Ukrajina má novú Pani Smrť. Ani fašisti neboli takí odporní ako títo škrati, tvrdí sniperka

  • Ostreľovačka „Uhlík" sa vrátila do armády
  • Z Ukrajiny pochádza aj najznámejšia a najvýkonnejšia sovietska sniperka
Uhlík
Facebook/ВМС ЗС України
  • Ostreľovačka „Uhlík" sa vrátila do armády
  • Z Ukrajiny pochádza aj najznámejšia a najvýkonnejšia sovietska sniperka

Ukrajinská armáda sa pochválila staronovou posilou. K armáde sa opäť pripojila ostreľovačka prezývaná ako „Uhlík“. Celé meno sniperky tak isto ako jej tvár verejnosť nepozná. Okamžite sa ale objavili porovnávania s najúspešnejšou sovietskou sniperkou prezývanou ako „Pani Smrť“.

Musíme ich všetkých uloviť, tvrdí sniperka 

Uhlík sa mala pripojiť k armáde ešte v roku 2017. Vstupom do armády chcela urobiť dojem na mladšieho brata, a tak sa pridala k jednému z námorných práporov. Opakovane sa zúčastňovala bojových misií na východe Ukrajiny.

V januári tohto roka sa rozhodla, že si od armády a ostreľovacích pušiek dá pauzu. Jej oddych ale netrval dlho, keďže o mesiac neskôr Rusi spustili inváziu na Ukrajinu. Sniperka sa preto rozhodla vrátiť späť do armády. Teraz slúži v 35. samostatnej brigáde námornej pechoty.

V správe zdieľanej ukrajinskou armádou Uhlík prisľúbila potrestanie okupantov. „Musíme ich všetkých uloviť!“ povedala.

„Títo ľudia nie sú ľudské bytosti. Ani fašisti neboli takí odporní ako títo škrati. Musíme ich poraziť,“ uviedla.

Dodala, že ruská invázia aspoň otvorila oči ukrajinskému ľudu.

Ukrajinské ozbrojené sily neposkytli žiadne informácie o jej bojových úspechoch proti ruským okupantom a ani nezverejnili, koľko zásahov dosiahla v boji proti proruským separatistom na východe Ukrajiny.

Niektoré médiá pripomínajú, že v skutočnosti môže ísť o pokus, ako zvýšiť ukrajinskú morálku v boji proti nepriateľovi. Podobný prípad bol aj takzvaný Duch Kyjeva, ktorý mal hneď v prvý deň invázie zostreliť niekoľko ruských lietadiel nad Kyjevskou oblasťou. Jeho zásahy sa však nedajú preukázať.

Ak by Uhlík nebola len ďalšou mestskou legendou, mohla by sa stať novou Lady Smrťou. Túto prezývku si vyslúžila sovietska ostreľovačka Ljudmila Pavličenková.

Najúspešnejšia sovietska ostrelovačka je z Ukrajiny 

Legendárna ostreľovačka pochádzala z Ukrajiny, narodila sa v meste Bila Cerkva, kde prežila i väčšiu časť svojho detstva.

Vydala sa a otehotnela pomerne mladá, v 15 rokoch. Ako pracovníčka továrne sa zapísala na strelecký krúžok, kde vynikala vo streľbe v malorážke. Neskôr sa vďaka tomu dostala i na kurz strieľania ostreľovacou puškou.

Neskôr sa vrhla na štúdium histórie na Kyjevskej univerzite, pred posledným semestrom ale došlo k napadnutiu Sovietskeho zväzu nacistami. Pavličenková sa práve vtedy nachádzala na prázdninách v prístavnom meste Odesa. Odvážna žena neváhala a pridala sa do červenej armády ako dobrovoľníčka.

Pavlichenko_in_a_trench
zdroj: Wikimedia/Израиль Абрамович Озерский

Spočiatku jej ale nechceli umožniť bojovať a nahovárali ju, aby pôsobila ako zdravotná sestra. Pavličenková bola neústupná a na bojisko sa dostala. Spočiatku mohla používať len granáty, neskôr, keď bol jej kolega vážne zranený, jej podal pušku. Tú z ruky nepustila a čoskoro pri Odese zaznamenala svoje prvé úspechy – zasiahla dvoch Rumunov, ktorí pomáhali nacistom, uvádza Mental Floss.

Hilterovcov kosila ako zrelé zrno 

Stala sa tak jednou z 2-tisíc ruských ostreľovačiek. Svoje schopnosti rozvinula do takej miery, že sa stala legendou. Na konte má 309 zásahov, vrátane 36 sniperov nepriateľa. Jeden z takých sniperských súbojov trval až tri dni.

„Hitlerovcov sme kosili ako zrelé zrno,“ povedala neskôr.

Nepriateľ sa ju pokúsil zverbovať na svoju stranu. „Ljudmila Pavlichenko, poďte k nám. Dáme vám veľa čokolády a urobíme z vás nemeckého dôstojníka,“ cituje spomienky sniperského esa First Post.

Keď nepomohli ponuky na úplatky, pokúšali sa ju Nemci zastrašiť.

Justice_Robert_Jackson,_Eleanor_Roosevelt_and_Liudmila_Pavlichenko_(cropped)
zdroj: Library of Congress/Jack Delano

Sniperka bola celkom štyrikrát zranená, až štvrté zranenie zo šrapnela, ktorý ju zasiahol do tváre, ju donútilo opustiť bojisko.

Červenej armáde ale ostala verná a zúčastnila sa „turné“ pre Sovietsky zväz, v rámci ktorého navštívila Spojené štáty, Kanadu a Britániu. Cieľom tohto „turné“ bolo zaistiť vojenskú podporu Sovietskemu zväzu.  

V USA sa sniperka stala prvou sovietskou občiankou, ktorú prijal americký prezident. Šéf Oválnej pracovne Franklin D. Roosevelt ju privítal v Bielom dome a prvá dáma Eleanor Rooseveltová sa s ňou spriatelila.

Po návrate do Sovietskeho zväzu sa už na bojisko nevrátila a stala sa inštruktorkou pre ostreľovačov.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Mental Floss, FirstPost

Najnovšie videá

Trendové videá