Harabin sa nepoučil, dezinformácie o víruse vymenil za tie o vojne (NEWSLETTER)
- Na propagandistickom webe Kremľa nenájdeš iba Harabína a jeho obhajobu Putina, ale aj Fica
- Ak Ukrajinci ukradnú ruský tank, je ich bez akýchkoľvek problémov
- Tržby gastra po uvoľnení opatrení rýchlo rastú, no realitné weby sú plné skrachovaných prevádzok na predaj
- Na propagandistickom webe Kremľa nenájdeš iba Harabína a jeho obhajobu Putina, ale aj Fica
- Ak Ukrajinci ukradnú ruský tank, je ich bez akýchkoľvek problémov
- Tržby gastra po uvoľnení opatrení rýchlo rastú, no realitné weby sú plné skrachovaných prevádzok na predaj
V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín, čo by si nemal prehliadnuť.
Vybrali sme tri hlavné témy:
- Poriadna Hanba. Harabin obhajoval Putinovu vojnu na propagandistickom webe Kremľa. Nájdeš tam aj Fica v deň invázie
- Ak ukoristíš ruský tank, je tvoj, odkazuje vláda Ukrajincom. Obrnené vozidlá nemusia ani uvádzať v majetkovom priznaní
- Tržby gastra narastú po zrušení opatrení rýchlo. Realitné weby sú však plné skrachovaných prevádzok na predaj
Pri reparáte opäť za päť
Z rannej kontroly aktuálnych správ sa v posledných dňoch pre ľudí stal rituál. Správy o situácii na Ukrajine si dávame na raňajky, obed aj večeru. Niet sa čomu čudovať. Obávame sa o ďalší vývoj situácie a vo vzduchu visí niekoľko možných scenárov.
Ukrajina je pre nás novou pandémiou. Nestihli sme si poriadne vydýchnuť od jedného, už lapáme po dychu v súvislosti s druhým.
Za všetkým tým stresom z posledných rokov sa nám stále viac žiada dať konečne bodku. Obdobia končiace bodkočiarkou nás už poriadne desia. Očividne však stále nekončia, a tak si budeme musieť toto interpunkčné znamienko ešte ponechať v našich slovníkoch.
[siu-newsletter]
Aj napriek vážnosti situácie sa stále nájdu osoby, ktoré akosi nepochopili, o čo tu vlastne ide. Na mysli máme tých, ktorí už počas pandémie šírili informácie, ktoré s pravdou nemali nič spoločné. Títo ľudia pri informáciách o Ukrajine dostali akýsi nárok na reparát. Nevyužili však ani ten a svoju šancu premrhali na opätovné šírenie nezmyselnej propagandy.
„Harabin o ruskej vojenskej operácii: Je historickou povinnosťou Rusov pacifikovať nacistov,“ hlása jeden z titulkov rozhovoru na propagandistickom webe Kremľa. Harabin dokonca v texte priznáva, že by konal rovnako ako Putin. Od prezidenta Ruskej federácie si bývalý šéf Najvyššieho súdu prepožičal slovník a oháňa sa tak termínmi ako „denacifikácia“ Ukrajiny či „osloboditeľská misia“ Ruska.
Práve Harabin ešte donedávna patril medzi najväčších kritikov protipandemických opatrení. V súčasnosti tak plynule premostil na velebenie ruského agresora na území Ukrajiny.
Aj napriek tomu, že Harabinove výroky by boli dokonalým zdrojom inšpirácie pre satirické stránky, tu končí akákoľvek sranda. Ide (opäť) o ľudské životy. Ktokoľvek obhajuje invazívne kroky Ruska, nemá úctu k ľudskému životu. K týmto ľuďom sa pripája aj pán Harabin a robí to absolútne dobrovoľne.
Chvalabohu, veľká časť Slovákov sa aj podľa nových prieskumov s proruskou propagandou nestotožňuje a (zatiaľ) ju úspešne ignoruje. Slovo zatiaľ volíme zámerne. Spomeňme si, ako to bolo v prípade pandémie.
Z výsledkov mimoriadnej vlny prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“ vychádza, že väčšina obyvateľov Slovenska je spokojná s doterajšou oficiálnou reakciou Slovenska na vojnu na Ukrajine, ktorá odsúdila útok vojsk Ruskej federácie na Ukrajinu.
Respondenti tiež viac podporujú ako nepodporujú zákaz šírenia ruskej propagandy o vojne na Ukrajine, zavedenie tvrdých sankcií proti Rusku a tesne aj obmedzenie vydávania víz a prítomnosti ruských občanov na Slovensku.
Viac sa o téme dočítaš v tomto článku.
Ak nájdeš tank, je tvoj…
Správy o Ukrajine sa na nás valia zo všetkých strán a často nám kradnú sny. Pokiaľ my situáciu sledujeme v teple domova prostredníctvom médií, Ukrajinci to zažívajú na vlastnej koži. Obzvlášť bolestivou je predstava, že mocní Ruska sa neštítia ničoho a útočia aj na obývané oblasti, v ktorých zomierajú aj civilní občania.
