Ukrajina má nové stroje od NATO, napriek tomu používa staré od Rusov (FOTO)
- Techniku na Ukrajine značne obohacujú staré sovietske stroje
- Ide o vozidlá, ktoré majú cez 30 rokov
- Aj tak sa používajú, často aj namiesto tých nových
- Techniku na Ukrajine značne obohacujú staré sovietske stroje
- Ide o vozidlá, ktoré majú cez 30 rokov
- Aj tak sa používajú, často aj namiesto tých nových
Rozmanitosť používanej techniky vo vojne na Ukrajine neprestáva udivovať a zoznam najrôznejších typov zbraní sa neustále rozširuje.
Nedávno sme ťa informovali o zdokumentovaní nasadenia nesmierne raritného a nevídaného vozidla BTM-3 High-Speed určeného na vykopávanie zákopov. To sa vyrába už takmer 70 rokov. Staré sovietske stroje Ukrajinci využívajú aj napriek zisku nových zariadení od NATO.
Ukrajinci však používajú aj guľomety Maxim z predminulého storočia, staré sovietske delá a zároveň úplne najmodernejšie delostrelecké, raketové a protilietadlové systémy či obrnené vozidlá od NATO. A po starších MiG-och to vyzerá tak, že technika na Ukrajine bude obohatená aj o americké F-16.
Najnovšie magazín Forbes upozornil na ďalší prírastok v ukrajinskej armáde. Zahraniční spojenci síce Kyjevu prisľúbili desiatky obrnených vozidiel ako M-88 americkej výroby; vyprosťovacie vozidlá Challenger zo Spojeného kráľovstva či Bergepanzers, Wisents a Dachs z Nemecka, no aj napriek tomu na bojisku najčastejšie vidíme bývalú sovietsku klasiku.
Tieto staré stroje používané od roku 1980 získala do svojej zásoby aj ukrajinská armáda. Ide o obrnené vozidlá IMR-2 postavené na podvozku starého tanku T-72.
Výrobca pri navrhovaní tohto stroja odstránil vežu tanku a namontoval namiesto nej novú otočnú nadstavbu. Na nej sa nachádza viacúčelové teleskopické rameno, ktoré možno osadiť rôznymi prídavnými zariadeniami. Rameno má dosah cez 8 metrov nosnosť 2 tony. V jazdnom stave sa teleskopické rameno posúva smerom dozadu, píše Military Today.
IMR-2 disponuje aj radlicou v prednej časti vozidla. Tá môže mať tvar písmena V alebo môže byť úplne rovná. Dozérová radlica sa používa na zemné práce, zrovnávanie pôdy, čistenie ciest, vypĺňanie priekop a odstraňovanie prekážok. Dokáže sledovať obrysy terénu a pri zemných prácach má výkon 200 až 250 metrov kubických za hodinu.
Dávna história Sovietskeho zväzu preplnená nedostatkami. Ale je jej dostatok
Špecifikácie teda naznačujú, že by mohlo ísť o pomerne schopné vozidlo. To však podľa Forbes neplatí.
IMR-2 totiž váži približne 44 ton, no disponuje len 840-koňovým naftovým motorom, podotýka Military Today. Odvezú sa v ňom iba dve osoby a rozhodne nejde o nejaký sofistikovaný stroj. V porovnaní s najnovšou technikou je poddimenzovaný a ďalšou negatívnou charakteristikou je dnes už neštandardne slabý pancier.
Ukrajinská armáda však tieto staré sovietske stroje pred vyše 30 rokmi dychtivo zhabala. A vlastní ich desiatky. Chopila sa príležitosti po rozpade Sovietskeho zväzu a vzniku jej samostatného štátu v roku 1991.
Po Sovietoch na území našich východných susedov vtedy ostali tucty kusov IMR-2. A Kyjev ich využíva dodnes. Nie sú úžasné, ale spoľahlivé áno. A je ich dosť, čo je momentálne kľúčové.
No to nie je všetko. Ukrajinci aspoň ďalších 12 týchto strojov získali aj počas súčasnej invázie. Naznačuje to, že tieto sovietske stroje sú stále aktívnou súčasťou aj dnešnej ruskej armády.
Taking a look at some of the equipment stored in the 20th arsenal base of Engineering troops of #Ukrainian Ground Forces, early 2010s period.
I believe many of those vehicles have been restored or cannibalized throughout the years following the #Russian Invasion in 2014.
1/ pic.twitter.com/mDq0LmOY30— B-AREV (@trip_to_valkiri) August 14, 2023
Využitie
IMR-2 patrili medzi najbežnejšie vozidlá v ukrajinských skladoch. Výrazne prevyšovali napríklad vozidlá UR-77, BRM-2 či BAT-2 na odstraňovanie mín. A ich dnešné využívanie predsa len dáva zmysel.
Pri pohľade na tento zoznam vyplýva, že IMR-2 ponúkajú omnoho viac možností využitia. Také UR-77 sú dobré len na jednu vec, konkrétne na čistenie mínových polí.
IMR-2 môže pomáhať pri výkopoch, výstavbách, odstraňovaní mín a dokonca aj pri vypĺňaní nepriateľských zákopov či pri prechode cez zátarasy.
Kyjev môže momentálne disponovať až viac ako 50 kusmi týchto starých, nedokonalých, no spoľahlivých všestranných vozidiel.
Zdroje: Forbes, Military Today, Twitter/B-AREV