Ukrajina čelí najvážnejšiemu problému od začiatku vojny. Je väčší ako nedostatok munície

  • Ukrajinský námorník opísal, akým problémom čelí jeho jednotka na ľavom brehu Dnepra
  • Kyjev si nikdy nebude môcť dovoliť bojovať ako Moskva, tvrdí analytik
zelensky ukraine
TARS/AP, Efrem Lukatsky
  • Ukrajinský námorník opísal, akým problémom čelí jeho jednotka na ľavom brehu Dnepra
  • Kyjev si nikdy nebude môcť dovoliť bojovať ako Moskva, tvrdí analytik

O dva mesiace to budú dva roky, odkedy vojská Ruskej federácie nevyprovokovane napadli Ukrajinu. Rusi vo februári 2022 narazili na veľký odpor miestneho obyvateľstva i menej početnej armády. Regrutačné centrá vtedy praskali vo švíkoch a tvorili sa v nich dlhé rady. Dnes je situácia celkom iná a Kyjev sa pasuje s nedostatkom ľudských zdrojov.

Situácia je taká vážna, že na jedného ukrajinského vojaka pripadajú traja ruskí. Navyše noví regrúti dostávajú len chabý výcvik a k námorníkom prúdia mariňáci, ktorí nevedia ani plávať. Radoví vojaci sa tiež cítia opustení velením a tvrdia, že ich životy sú obetované preto, aby Ukrajina dosiahla politické body v očiach Západu. Kyjev je naopak kritizovaný za neúspech protiofenzívy a jej chyby.

Všetko si musia nosiť na člnoch 

Ostré svedectvo poskytol BBC ukrajinský vojak, ktorý bojuje na ľavom brehu Dnepru pod zárukou anonymity.

Vojak opísal ťažkú situáciu na ľavom brehu Dnepra, kde sa Ukrajincom podarilo prekonať ruskú obranu. Momentálne sa odohrávajú ťažké boje v okolí obce Krynky, ktorá sa prakticky zmenila na ruiny.

I keď ruské zdroje hovoria, že Ukrajinci dominujú vzdušnému priestoru v okolí vďaka dronom a delostrelectvu, ukrajinský vojak tvrdí, že situácia vôbec nie je ružová.

K ľavému brehu Dnepru sú nasadzovaní hlavne námorníci, ktorí sa musia prepravovať po rieke pomocou člnov. Ukrajinci zatiaľ nedokázali postaviť most cez rieku. Aj prechody cez rieku sú veľmi nebezpečné a posádka čelí neustálemu ostreľovaniu.

„Celý prechod cez rieku je pod neustálou paľbou. Videl som lode s mojimi kamarátmi na palube, ktoré po zásahu jednoducho zmizli vo vode a navždy sa stratili v rieke Dneper,“ uviedol vojak.

prechod ukrajinských vojakov cez Dneper
zdroj: TASR/AP, Mstyslav Chernov

Podotkol, že vojaci na člnoch musia vláčiť všetko, čo je potrebné – generátory, palivo či vodu a jedlo. Práve zásobovanie je najslabšia stránka ukrajinskej snahy.

„Rusi monitorovali naše zásobovacie vedenia, takže to bolo náročnejšie – bol naozaj nedostatok pitnej vody, napriek našim dodávkam loďami a dronmi,“ priznal vojak.

Námorníci, ktorí nevedia plávať 

Ukrajinci však čelia aj väčšej výzve, tou je nedostatok regrútov a ich chabý výcvik. Vojak tvrdí, že je to neporovnateľné so situáciou pred rokom. Na výraznejší prielom by potrebovali viac mužov.

„Je medzi nami veľa mladých chalanov. Potrebujeme ľudí, ale vyškolených ľudí, nie tých zelenáčov, ktorých tam máme teraz. Sú to chalani, ktorí strávili na tréningu len tri týždne a dokázali vystreliť len párkrát,“ uviedol vojak.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: BBC, Financial Times, The Economist, New York Times, Washington Post

Najnovšie videá

Trendové videá