Ukrajina ešte môže zamiešať karty. Tri faktory rozhodnú o úspechu jej ofenzívy, tvrdia experti

  • Ukrajinci majú šancu na úspech, ak splnia tri faktory, tvrdia analytici z Inštitútu pre štúdium vojny
  • Minimálnym cieľom ofenzívy je dobytie Tokmaku
MANSPAD Ukraine
TASR/AP, Alex Babenko
  • Ukrajinci majú šancu na úspech, ak splnia tri faktory, tvrdia analytici z Inštitútu pre štúdium vojny
  • Minimálnym cieľom ofenzívy je dobytie Tokmaku

Ukrajinská protiofenzíva v poslednom mesiaci zaznamenala „významný pokrok“, keď sa jej podarilo prelomiť prvé ruské obranné línie.

Momentálne sa Ukrajinci pokúšajú postúpiť na viacerých úsekoch frontu. Hlavným úsilím ale zostáva južný front v Záporožskej oblasti, kde Ukrajina hlási stabilný, i keď pomalý postup.

„Obranné sily pokračujú v ofenzíve v sektore Melitopoľ. Naši obrancovia úspešne odrazili nepriateľské útoky pri Robotyne v Záporožskej oblasti,“ uvádza sa v správe generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl.

Experti z Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) uvádzajú, že na to, aby Ukrajinci dosiahli rozhodujúci prelom, musia splniť tri podmienky. Nimi sú:

1. Ruské sily nebudú mať potrebné zálohy ani bojovú silu na udržanie ruskej obrany v západnej Záporožskej oblasti.

2. Ukrajinské sily si po vyčerpaní ruskej bojovej sily udržia dostatok bojovej sily na pokračovanie v pretláčaní.

3. Ruské obranné pozície za súčasnou bojovou oblasťou nie sú tak silne zamínované alebo dobre pripravené ako opevnenia, ktoré ukrajinské sily prelomili.

Rusom chýbajú zálohy

Analytici tvrdia, že niektoré ciele by Ukrajina teoreticky mohla splniť. Napríklad v súčasnosti ruská armáda nemá v západnom Záporožskom regióne dostatočné sily na posilnenie svojej obrany hlbšie do regiónu.

Rusi sťahujú množstvo vojakov na obranu Bachmutu a protiútoky, ktoré majú podľa expertov za účel získať čas na doplnenie zásob. Ukrajinci ale útokmi v okolí Bachmutu odvádzajú pozornosť Rusov od juhu a zároveň im zabránili, aby si vytvorili strategickú rezervu.

Ukrajinskí vojaci majú vyššiu šancu na rýchly pohyb medzi ruskými opevneniami, akými sú mínové polia, protitankové priekopy či bunkre, keď nie sú ruské obranné pozície plne obsadené.

„Hlavný veliteľ ukrajinského hlavného riaditeľstva vojenskej rozviedky (GUR) generálporučík Kyrylo Budanov 22. septembra uviedol, že ruská armáda nasadila svoju ,záložnú armádu (25. kombinovaná armáda) približne severne od Bakhmutu‘ na obranu proti ukrajinským protiofenzívnym snahám v r. východnej Ukrajiny,“ pripomína ISW.

ukrajinský vojak
zdroj: TASR/AP, Libkos

Nie je ale známe, v akom stave sú ukrajinské rezervy a či ich má Ukrajina dostatok, aby si udržala bojovú silu. Na začiatku protiofenzívy Ukrajinci zaznamenali vysoké straty, ktoré sa pohybovali na úrovni 20 % bojovej techniky darovanej západom. Nemecké tanky Leopard A6 a tiež americké vozidlá Bradley sa stali obeťami ruského delostrelectva a letectva.

Ukrajinci od tejto taktiky upustili a útočili v malých skupinách. Ruskí vojenskí blogeri ale na sociálnych sieťach hlásia nasadenie väčšieho počtu obrnených vozidiel, akými sú bojové vozidlá pechoty Marder a Stryker pri obci Verbove, kde mali Ukrajinci tiež prelomiť ruskú líniu. Podľa niektorých ruských vojnových blogerov sa dokonca mali zmocniť obce.

Zostáva však nejasné, ako silne zamínované alebo dobre pripravené sú ruské pozície južne od súčasnej bojovej oblasti.

Dobytie Tokmaku by bol prelom 

Podľa analytikov Ukrajincom stačí postúpiť 15 – 20 kilometrov smerom k obci Tokmak, aby mohli výrazne skomplikovať Rusom život a ovládnuť cesty vedúce do Melitopoľu. To by urýchlilo jeho pád, otvorilo Ukrajincom cestu k Azovskému moru a rozdelilo Rusmi okupované územie na juhu vo dvoje.

„Myslím si, že po Tokmaku by nastal (prelom),“ povedal ukrajinský generál Oleksandr Tarnavskij pre CNN. „V súčasnosti sa (ruské sily) spoliehajú na hĺbku svojej obrannej línie tam,“ varoval zároveň.

Legitímny starosta Melitopoľa Ivan Fedorov, ktorý od vypuknutia vojny z bezpečnostných dôvodov žije v exile, prostredníctvom Telegramu uviedol, že obyvatelia v pondelok hlásili silné výbuchy v Tokmaku. Nahral tiež zábery, ktoré tvrdili, že ukazujú „priamy zásah“ ruského pozorovateľského stanovišťa neďaleko Tokmaku.

protiofenzíva na Melitopol
zdroj: TASR/AP, Libkos

Zásadnú úlohu v ďalšom vývoji zohrá podľa Ukrajiny ochota a schopnosť Západu zásobovať nášho východného suseda zbraňami a muníciou. Ukrajinci na rozdiel od západných generálov, tvrdia, že jesenné počasie nebude mať vplyv na ďalší vývoj protiofenzívy.

„Počasie môže byť vážnou prekážkou počas postupu, ale vzhľadom na to, ako sa pohybujeme vpred, väčšinou bez vozidiel, si nemyslím, že (počasie) výrazne ovplyvní protiofenzívu,“ povedal Tarnavskij.

Dodal, že Ukrajinci sa pohybujú väčšinou peši a v malých skupinách v zložení 10 – 15 mužov. Generál prezradil, že minimálnym cieľom protiofenzívy je dobytie Tokmaku.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNN, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá