Ukradli milión ton obilia, viní Rusov ukrajinský gubernátor. Omnoho viac plodiny však zhnilo
- Z Ukrajiny podľa gubernátora Luhanskej oblasti zmizlo milión ton obilia
- Správy o krádeži ukrajinského obilia sa objavujú od začiatku vojny
- Z Ukrajiny podľa gubernátora Luhanskej oblasti zmizlo milión ton obilia
- Správy o krádeži ukrajinského obilia sa objavujú od začiatku vojny
Tvrdenia o tom, že ruské jednotky kradnú ukrajinské obilie, ktoré následne predávajú, počúvame už od začiatku vojenského konfliktu. Konkrétne množstvá tejto plodiny, ktorá z územia Ukrajiny zmizla, nie je možné presne špecifikovať, no ukrajinské zdroje tvrdia, že číslo je skutočne astronomické.
Milión ton
Spomínaným zdrojom je gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj. Ako informuje Kyiv Independent, Hajdaj uviedol, že len zo samotnej Luhanskej oblasti zmizlo viac ako milión ton obilia. Celá oblasť je v súčasnosti okupovaná ruskými vojskami.
Prvé správy o kradnutí ukrajinských plodín pritom prišli už tesne po začiatku ruskej invázie. Agentúra SITA o informáciách „z frontu“ písala už 29. apríla tohto roka. Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl toho času obvinil ruských vojakov, že kradnú zásoby pšenice. Informuje o tom spravodajský portál CNN.
„Ruskí okupanti okrádajú dedinčanov,“ konštatoval generálny štáb s tým, že „napríklad z poľnohospodárskeho družstva v meste Kamjanka-Dniprovska ukradli viac ako 60 ton pšenice spolu s nákladnými autami“. Televízia CNN vtedy toto tvrdenie nedokázala nezávisle overiť.
O odvážaní zásob obilia však hovoril aj starosta mesta Melitopoľ, ktoré je už niekoľko týždňov pod kontrolou ruských vojsk. „Včera sme zverejnili video konvoja 50+ áut s prívesmi, ktoré odvážali naše obilie z našich okupovaných území… A dnes nevieme, kam ho poslali,“ uviedol Ivan Fedorov.
Ukradnúť a prelepiť etiketu
Následne začiatkom mája odhadol zástupca riaditeľa Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) Josef Schmidhuber, že z Ukrajiny bolo vyvezených už 700-tisíc ton obilia. Upozornil však, že ide o odhad na základe „neoficiálnych dôkazov“.
„Existujú neoficiálne dôkazy o tom, že ruské jednotky zničili skladovacie kapacity a rabovali zásoby obilia, ktoré boli k dispozícii. Kradnú aj poľnohospodárske vybavenie,“ uviedol.
Rusi toto obilie podľa dostupných informácií začali vyvážať a vydávať za svoje. Rusko začalo údajne s prepravou obilia z okupovaného územia na Ukrajine začiatkom júla.
Proruský regionálny predstaviteľ Jevgenij Balickyj povedal, že loď so sedemtisíc tonami obilnín opustila prístavné mesto Berďansk, ktoré bolo pod kontrolou Ruska.
Obilie podľa neho smerovalo do „priateľských krajín“. Kyjev vtedy už niekoľko týždňov obviňoval Rusko a jeho spojencov, že z južnej Ukrajiny kradnú obilie a blokujú tamojšie prístavy, čo zhoršuje potravinovú krízu vo svete. Moskva to opakovane popierala.
Množstvá, ktoré z Ukrajiny zmizli, sú však ničím, v porovnaní s tým, koľko obilia ostalo v prístavoch a sýpkach uviaznutých kvôli blokovaniu vývozu Ruskom. Odhady zo začiatku mája hovorili o 25 miliónoch ton obilia, ktoré na Ukrajine uviazli.
To nemohlo opustiť krajinu pre komplikácie s infraštruktúrou aj zablokovanými čiernomorskými prístavmi. Celé tony tejto komodity nakoniec v skladoch aj zhnili. Ukrajinský prezident Zelenskyj predpovedal ešte temnejšiu budúcnosť. Varoval, že do jesene by mohlo v krajine uviaznuť 75 miliónov ton obilia.
Obilie v súčasnosti opúšťa prístavy
Situácia sa od tej doby o niečo zlepšila a v súčasnosti ukrajinské prístavy opäť opúšťajú lode so státisícmi ton tejto komodity na palube. Najaktuálnejšie správy hovoria o flotile 13 lodí s viac ako 280-tisíc tonami obilia a ďalších poľnohospodárskych výrobkov.
Ukrajinské ministerstvo poľnohospodárstva uviedlo, že ide o najväčší vývoz potravín z Ukrajiny odvtedy, ako krajina 22. júla s Ruskom, Organizáciou Spojených národov a Tureckom uzavrela dohodu o exporte po mori. Vývoz z prístavov Odesa, Čornomorsk a Pivdennyj smeruje do ôsmich krajín. Informuje o tom web The Guardian.
Od prvého augusta z ukrajinských prístavov doteraz vyplávalo 86 lodí exportujúcich potraviny od 19 krajín sveta, uviedlo ukrajinské ministerstvo poľnohospodárstva.
Zdroje: Kyiv Independent, SITA