Ukrajina je len začiatok. Šéf OSN hovorí o hrozbe „rozsiahlej vojny“
- Generálny tajomník OSN uviedol, že má obavy z budúcnosti
- Svet podľa neho smeruje k rozsiahlej vojne
- Situácia na Ukrajine naďalej eskaluje
- Generálny tajomník OSN uviedol, že má obavy z budúcnosti
- Svet podľa neho smeruje k rozsiahlej vojne
- Situácia na Ukrajine naďalej eskaluje
Generálny tajomník OSN António Guterres sa obáva, že pravdepodobnosť ďalšej eskalácie konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou by mohla svet nasmerovať k „rozsiahlejšej vojne“. Uviedol to v pondelok na pôde Valného zhromaždenia OSN. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Svet sa topí v problémoch
Guterres predstavil na VZ OSN svoje priority na nadchádzajúci rok, ktoré sa sústredia najmä na ruskú inváziu na Ukrajine, klimatickú krízu a extrémnu chudobu.
„Vyhliadky na mier sa stále zmenšujú. Šanca ďalšej eskalácie a krviprelievania len narastá a ja sa obávam, že svet sa rúti do veľkej vojny – a nie je to nevedomky,“ vyhlásil Guterres.
Generálny tajomník OSN tiež poznamenal, že vedci a bezpečnostní experti posunuli ručičku symbolických Hodín súdneho dňa (Doomsday Clock), ktoré ukazujú, ako blízko je Zem k úplnému zničeniu, k dvanástej hodine. V súčasnosti ju od polnoci delí len 90 sekúnd, čo Guterres považuje za varovný signál.
„Rok 2023 sme začali s množstvom výziev, akým sme ešte nikdy nečelili. Musíme sa zobudiť a dať sa do práce,“ vyhlásil Guterres, ktorý v prejave spomenul aj ďalšie hrozby pre svetový mier, ako je napríklad izraelsko-palestínsky konflikt, situácia v Afganistane, Mjanmarsku či na Haiti.
Najkrvavejšie boje od začiatku vojny
Vojenská situácia sa na Ukrajine podľa mnohých zdrojov skutočne stupňuje a na viacerých miestach prebiehajú mimoriadne krvavé boje. Jedným z nich je napríklad ukrajinské mesto Bachmut. To aspoň tvrdí šéf ruskej žoldnierskej skupiny Vagnerovcov Jevgenin Prigožina. Má ísť najmä o severnú časť mesta, TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Ruské sily sa už mesiace snažia získať kontrolu nad Bachmutom ležiacim v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Tieto boje sú najdlhšími a najkrvavejšími od vypuknutia ruskej invázie na Ukrajinu z vlaňajšieho februára. Napriek zvýšeným dodávkam západných zbraní Rusko v posledných dňoch hlási, že v tomto regióne dosahuje pokroky.
„V severných štvrtiach Arťomovska prebiehajú tvrdé boje o každú ulicu, každý dom…,“ uviedol Prigožin vo vyhlásení, v ktorom Bachmut nazval jeho starým menom. Ako poznamenal, ukrajinská armáda neustupuje. „Ukrajinské ozbrojené sily bojujú až do konca,“ povedal.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok vyhlásil, že ukrajinské sily budú o Bachmut bojovať „tak dlho, ako to bude možné“. Britské ministerstvo obrany v nedeľnej správe uviedlo, že „za uplynulý týždeň Rusko naďalej pomaly postupovalo v snahe obkľúčiť donbaské mesto Bachmut“.
Dve hlavné prístupové cesty do mesta pre ukrajinské jednotky „sú zrejme obe ohrozené priamo paľbou po tom, čo Rusko postúpilo“, konštatoval Londýn. Ďalšiu cestu kontrolujú Vagnerovci. „Bachmut je čoraz izolovanejší,“ dodali predstavitelia rezortu obrany.
Rozhodne nasledujúci rok
Nasledujúci rok bude rozhodujúci aj podľa štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Andreja Stančíka. Už aj preto, že historicky ak ruská armáda v prvý rok nejakej vojny bola slabšia alebo robila chyby, dokázala sa z týchto chýb poučiť.
„To posledné, čo dnes potrebujeme, je podceniť schopnosti ruskej armády. Aj preto musíme neustále prejavovať jednotu medzi nami a podporu Ukrajine, ktorá má právo brániť sa,“ upozornil Stančík.
Zdroj: TASR