Ukrajina má veľkú príležitosť na dobrú dohodu s Amerikou aj napriek roztržke prezidentov. Dôvody sú logické

  • Ukrajina včera podľa viacerých analytikov stratila šancu na dohodu
  • Existujú však dôvody, prečo nemusí byť dohoda mŕtva
  • A tie sú primárne ekonomické
Ukrajina má šancu na dohodu
Ilustračné foto Pixabay.com/RescueWarrior
  • Ukrajina včera podľa viacerých analytikov stratila šancu na dohodu
  • Existujú však dôvody, prečo nemusí byť dohoda mŕtva
  • A tie sú primárne ekonomické

Ukrajina sa musí o vzácnych kovoch dohodnúť s USA, je to v záujme oboch aj Európy. Vzácne kovy zohrávajú v súčasnom geopolitickom a ekonomickom dianí kľúčovú úlohu. Sú nenahraditeľnou súčasťou priemyslu, obranných technológií a najmä zelenej energetiky. Ukrajina, s jednými z najbohatších ložísk vzácnych kovov v Európe, sa ocitla v centre pozornosti globálnych mocností, najmä Spojených štátov amerických, uvádza agentúra Reuters

Nedávne správy o rokovaniach medzi USA a Ukrajinou o prístupe k týmto nerastným zdrojom vzbudili rozsiahlu verejnú diskusiu o výhodách, rizikách a geopolitických dôsledkoch potenciálnej dohody. Problémom sa stalo piatkové rokovanie, kde sa lídri doslova pohádali v priamom prenose.

Ukrajina ako zdroj nerastov

Ukrajina je domovom obrovských zásob vzácnych kovov vrátane lítia, titánu, nióbu či skandiového oxidu, ktoré sú kľúčové na výrobu batérií, polovodičov a vojenských technológií. Vzhľadom na globálny dopyt po týchto surovinách sa Ukrajina stáva strategickým aktérom na svetovom trhu. Pre USA predstavuje príležitosť diverzifikovať svoje zdroje vzácnych kovov mimo Číny. Tá v súčasnosti ovláda viac ako 60 % svetovej produkcie týchto surovín.

Čínska dominancia na trhu vzácnych kovov dlhodobo vyvoláva obavy v západných krajinách. USA sa snažia obmedziť svoju závislosť od čínskych dodávok a zároveň zabezpečiť stabilné zdroje surovín pre svoje technologické a obranné sektory. V tomto kontexte Ukrajina vystupuje ako kľúčový partner, ktorého surovinový potenciál by mohol výrazne prispieť k zmierneniu čínskeho vplyvu.

Historicky Ukrajina vždy zohrávala významnú úlohu ako zdroj nerastných surovín – ešte v časoch Sovietskeho zväzu bola jedným z hlavných dodávateľov titánu a železnej rudy. Po rozpade ZSSR sa však mnoho ložísk dostalo do úzadia pre politickú nestabilitu a nedostatok investícií. Dnes, v čase energetickej transformácie a zvyšujúceho sa dopytu po vzácnych kovoch, sa Ukrajina opäť dostáva do centra záujmu svetových mocností. 

Rokovania medzi Washingtonom a Kyjevom však odhalili rozpory. Podľa viacerých zdrojov USA údajne navrhli prístup k polovici ukrajinských ložísk vzácnych kovov bez záväzných garancií na oplátku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj takúto ponuku odmietol s odôvodnením, že krajina potrebuje férové podmienky, ktoré budú zodpovedať jej suverénnym záujmom a podporia domáci priemysel. 

Dohoda bola revidovaná

Nové informácie zverejnené 22. februára 2025 (CNN) odhalili, že USA predložili Ukrajine revidovanú ponuku, ktorá zahŕňa záruky investícií do ekologickej ťažby a podporu vývoja ukrajinských spracovateľských kapacít. Americká strana zároveň prisľúbila technologický transfer a vytvorenie spoločného fondu na zmiernenie environmentálnych vplyvov ťažby. Tento krok má zmierniť obavy Kyjeva o jednostranné výhody a ukázať ochotu Washingtonu vytvoriť vyvážené partnerstvo.

Z pohľadu Ukrajiny ide o kritický moment, keď sa musí rozhodnúť, či strategické partnerstvo s USA prinesie dlhodobé výhody, alebo hrozí riziko prílišného vplyvu zahraničných subjektov na národné zdroje. Na druhej strane USA vnímajú Ukrajinu ako potenciálneho kľúčového partnera, ktorý by im mohol pomôcť oslabiť čínske monopolné postavenie na trhu vzácnych kovov. 

Ekonomické a environmentálne výzvy potenciálnej dohody

Ak by Ukrajina súhlasila s americkým návrhom, mohla by získať výrazné investície do infraštruktúry, technologický transfer a nové pracovné miesta. USA majú záujem nielen o ťažbu, ale aj o spracovanie vzácnych kovov priamo na Ukrajine, čo by mohlo posilniť ukrajinskú ekonomiku a urýchliť jej zotavenie z vojnových škôd.

Na druhej strane otvorenie dverí zahraničným investorom prináša aj environmentálne výzvy. Ťažba vzácnych kovov môže mať negatívny vplyv na životné prostredie vrátane kontaminácie pôdy a vôd. Ukrajina si musí byť vedomá týchto rizík a zabezpečiť, aby každá dohoda obsahovala prísne ekologické štandardy a mechanizmy kontroly.

 

Revidovaná americká ponuka podľa CNN zahŕňa financovanie ekologických štúdií a vytvorenie fondov na obnovu oblastí zasiahnutých ťažbou. Navyše sa plánuje založenie ukrajinsko-amerického výskumného centra zameraného na vývoj udržateľných ťažobných technológií.

Ďalšou otázkou je ekonomická udržateľnosť. Ak by USA získali príliš veľký vplyv na ukrajinský sektor vzácnych kovov, Kyjev by sa mohol stať príliš závislým od amerických investícií a stratégií. Alternatívou je vytvorenie multilaterálnych dohôd, ktoré by umožnili diverzifikáciu investorov z Európskej únie či ázijských krajín. Tým by Ukrajina znížila riziko prílišnej závislosti od jedného partnera.

Ukrajina a možné scenáre vývoja

Zatiaľ čo USA ponúkajú strategické partnerstvo zamerané na rýchly prístup k ukrajinským zdrojom, Ukrajina má aj ďalšie možnosti, ako maximalizovať zisk a zároveň minimalizovať riziká. Jednou z alternatív je uzavretie multilaterálnych dohôd s viacerými krajinami, čím by sa predišlo monopolizácii nerastných zdrojov jediným partnerom. Európska únia prejavila opakovaný záujem o ukrajinské vzácne kovy. Brusel by mohol ponúknuť priaznivejšie podmienky vrátane ekologických záruk a technologického transferu.

 

Ďalším scenárom je rozvoj domáceho ťažobného a spracovateľského priemyslu s využitím zahraničných investícií, no pod prísnou kontrolou štátu. Tento prístup by Ukrajine umožnil udržať si kontrolu nad svojimi zdrojmi a zároveň profitovať z moderných technológií západných investorov.

Nové návrhy z Washingtonu však naznačujú, že USA sú ochotné ísť ďalej, aby zabezpečili dohodu. Podpora ukrajinského priemyslu a spoločné environmentálne projekty by mohli oslabiť pôvodné obavy Kyjeva. Ak však Ukrajina definitívne odmietne americkú ponuku bez alternatívnych partnerstiev, mohla by čeliť strate strategickej podpory USA, čo by mohlo oslabiť jej geopolitické postavenie.

Na druhej strane prílišná ústupčivosť by mohla naraziť na odpor verejnosti a posilniť obavy z neprimeraného zahraničného vplyvu. Z pohľadu USA neuzavretie dohody by znamenalo stratu dôležitého zdroja surovín a pokračovanie závislosti od čínskych dodávok. Preto je pravdepodobné, že Washington bude naďalej hľadať nové cesty k uzavretiu obojstranne výhodnej dohody.

Ukrajina medzi suverenitou a ekonomickým rastom

Ukrajina sa nachádza na križovatke strategických rozhodnutí, ktoré ovplyvnia jej ekonomickú budúcnosť aj geopolitické postavenie. Partnerstvo so Spojenými štátmi môže priniesť významné investície a technologický pokrok. No zároveň nesie so sebou riziko prílišného vplyvu zahraničných záujmov na národné zdroje. 

 

Pre obe krajiny je kľúčové nájsť rovnováhu. USA by mali ponúknuť férové podmienky. Tie musia rešpektovať ukrajinskú suverenitu. Ukrajina zase musí zabezpečiť, aby dohoda priniesla dlhodobé výhody pre jej občanov a životné prostredie. V konečnom dôsledku môže byť práve transparentná a spravodlivá dohoda cestou k posilneniu bilaterálnych vzťahov a k podpore stability v regióne.

Pre Ukrajinu by podobná dohoda priniesla bezpečnosť práve kvôli bezpečnosti jej firiem. Pre USA by priniesla dohoda prístup k zdrojom, ktorých má nedostatok. Jej podpísanie je teda logické. Nie všetko na medzinárodnej scéne však logické je, resp. tam smeruje. A to aj napriek nezhodám

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: Reuters, CNN, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá