Ukážkový projekt: V lese si postavili dizajnový dom, ktorý ponúka výnimočný a energeticky sebestačný život

  • V najvyššej úrovni slúži dom ako ateliér, knižnica a aj ako útočisko
  • Ide o projekt architektonického ateliéru NEW HOW
Petr Polák, petrpolak.photo
  • V najvyššej úrovni slúži dom ako ateliér, knižnica a aj ako útočisko
  • Ide o projekt architektonického ateliéru NEW HOW

„Štvorcové okno s bočnicou dĺžky 2,5 m rámuje výhľad na vrcholky stromov, oblohu a krajinu. O úroveň nižšie nájdeme okrem kúpeľne a otvoreného galerijného priestoru aj spacie kútiky. Podlaha je čiastočne tvorená sieťou, ktorá nadväzuje spojenie s najnižšou úrovňou ako vizuálne, tak akusticky a funguje ako odpočinkový priestor.“

V tomto prípade ide o miesto, kde môžeš popustiť uzdu svojej fantázii. Sedieť v sieti a nemať pevnú pôdu pod nohami má svoje čaro.

zdroj: Petr Polák, petrpolak.photo

Najnižšej úrovni domu potom dominuje hlavný spoločenský priestor s kuchyňou a centrálnym krbom – miesto stretávania a živej konverzácie s rodinou či priateľmi. Technické zázemie sa nachádza v čiastočne zapustenom suteréne.

Dom môže byť obývaný aj po celý rok. Z tohto dôvodu už má miesta na spanie pre najmenej desať ľudí. Okrem toho by tiež mala byť rozšírená energetická koncepcia domu. V súčasnej dobe sa kúri otvoreným krbom a elektrinou. Okrem toho je dom už vybavený pripojovacími bodmi pre strešný fotovoltický systém a pre vertikálne veterné turbíny, ktoré pomáhajú realizovať myšlienku energeticky sebestačného života.

  • Štúdio: NEW HOW architekti
  • Autor Ing. arch. David Zámečník, architekt + generálny projektant
  • Web newhow.archi
  • Spoluautor Ing. arch. Radovan Záborský, spolupráca na štúdii

Za týmto projektom stojí architektonický ateliér NEW HOW, ktorý svojou prácou nadväzuje na skúsenosti predošlej kancelárie architecti.cz a samotnú tvorbu svojich zakladajúcich členov arch. Davida Zámečníka a arch. Filipa Havliša. Obaja sú spolužiaci z Fakulty Architektúry VUT v Brne.

Krátko po škole začala ich vzájomná spolupráca účasťou v architektonických súťažiach. Dôležitým okamihom pre ďalší vývoj bola jeseň 2011, kedy sa náhodne po dlhšom čase opäť stretli v Prahe. Rok na to tu založili pod názvom architecti.cz spoločný ateliér. Odvtedy už navrhli desiatky realizácií a projektov rozličného charakteru. Prevažujúcou časťou tvorby je rezidenčná a komerčná architektúra.

Okrem toho však dostal ateliér príležitosť navrhnúť niekoľko projektov v horskom prostredí, vrátane využitia najnovších technológií nielen z oblasti stavebníctva. Postupom času túto inšpiráciu architekti zakomponovali do nového vlastného pohľadu na vývoj architektúry.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Najnovšie videá

Trendové videá