Ukrajina má techniku, ktorá prekoná ospevovaný HIMARS, no mlčí o nej. Rusom robí zo života peklo

  • Ukrajinci disponujú salvovým raketometom, ktorý dokáže uniesť o polovicu viac munície ako HIMARS
  • Vystreliť dokáže dokonca tú istú muníciu ako miláčik médií
M270
Wikimedia/U.S. Army
  • Ukrajinci disponujú salvovým raketometom, ktorý dokáže uniesť o polovicu viac munície ako HIMARS
  • Vystreliť dokáže dokonca tú istú muníciu ako miláčik médií

Napoleon Bonaparte sa vyjadroval o delostrelectve ako o „kráľovi vojny“, ktorý môže rozhodnúť o výsledku konfliktu. Západné štáty rolu delostrelectva ako „kráľa vojny“ čiastočne opustili, vďaka spoliehaniu sa na vzdušnú nadvládu. Práve lietadlá operujúce slobodne vo vzduchu majú zabezpečiť eliminovanie cieľov na dlhé vzdialenosti, ako sme to videli pri operácii Púštna búrka či vo vojnách v bývalej Juhoslávii.

Čo sa ale stane, keď ani jedna strana nevie získať vzdušnú nadvládu, ukazuje práve vojna na Ukrajine. Delostrelectvo sa teraz stáva veľmi dôležitou zbraňou a podľa National Interest stojí za 80 percentami strát na oboch stranách.

Kým Rusko si drží výhodu v počte delostreleckých systémov a v počte munície, Ukrajina zas disponuje sofistikovanejšími, presnejším kúskami s dlhším doletom. Miláčikom západných médií sa stal hlavne raketomet HIMARS, ktorý sa osvedčil v prvom roku vojny pri zásahoch ruskej logistiky a kritickej infraštruktúry.

V skutočnosti ale HIMARS nie je jediným špičkovým zariadením, ktoré majú Ukrajinci k dispozícii. V minulosti sme písali, že Rusi majú veľký rešpekt pred francúzskym CAESAR-om.

Veľmi účinný je aj salvový raketomet M270, ktorý v niektorých ohľadoch prekoná aj spomínaný HIMARS. Jeho veľkou výhodou je, že dokáže pojať dvakrát toľko munície ako miláčik médií. M270 tak dokáže odpáliť 12 rakiet (G)MLRS za 60 sekúnd, zatiaľ čo HIMARS šesť.

Rovnaký rozdiel je aj v prípade taktickej balistickej strely ATACMS. M270 dokáže uniesť a odpáliť dve tieto strely, HIMARS jednu.

M270 MLRS

Je to samohybný salvový raketomet, ktorý do služby v americkej armáde vstúpil v roku 1983. Odvtedy ide o obľúbenú súčasť delostrelectva, ktorú má v inventári množstvo krajín vrátane Veľkej Británie, Nemecka, Francúzska, Talianska či Izraela.

Systém je umiestnený na podvozok bojového vozidla Bradley a práve pásový podvozok umožňuje stroju pohyb aj v zložitom teréne, ako je blato.

Jeho veľkou výhodou je, že dokáže pojať dva kontajnery raketovej munície, z ktorých každý môže niesť šesť striel. HIMARS má oproti tomu kapacitu len na jeden kontajner.

salvový raketomet MLRS M270
zdroj: Flickr/U.S. Army, Dustin D. Biven

Po odpálení munície sa tieto kontajnery jednoducho vymenia za nové a nie je tak nutné zdĺhavé prebíjanie. M270 dokáže kombinovať druhy munície, v jednom kontajneri napríklad môžu byť rakety ATACMS, v druhom sa môžu nachádza strely (G)MLRS.

M270 môže odpaľovať strely neriadené MLRS, navádzané strely GMLRS, pozemné bomby s malým priemerom GLSDB, taktické balistické rakety ATACMS i taktické balistické rakety PrSM.

V priebehu rokov vzniklo množstvo modernizácií M270, ktoré sa zamerali napríklad na systém riadenia paľby či pohon.

Použili ho pri útoku na satelity na Kryme

Nie je preto prekvapením, že na útoky pomocou ATACMS si Ukrajinci vyberajú práve M270 pred HIMARS-om. Ukazuje to aj nedávne video útoku M270, ktorého rakety ATACMS mali mieriť na Ruskom okupovaný polostrov Krym.

Práve toto územie je horúcim miestom, kde Ukrajinci majú navrch nad Rusmi. Polostrov je neustálym terčom ukrajinských striel, ktoré mieria hlavne na protivzdušnú obranu Krymu, vojenskú štruktúru a zásobovanie.

Niektorí experti veria, že víťazstvo Kyjeva môže prísť prostredníctvom Krymu, teda ak dokážu polostrov premeniť na miesto neudržateľné pre Rusov. Okupované územie by sa tak ľahko mohlo stať vyjednávacím čipom pre Ukrajincov.

Komputer Swiat uvádza, že do útoku na Krym boli zapojené štyri systémy M270. Každý z nich vystrelil dve strely MGM-140 ATACMS. Na polostrov tak mierilo celkovo osem striel ATACMS.

Ak by Ukrajinci použili rovnaký počet vozidiel HIMARS, dokázali by odpáliť len štyri strely. M270 je tak výhodnejší pri operáciách, kde je potrebné zasypať nepriateľa väčším počtom rakiet.

Ukrajinci zrejme cielili na ruské radarové zariadenie používané na satelitnú komunikáciu a monitorovanie vzdušného priestoru. Cieľ útoku len ukazuje na snahu Ukrajiny „oslepiť protivzdušnú obranu Krymu“, a tak pripraviť pôdu pre stíhačky F-16, ktoré by mali byť dodané Kyjevu tento rok.

Zdroje: National Interest, Lockheed Martin, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá