Ukážková premena Trnavského mýta. Vallo tu vykopal obrovskú jamu, už dnes pribudnú dospelé stromy
- Primátor mesta Matúš Vallo sa spolu s tímom pustil do veľkej rekonštrukcie hanby Bratislavy
- Trnavské mýto dostane viac tieňa, už tento týždeň tu pribudnú dospelé stromy
- Primátor mesta Matúš Vallo sa spolu s tímom pustil do veľkej rekonštrukcie hanby Bratislavy
- Trnavské mýto dostane viac tieňa, už tento týždeň tu pribudnú dospelé stromy
Trnavské mýto sa v posledných rokoch zaradilo medzi najznečistenejšie miesta v našom hlavnom meste. Navyše obrovská betónová plocha robí z tohto priestoru v lete lokalitu s neznesiteľne vysokou teplotou.
Len nedávno sme ťa informovali, že okolie Novej tržnice prejde výraznými zmenami v rámci projektu Živé miesta. Prešlo len pár dní a plánované zmeny naberajú reálne kontúry. Trnavské mýto momentálne vyzerá ako po páde asteroidu. Je tu vykopaná takmer dvojmetrová jama so stromovým substrátom.
Už dnes tu majú pribudnúť 1,2 m hlboké zakoreňovacie bunky a vo štvrtok tu bude vysadených 5 vzrastlých odolných platanov. Dospelé stromy majú spolu s novým mobiliárom a dlažbou tento priestor naozaj značne spríjemniť.
Hlavné mesto pri výkope natrafilo aj na nečakaný objav v podobe dvoch potrubí, ktoré boli na pôvodnom pláne zle zakreslené. Potrubia budú musieť byť preložené, aby mali korene platanov dostatok priestoru na rast a aby sa tu platanom dlhodobo darilo.
Nový priestor, ktorý je zatiaľ jamou, by mal byť definitívne dokončený do konca mája. Na zveľaďovaní tejto roky zanedbávanej lokality spolupracuje Metropolitný inštitút Bratislavy a Magistrát hlavného mesta.
„Je to jeden z najviac frekventovaných prestupných uzlov v meste a napriek tomu, že pred 4 rokmi sa táto plocha rekonštruovala, pobyt v tomto priestore je počas horúcich letných dní kvôli prehriatemu asfaltu neznesiteľný. Chýba tieň a tí, ktorí tu nemusia čakať na MHD, priestor radšej rýchlo opustia,“ objasňuje tím inštitútu.
MIB preto preskúmal podzemné siete a zistil, že stromy sa tu predsa len sadiť dajú. Aj preto sa rozhodli pred tržnicou vytvoriť miesto na sedenie v tieni s kvalitnou dlažbou, platanmi a lavičkami. Spomínané platany budú vysoké 12 metrov a ich obvod kmeňa bude od 80 do 100 centimetrov.
Vybraný dlhoveký druh stromu je odolný aj voči vyšším teplotám a klimatickým zmenám. Práve vďaka svojej mohutnosti a rýchlemu rastu pomôže tento priestor v lete schladiť.
„Po zazelenaní tieto veľké jedince tak ihneď poskytnú tieň a ihneď výrazne zmenia atmosféru tohto územia. Nebude nutné čakať niekoľko rokov na dorastenie menších stromov, ktoré sa v meste bežne vysádzajú.“
Na to, aby sa v takomto náročnom prostredí tieto veľké stromy dokázali uchytiť, budú využité rekoreňovacie bunky.
„Vďaka tomuto komorovému systému nedochádza v koreňovom priestore stromu k zhutňovaniu a korene majú zabezpečený dostatok vzduchu a vody. Pokiaľ je koreňový priestor zbavený nepriepustných materiálov a vrstiev, strom si dokáže vybudovať druhovo charakteristický a pravidelný koreňový systém, čo zvyšuje jeho prosperitu a tým aj životnosť.“
Bratislava v rámci iniciatívy Živé miesta pretvára zanedbané, zabudnuté, často malé plochy bez zjavnej funkcie na príjemné verejné priestory, kde ľudia chcú tráviť svoj čas. V rámci projektu 10-tisíc stromov mesto zase výrazne navyšujem počet stromov v uliciach Bratislavy.
Magistrát mesta vychádza zo skutočnosti, že práve stromy zlepšujú kvalitu ovzdušia, chránia pred prehrievaním, znižujú hluk a ulice so stromami sú jednoducho krajšie. My veríme, že magistrát bude naďalej pokračovať v takomto tempe premeny verejných priestorov a Bratislava sa už čoskoro stane mestom plným zelene.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: Bratislava - hlavné mesto SR, MIB