„Ukázalo sa, ako je na tom spoločnosť úboho.“ Filmové ceny Slnko v sieti prekvapili emotívnymi prejavmi

  • V budove Slovenského rozhlasu sa uskutočnilo odovzdávanie filmových cien Slnko v sieti
  • Išlo už o 12. ročník prestížneho galavečera
Filmový producent Jakub Viktorín a filmový režisér Michal Blaško
TASR/Pavol Zachar
  • V budove Slovenského rozhlasu sa uskutočnilo odovzdávanie filmových cien Slnko v sieti
  • Išlo už o 12. ročník prestížneho galavečera

Sobotný večer sa niesol v znamení odovzdávania národných filmových cien Slnko v sieti. Preberanie prestížnych cien sa uskutočnilo v budove obrátenej pyramídy slovenského rozhlasu a galavečer si tak uctil to najlepšie z filmovej branže, čo domáci tvorcovia priniesli do slovenských kín a televízií v roku 2022.

Aktuálny ročník si doslova „ukradla“ pre seba jedna z najvýraznejších snímok minulého roku, ktorý počas slávnostného večera skóroval s najväčším počtom sošiek. Okrem prehliadky filmovej tvorby, celebrít a významných tvorcov nebola počas večera núdza ani o silné emócie a sálou slovenského rozhlasu obzvlášť zarezonoval odkaz jedného z najznámejších slovenských režisérov.

Skórovali Piargy

„Slnko v sieti je Národná filmová cena, ktorú udeľuje Slovenská filmová a televízna akadémia od roku 2004. Do hodnotenia za rok 2022 bolo prihlásených 12 hraných filmov, 7 dokumentárnych filmov, 5 animovaných filmov a 5 televíznych filmov/minisérií/seriálov,“ sumarizovala RTVS v čerstvej tlačovej správe.

Počas odovzdávania cien sa nedalo nevšimnúť, že v rámci galavečera sa výrazne skloňovalo meno snímky Piargy režiséra Iva Trajkova. Práve čiernobiela sonda do života dobovej slovenskej dediny s trilerovými prvkami si dokopy odniesla až 12 sošiek.

Film Piargy
zdroj: Archív RTVS

Film hovorí príbeh mladej Julišy, ktorá si zoberie za muža Martina, syna zámožného miestneho statkára. Juliša nakoniec podľahne zvádzaniu a dedina Piargy tak ožíva bizarným ľúbostným trojuholníkom, na ktorom sa chcú priživiť viaceré známe tváre dediny.

Piargy si tak odniesli ceny napríklad v kategóriách najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej roli, ale aj sošky za najlepší scenár scénografiu, kostýmy či divácku cenu.

Najlepší hraný film

„Posledné tri roky prežívame obdobie, ktoré si vyžiadalo na našom fyzickom, ale aj duševnom zdraví nemalú daň. Globálna pandémia a vojna na Ukrajine zasiahli do našich životov náhle a ich dôsledky vidíme na vzťahoch našich domácností, ale aj v práci, na školách. Cítime ich na našich peňaženkách,“ kategóriu Najlepší film uviedla producentka a prezidentka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie Wanda Adamík Hrycová. 

Sošku za najlepší hraný film si odniesla dráma Obeť režiséra Michala Blaška.

V kombinácii s neustálym náporom dezinformácií, nenávisti a lží šíriacich sa na sociálnych sieťach je úplne logické, že mnohí z nás sú na pokraji síl. Dnes, stojac na tomto pódiu, by som chcela zaželať len jedno. Vydržať a nevzdávať sa. Verím, že spoločne vieme vybudovať lepšiu, slušnejšiu a bezpečnejšiu spoločnosť pre nás všetkých.“

„Dá sa to ale len vtedy, ak sa budeme vzájomne rešpektovať, budeme k sebe tolerantní a budeme si pomáhať. Napokon, film je kolektívnym dielom.“

„Na jeho tvorbe sa zúčastňujú desiatky, a nezriedka stovky ľudí, a nikto z nich počas výkonu svojej práce netuší, ako bude výsledok vyzerať. Každý z nás však dúfa, že ten výsledok bude čo najlepší. Možno by sme sa mohli do budúcnosti inšpirovať práve filmami,“ odkázala Hrycová Slovákom.

Víťazný film Obeť rozpráva príbeh Ukrajinky Iriny, ktorá žije v malom českom mestečku, kde sa stará o svojho štrnásťročného syna. Jej život naberie nečakaný spád, keď jej syna zbijú neznámi útočníci a ona sa v netypickej kriminálke rozhodne vypátrať ľudí stojacich za útokom.

Bebjakov emotívny prejav

Cenu za najlepší televízny projekt si odniesol film Jozef Mak, adaptácia slovenskej literárnej klasiky Jozefa Cígera-Hronského. Práve príhovor režiséra snímky Petra Bebjaka patril medzi najemotívnejšie a najsilnejšie momenty galavečera. 

Dnes si chcem len zaspomínať, že pre mňa 12. október minulý rok zmenil vnímanie spoločnosti,“ odkázal Bebjak na tragickú udalosť, ku ktorej došlo v Bratislave na Zámockej ulici. Dvojnásobná vražda pred podnikom Tepláreň otriasla slovenskou spoločnosťou. Išlo o útočníka, ktorý si pred podnikom vyhliadol a zavraždil dvojicu mladých mužov. 

Jozef Mak vo filme
zdroj: Archív RTVS

Vlastne sa ukázalo, ako je naša spoločnosť na tom úboho. Za to, že je niekto iný, nikto nemá právo siahnuť na jeho život. Kvôli tomu, že nevieme fungovať a pracovať s inakosťou, nemá to znamenať, že inakosť by mala byť odsudzovaná,“ Bebjakov príhovor si odniesol aj hromadný potlesk publika. 

Chcem všetkých poprosiť. Nedovoľme 30. septembra, aby vládli ľudia, ktorí sejú nenávisť, ktorí sejú hlúposť, dezinformácie a sú za korupčnými aférami. Vyberajte tých, ktorí túto krajinu povedú k tomu lepšiemu. Aby sa 30. septembra nestalo to, že sa zobudíme a budeme ľutovať, že tu žijeme, ale aby sme sa zobudili a boli znovuzrodení,“ podčiarkol na záver Bebjak.

Počas 12. ročníka odovzdávania cien si slovenská filmová akadémia zaspomínala aj na nedávno zosnulých tvorcov. Cenu za prínos pre Slovensko in memoriam získal aj kultový slovenský režisér a pedagóg Stanislav Párnický. Ten natočil napríklad Káru plnú bolesti s Mariánom Geišbergom či Južnú poštu. Na Vysokej škole múzických umení roky pôsobil ako pedagóg.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroj: Slnko v sieti

Najnovšie videá

Trendové videá