Ukrajina dnes, Taiwan zajtra, tvrdí kongresman. USA sa boja aj o Taiwan, ostrov zvýšil stupeň pohotovosti
- Taiwan už v stredu zvýšil vojenskú pohotovosť z dôvodu obáv v rámci vývoja okolo Ukrajiny
- Ostrovná krajina sa obáva o svoj osud, pričom vidí paralely s Ukrajinou
- Obávajú sa aj americkí zákonodarcovia, ktorí tvrdia, že Taiwan môže byť ďalší
- Peking môže využiť zaneprázdnenosť Bidenovej administratívy Európou
- Taiwan už v stredu zvýšil vojenskú pohotovosť z dôvodu obáv v rámci vývoja okolo Ukrajiny
- Ostrovná krajina sa obáva o svoj osud, pričom vidí paralely s Ukrajinou
- Obávajú sa aj americkí zákonodarcovia, ktorí tvrdia, že Taiwan môže byť ďalší
- Peking môže využiť zaneprázdnenosť Bidenovej administratívy Európou
Taiwan už v stredu zvýšil vojenskú pohotovosť z dôvodu obáv v rámci vývoja okolo Ukrajiny, uvádza Reuters.
Všetky bezpečnostné a vojenské jednotky „musia zvýšiť svoj dohľad a včasné varovanie pred vojenským vývojom v okolí Taiwanského prielivu“. Povedala to taiwanská politička Cchaj Jing-wen.
Prezidentka tvrdí, že medzi dvoma krajinami je rozdiel pokiaľ ide o geostratégiu, geografiu a medzinárodné dodávateľské reťazce, ale obe krajiny čelia rovnakej hrozbe.
Čína si dlhodobo nárokuje ostrovný štát a razí teóriu jednej Číny, kde bude opäť pevnina spojená s ostrovným štátom. Ešte pred pár mesiacmi to vyzeralo horšie práve pre Taiwan, ktorý sa obával čínskej invázie, čo bolo aj témou rozhovorov medzi americkým prezidentom Joeom Bidenom a čínskym prezidentom Si Ťin-pching.
Taiwanci sa obávajú, že budú ďalší. Identifikačnú zónu narušili lietadlá
Na Taiwane si podobnosť krajín dobre uvedomujú. A obávajú sa, že budú ďalší na rade.
„Ale zoči-voči zahraničným silám, ktoré majú v úmysle zmanipulovať situáciu na Ukrajine a ovplyvniť morálku taiwanskej spoločnosti, musia všetky vládne jednotky posilniť prevenciu kognitívnej vojny spustenej zahraničnými silami a miestnymi kolaborantmi,“ povedala taiwanská prezidentka.
Čína označuje demokratickú vládu ostrova za separatistickú. Taiwan ale fakticky nikdy nebol provinciou Číny.
Oba štáty vznikli po občianskej vojne v roku 1949, v dôsledku ktorej sa komunisti dostali k moci v pevninskej Číne a nacionalisti vedení generálom Čankajškom ušli na Taiwan.
Už viackrát sa predstavitelia Číny vyjadrili, že sa nebránia ani možnosti prevziať ostrov násilím.
V štvrtok opäť čínske lietadlá narušili identifikačnú zónu protivzdušnej obrany (ADIZ). Taiwanské ministerstvo obrany uviedlo, že do incidentu bolo zapojených osem čínskych stíhačiek typu J-16 a jedno prieskumné lietadlo typu Y-8, ktoré lietali v oblasti severovýchodne od Prataských ostrovov, uvádza TASR.
Čínske lietadlá pravidelne narušujú zónu, zvyčajne však majú vyslať odstrašujúci odkaz.
Čína dianie podrobne sleduje, môže ho i využiť
Niektorí odborníci si ale myslia, že odkazom bolo v tomto prípade, že Taiwan je ďalší na rade. Bezpečnostný a armádny expert Sebastian Gorka, ktorý pracoval ako poradca bývalého prezidenta Donalda Trumpa, napísal na Twitteri: „Taiwan je ďalší.“
„Dnes Ukrajina, zajtra Taiwan. Svet nemôže mlčať, kým zlí ľudia konajú,“ uviedol na Twitteri republikánsky kongresman Tony Gonzales, už 90 minút po tom, čo Putin napadol Ukrajinu.
Senátorka z Texasu Marsha Blackburnová vyjadrila podporu obom krajinám.
Minister zahraničia Antony Blinken uviedol, že reakciu na ruskú agresiu a dianie na Ukrajine podrobne sledujú aj ďalšie mocnosti.
To potvrdzujú aj experti, ktorí tvrdia, že Čína študuje reakcie Západu. „Aj keď (Peking) bude stále pozorne sledovať, ako svet zareaguje na inváziu a potenciálne prekreslenie hraníc, čo sa pravdepodobne zohľadní v geopolitickom kalkule Pekingu, je veľmi nepravdepodobné, že Peking drasticky zmení svoju stratégiu smerom k Taiwanu kvôli Ukrajine,“ povedal pre CNN Lev Nachman, postdoktorandský výskumný pracovník v Centre čínskych štúdií Fairbank Harvardovej univerzity.
Ďalší experti si ale myslia, že zaneprázdnenosť Bidenovej administratívy Európou môže viesť k využitiu situácie Pekingom a prípadnému napadnutiu Taiwanu, i keď sa to teraz javí ako nepravdepodobné.
„Neverím, že by Číňania tento rok použili silu proti Taiwanu… (Si Ťin-pching) v skutočnosti nechce riskovať,“ povedal Steve Tsang, riaditeľ SOAS China Institute na Londýnskej univerzite.
Zdroje: Reuters, TASR