Správa, ktorá sa počas dnešného dňa šírila zahraničnými novinami, preto uprostred vojnového huriavku pôsobí obzvlášť bizarne. „Zmocnili ste sa ruského tanku alebo obrneného transportéru a bojíte sa k nemu priznať? Zachovajte pokoj a pokračujte v obrane domoviny,“ prihovorila sa Ukrajincom agentúra.
Tá ďalej obyvateľov uisťuje, že ak sa k podobnej vojenskej technike dostanú, nemusia ju podľa platného zákona do desiatich dní nahlásiť ako svoju nehnuteľnosť. Podľa úradov totiž tank nespadá do majetkového vyhlásenia z viacerých dôvodov.
„Neboli získané v dôsledku akejkoľvek transakcie, ale v súvislosti s ruskou agresiou začatou 24. februára 2022 proti nezávislému a suverénnemu ukrajinskému štátu,“ citujú úrad médiá.
O agresii zo strany Ruska nám počas dnešného dňa rozprávala aj študentka Patrícia, ktorá sa iba pred pár dňami vrátila z Moskvy. V Rusku podľa jej slov zohráva propaganda veľkú rolu. Takú, že obyvatelia strácajú pojem o okolitom svete.
Patrícia nám totiž počas telefonátu objasnila, že ani niekoľko dní po vypuknutí konfliktu na Ukrajine ich v Rusku nikto neupozornil na to, že v susednej krajine sa niečo podobné odohráva. „Všetci mlčali. Informácie sme sa dozvedeli len zo zahraničných zdrojov,“ hovorí pre Startitup.
Reálny pohľad na situáciu mali podľa Patrície najmä mladí ľudia. Pre staršiu generáciu bola jediným spôsobom zdroja informácií televízia, ktorá bola pod obrovskou cenzúrou.
„Najskôr som Rusov za akúsi zaslepenosť veľmi odsudzovala. Ja som vnútorne kričala a oni chodili po uliciach akoby nič. Neskôr som ich však pochopila. Nemali odkiaľ informácie čerpať. Nevieme, ako by sme sa správali my, keby sme pod takým silným tlakom propagandy,“ hovorí. Celý článok nájdeš na tomto linku.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Skrachovali viacerí
Počúvame, že po vypuknutí vojny na Ukrajine už svet nikdy nebude ako predtým. Rovnaké predpovede sme zachytili aj po vypuknutí pandémie a boli pravdivé. Straty na životoch, rúško ako každodenná súčasť a skrachované podniky.
To všetko so sebou priniesla pandémia koronavírusu. Existenčné problémy zasiahli aj roky zabehnuté prevádzky. Na inzertných weboch s realitami sú desiatky reštaurácií, kaviarní, bistier či vinoték. Pre Startitup to potvrdil aj PR manažér Peter Porubský z portálu Nehnuteľnosti.
„Je to presne, ako tvrdíte. V poslednom roku evidujeme výraznejší nárast inzerátov na prenájom, ako aj predaj priestorov, ktoré slúžili na reštauračné alebo kaviarenské účely. Ide pritom o celoslovenský nárast naprieč všetkými krajmi. Samozrejme, najvypuklejší je vo veľkých mestách: Bratislava, Košice, a potom v oblastiach, kde bol rozvinutý cestovný ruch. Ten zaznamenal počas pandémie výrazný prepad a tieto prevádzky ostali prakticky bez príjmov,“ vysvetľuje Porubský.
Na predaj sú prevádzky z takmer všetkých kútov Slovenska. V našom článku, ktorý problematiku skrachovaných podnikov rozoberá do hĺbky, ako príklad uvádzame salaš v okrese Žilina, ktorý je aktuálne v ponuke za takmer 150-tisíc eur.
Na odstúpenie či predaj je aj reštaurácia v centre Bratislavy Mecheche. V Novom Meste nad Váhom sa predáva rozprávková Koliba za viac ako 400-tisíc eur. Kompletne zariadenú kaviareň kúpiš aj v Martine, a to za vyše 200-tisíc eur.
O tom, či je aktuálne obdobie tým správnym na kúpu podobných typov nehnuteľností, aj o tom, prečo by záujem o návštevu podnikov mohol narásť sa dočítaš tu.
Správy za posledných pár hodín, ktoré by si nemal prehliadnuť:
- Najvyššia budova v Európe stojí u našich susedov. Varso Tower má 310 metrov, za jej vznikom stoja aj Slováci
- Medzi vojnou a pandémiou sú podobnosti, tvrdí matematik Kollár: Poučme sa z vlastných chýb
- 10-ročná princezná Instagramu cieli k Lamborghini v garáži a multimilionárskemu dôchodku
- Ak vlastníš starší byt v Bratislave, máš kľúče k pokladu. Za posledný rok staršie byty zdraželi o vyše 20 percent