Ukrajina čelí obrovským škodám na elektrárňach. Obyčajní civilisti prídu na rad až ako štvrtí

  • Ruské útoky na elektrárne spôsobia výpadky elektriny
  • Prioritou Ukrajiny je kritická infraštruktúra
  • Bielorusko súhlasilo s vývozom ukrajinského obilia
Ukrajina bez elektriny
SITA/AP, Andrew Kravchenko
  • Ruské útoky na elektrárne spôsobia výpadky elektriny
  • Prioritou Ukrajiny je kritická infraštruktúra
  • Bielorusko súhlasilo s vývozom ukrajinského obilia

Obyvatelia Ukrajiny majú očakávať ťažkú zimu. Hrozia im výpadky elektriny, mnohé ukrajinské elektrárne sú poškodené v dôsledku ruského ostreľovania a použitia iránskych dronov. V piatok to vyhlásil ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Hoci je podľa Šmyhaľa situácia v súčasnosti pod kontrolou, dodal, že „poškodené sú všetky tepelné a vodné elektrárne v krajine“. Premiér tiež uviedol, že útoky poškodili aj približne 40 percent ukrajinskej vysokonapäťovej rozvodnej siete, preto sú „na väčšine územia Ukrajiny stále značné obmedzenia dodávok elektriny“.

Hlavnou prioritou ukrajinskej vlády bude podľa Šmyhaľových slov elektrina pre kritickú infraštruktúru vrátane zdravotníctva, kúrenia a dodávok vody. Vláda sa bude ďalej sústrediť na vojenskú infraštruktúru, následne na prístup k elektrine pre kľúčové podniky a až na štvrtom mieste sú dodávky energie pre civilné obyvateľstvo.

Na rovnaké problémy poukázal aj šéf ukrajinskej štátnej energetickej spoločnosti Ukrenerho Volodymyr Kudryckyj. Vyhlásil, že nedostatok elektriny by sa dal čiastočne vyriešiť napríklad dovozom zo zahraničia, nie je to však konečné riešenie situácie. Kudryckyj vo štvrtok uviedol, že Rusi vypálili na rozvodnú sieť Ukrajiny celkovo už viac než 1-tisíc striel a rakiet. Poznamenal však, že sieť aj napriek veľkému poškodeniu stále funguje.

Bielorusko povolilo vývoz obilia z Ukrajiny cez svoje územie, oznámil šéf OSN

Bielorusko umožní cez svoje územie transport ukrajinského obilia určeného na export tak, aby mohlo byť vyvážané do sveta z litovských prístavov. Minsk si pritom nekladie žiadne predbežné podmienky.

Oznámil to v piatok v New Yorku generálny tajomník OSN António Guterres po stretnutí s námestníkom bieloruského ministra zahraničných vecí Jurijom Ambrazevičom. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry DPA.

Ambrazevič zároveň zopakoval prosbu svojej vlády, aby Bielorusko mohlo vyvážať hnojivá, na ktoré sa teraz vzťahujú sankcie, povedal vo vyhlásení hovorca OSN Stéphane Dujarric.

Ukrajina momentálne vyváža svoje obilie z čiernomorských prístavov na základe dohody o vývoze obilia a hnojív, ktorú v júli pomohli s Ukrajinou a Ruskom vyjednať OSN a Turecko.

Bielorusko je blízkym spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorého podporuje aj v pokračujúcej vojenskej agresii na Ukrajine, okrem iného aj dodávkami zbraní.

Ruskí vojaci vo februári zaútočili proti Ukrajine aj z bieloruského územia. Moskva aj Minsk čelia v tejto súvislosti rozsiahlym západným sankciám. Minsk sa do konfliktu zatiaľ priamo nezapojil, ani nevyslal na Ukrajinu svojich vojakov, ale opakovane sa objavujú obavy, že by tak pod tlakom Kremľa mohol urobiť.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá