Ukážkový projekt: V lese si postavili dizajnový dom, ktorý ponúka výnimočný a energeticky sebestačný život
- V najvyššej úrovni slúži dom ako ateliér, knižnica a aj ako útočisko
- Ide o projekt architektonického ateliéru NEW HOW

- V najvyššej úrovni slúži dom ako ateliér, knižnica a aj ako útočisko
- Ide o projekt architektonického ateliéru NEW HOW
V dnešnej dobe sa čoraz viac ľudí túži presťahovať z rušných miest, niekam na samotu, alebo aspoň bližšie k prírode. Niektorí nezostávajú v tomto smere iba pri snoch a víziách, práve naopak, podnikajú konkrétne kroky na ich realizáciu. Bolo to tak aj v prípade projektu výstavby Chaty Nové Hamry.
Ide o dizajnovo prepracovaný, no zároveň minimalistický dom, ktorý nájdeš len pár metrov od okraja lesa, kde je obklopený množstvom vysokých stromov. Možno povedať, že je takmer skrytý v porovnaní s ostatnými bielymi omietkami susedných domov, skoro to vyzerá, akoby ho pohltili lesy.
Návrh projektu vychádza z miestnej prírody i koloritu, v ktorom možno nájsť všetky odtiene šedej. Šedú možno pozorovať v tieňoch stromov, v žulových a čadičových skaliskách a dokonca aj v tmavozelených ihlách a kmeňoch tunajších smrekov. Tie sú zároveň veľmi typické pre lesy Krušných hôr.
Od začiatku bolo jasné, že fasáda a strecha tohto rekreačného domu by mala byť pokrytá hliníkom v podobne tmavej farbe. Štruktúra fasády bola použitá na vytvorenie intenzívneho drsného povrchu. Ten nejasne pripomína naolejované čierne drevo a pomaly rastúce smrekové kmene. Jeho farba a povrch však nie sú jedinými nápadnými aspektmi tohto domu.
„Z formálneho hľadiska je nová budova reprezentovaná aerodynamickou, ale hranatou figúrou, kde klasické prvky, ako je strecha a stena, ustupujú jasnému tvaru a splývajú medzi sebou,“ uvádzajú autori projektu.
„Vonkajšia podoba bola vytvorená cez mnoho presne nastavených priestorových scén interiéru a na základe sezónne sa meniacich miestnych klimatických podmienok, pretože snehové zaťaženie v zime vyžaduje voliť strmý uhol strechy.“
Myšlienka „rozhľadne“ zároveň určuje výšku domu zvnútra. Mala by skôr pripomínať vežu ako dom a mala by slúžiť aj ako úkryt. Namiesto obvyklých dvoch podlaží boli vytvorené tri úrovne – každá so svojím vlastným charakterom. V najvyššej úrovni slúži dom ako ateliér, knižnica a aj ako útočisko. Na tomto mieste je možné zažiť skvelý relax.
„Štvorcové okno s bočnicou dĺžky 2,5 m rámuje výhľad na vrcholky stromov, oblohu a krajinu. O úroveň nižšie nájdeme okrem kúpeľne a otvoreného galerijného priestoru aj spacie kútiky. Podlaha je čiastočne tvorená sieťou, ktorá nadväzuje spojenie s najnižšou úrovňou ako vizuálne, tak akusticky a funguje ako odpočinkový priestor.“
V tomto prípade ide o miesto, kde môžeš popustiť uzdu svojej fantázii. Sedieť v sieti a nemať pevnú pôdu pod nohami má svoje čaro.
Najnižšej úrovni domu potom dominuje hlavný spoločenský priestor s kuchyňou a centrálnym krbom – miesto stretávania a živej konverzácie s rodinou či priateľmi. Technické zázemie sa nachádza v čiastočne zapustenom suteréne.
Dom môže byť obývaný aj po celý rok. Z tohto dôvodu už má miesta na spanie pre najmenej desať ľudí. Okrem toho by tiež mala byť rozšírená energetická koncepcia domu. V súčasnej dobe sa kúri otvoreným krbom a elektrinou. Okrem toho je dom už vybavený pripojovacími bodmi pre strešný fotovoltický systém a pre vertikálne veterné turbíny, ktoré pomáhajú realizovať myšlienku energeticky sebestačného života.
- Štúdio: NEW HOW architekti
- Autor Ing. arch. David Zámečník, architekt + generálny projektant
- Web newhow.archi
- Spoluautor Ing. arch. Radovan Záborský, spolupráca na štúdii
Za týmto projektom stojí architektonický ateliér NEW HOW, ktorý svojou prácou nadväzuje na skúsenosti predošlej kancelárie architecti.cz a samotnú tvorbu svojich zakladajúcich členov arch. Davida Zámečníka a arch. Filipa Havliša. Obaja sú spolužiaci z Fakulty Architektúry VUT v Brne.
Krátko po škole začala ich vzájomná spolupráca účasťou v architektonických súťažiach. Dôležitým okamihom pre ďalší vývoj bola jeseň 2011, kedy sa náhodne po dlhšom čase opäť stretli v Prahe. Rok na to tu založili pod názvom architecti.cz spoločný ateliér. Odvtedy už navrhli desiatky realizácií a projektov rozličného charakteru. Prevažujúcou časťou tvorby je rezidenčná a komerčná architektúra.
Okrem toho však dostal ateliér príležitosť navrhnúť niekoľko projektov v horskom prostredí, vrátane využitia najnovších technológií nielen z oblasti stavebníctva. Postupom času túto inšpiráciu architekti zakomponovali do nového vlastného pohľadu na vývoj architektúry.
Táto skúsenosť a snaha o medzinárodný dosah tvorby a myslenia napokon viedli k transformácii ateliéru pod novú značku NEW HOW, ktorá viac reprezentuje ich nový pohľad na architektonickú tvorbu. Za dobu existencie ateliér obdržal niekoľko ocenení v architektonických súťažiach a jeho projekty aj realizácie boli publikované v odborných médiách.
Doteraz najväčším úspechom architektov bolo víťazstvo v medzinárodnej architektonickej súťaži na Novú Kežmarskú chatu vo Vysokých Tatrách na Slovensku. Bez skromnosti sa dá povedať, že je to zatiaľ jediný český ateliér, ktorý dokázal vyhrať medzinárodnú architektonickú súťaž.
Či už ide o drobný dizajn, interiér, dom alebo urbanizmus, architekti sa pri procese navrhovania vždy snažia tvoriť a spolupracovať s klientom tzv. od štúdie, až po realizáciu.
Overili si to aj počas dlhoročnej praxe. „Jedine tak sa dá garantovať kvalitný výsledok a konečná spokojnosť na oboch stranách,“ dodali.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra