Ukrajina má šancu brutálne potupiť Putina. Rusi sa snažia prestaviť svoje sily, tvrdí generál

  • Rusi môžu opäť spustiť ofenzívu z Bieloruska, myslí si americký generál
  • Prezradil, čo Ukrajina potrebuje na to, aby dobyla Krym
Wesley Clark, ukrajinskí vojaci
Wikimedia/ Greg A L. TASR/AP, Kateryna Klochko
  • Rusi môžu opäť spustiť ofenzívu z Bieloruska, myslí si americký generál
  • Prezradil, čo Ukrajina potrebuje na to, aby dobyla Krym

Americký generál vo výslužbe Wesley Clark nepochybuje, že ukrajinská armáda je schopná získať späť polostrov Krym. Ten Rusi okupujú od roku 2014 a jeho dobytie by predstavovalo pre Putina veľkú hanbu.

„Dokáže Ukrajina opäť získať kontrolu nad Krymom? Odpoveď je absolútne áno. Má to, čo na to potrebuje? Zatiaľ nie?“ uviedol Clark na podujatí washingtonského think tanku Atlantic Council. Generál, ktorý velil vrchnému veliteľstvu spojeneckých síl v Európe a taktiež operácii Spojenecká sila v Kosove, vyzýva k dodávkam západných zbraní na Ukrajinu.

Clark tvrdí, že dodávka obrnených bojových vozidiel Bradley zo Spojených štátov prelomila určité tabu, v skutočnosti však Ukrajina potrebuje aj ďalšie zbrane, ako sú ťažké tanky, vrtuľníky, delostrelectvo, samovražedne drony, veliace centrá, spravodajské informácie či lietadlá.

„Je čas poskytnúť Ukrajine západné lietadlá,“ uviedol generál. Predtým, než by ukrajinskí piloti mohli používať západne stroje, by bol potrebný ich výcvik, ktorý môže trvať mesiace až roky. Ak má v budúcnosti Ukrajina používať západné stíhačky, výcvik musí začať čím skôr.

Zaútočiť opäť môžu z Bieloruska alebo východu, tvrdí Clark

Clark uvádza, že Rusi sa nevzdali svojho úmyslu získať viac územia na Ukrajine a môžu spustiť novú ofenzívu na jar. Útočiť nebudú pravdepodobne na juhu, lebo v tom prípade by opäť museli prekročiť rieku Dneper, čo by bolo náročné. Generál považuje za pravdepodobnejšiu možnosť, že Rusi zaútočia opäť z Bieloruska alebo z východu.

Ruská armáda ale utrpela výrazné straty, čo sa podľa Clarka prejaví aj v útoku, ak ho opäť spustia. Ruskej armáde bude pravdepodobne chýbať technika a takzvané práporové taktické skupiny nebudú v plnej sile.

„Za zatvorenými dverami sa Rusko sa snaží prestaviť svoje sily. Prosí pri tom Irán, Čínu, Severnú Kóreu o vojenskú asistenciu a tieto národy sa pozerajú na Západ, aby videli jeho reakciu. Sila ruskej ofenzívy je v tento čas neurčiteľná,“ uvádza Clark.

Generál tvrdí, že Západ by sa mal zamerať aj na dianie vnútri Ruska, konkrétne na informačnú vojnu v krajine, keďže obyčajní Rusi nemajú prístup k pravdivým informáciám. Ruskému informačnému priestoru dominuje provládna propaganda, ktorá predkladá vyfabrikované teórie, prečo ruský prezident Vladimir Putin nevyprovokovane zaútočil na Ukrajinu.

„Čo ale nerobíme, je, že nepracujeme na informačnej vojne vnútri Ruska alebo skôr by som mal povedať proti Putinovi. Je schopný klamať, vyhlásiť mobilizáciu, tvrdiť, že je to začiatok vojny proti NATO. Nevidíme žiaden dopad ani snahu zmeniť názory obyčajných Rusov. Možno sú to ťažké oriešky, ale je to dôležitým elementom posunu vpred. Ak by sme vedeli destabilizovať ruskú podporu pre mobilizáciu, spravilo by to všetko ľahším,“ dodal Clark.

Hodges verí, že Krym dobyjú v lete, Milley tvrdí, že to bude ťažké 

Generál Clark ale nie je jediným americkým generálom, ktorý si myslí, že dobytie Krymu Ukrajincami sa môže stať skutočnosťou. Pevne presvedčený je aj Ben Hodges, ktorý je taktiež vo výslužbe. Ten tvrdí, že Ukrajina by mohla získať kontrolu nad polostrovom už tento rok, konkrétne koncom augusta.

„Ukrajina oslobodí Krym do konca augusta, ak budeme pokračovať v poskytovaní toho, čo sme povedali, že poskytneme, a ak zachováme sankcie. Skôr keby sme poskytli presné zbrane s dlhším dosahom,“ uviedol Hodges,.

Americký generál Mark Milley, ktorý pôsobí ako predseda zboru náčelníkov štábov, očakáva, že vojna bude trvať dlhšie. Na tlačovej konferencii v Nemecku uviedol, že vyhnanie Rusov z celého územia, ktoré okupujú, ešte tento rok bude veľmi ťažké, no nie úplne nemožné.

„Z vojenského hľadiska je to veľmi, veľmi ťažký boj,“ uviedol na základni amerických vzdušných síl v nemeckom Ramsteine, kde sa konalo rokovanie 54 krajín o pomoci Ukrajine.

„V tejto chvíli je to viac-menej statická frontová línia, s výnimkou (miest) Bakhmut a Soledar, kde prebiehajú výrazné útočné akcie z oboch strán,“ vysvetlil.

Šesťdesiatštyriročný Milley uviedol, že frontová línia je veľmi dlhá. Dosahuje dĺžku 1 000 kilometrov, čo je približne rovnaká dĺžka ako medzi Washingtonom D.C. a Atlantou v štáte Georgia.

„To je značné územie a na tomto území stále zostáva veľa ruských síl na Ruskom okupovanej Ukrajine,“ popísal výzvy.

„Takže z vojenského hľadiska, by tento rok bolo veľmi, veľmi ťažké vojensky vyhnať ruské sily z každého centimetra Rusmi okupovanej Ukrajiny. To neznamená, že sa to nemôže stať, neznamená to, že sa to nestane, ale bude to veľmi, veľmi ťažké,“ uviedol Milley.

Ukrajinci veria, že Krym oslobodia

Ukrajinci sa však nevzdávajú, bývalý ukrajinský minister obrany Andrij Zagorodnyuk tvrdí, že Kyjev počíta s oslobodením Krymu. 

„Veríme, že oslobodenie Krymu je absolútne možné a plánujeme znova dobyť celé územie Ukrajiny, vrátane Krymu,“ uviedol bývalý minister na podujatí Atlantic Council.

Vysvetlil, že dobytie polostrova môže prísť ako posledné, keď Ukrajinci dobyjú ostatné okupované územia. Zagorodnyuk naznačil, že cesta spočíva v prerušení zásobovania polostrovu, tým, že Ukrajinci dobyjú späť takzvaný land bridge, ktorý spája juh Ukrajine s Krymom. Zničením Kerčského mosta, ktorý spája polostrov s ruskou pevninou, by prerušili zásobovanie polostrova.

Ukrajina neverí, že mier by šiel dosiahnuť diplomatickými riešeniami. „Nemyslíme si, že Putin v skutočnosti siahne po diplomatických vyjednávaniach, naozajstných vyjednávaniach. Len chce naťahovať čas. Myslíme si, že diplomatické riešenie je možné, ale až s Putinovými nástupcami. Tiež si myslíme, že je možné vojenské riešenie, ruská armáda bude unavená, dokiaľ sa dostaneme na Krym,“ dodal bývalý minister obrany.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Twitter/Ben Hodges, YouTube/PBS NewsHour, Konferencia Atlantic Council

Najnovšie videá

Trendové videá