Ukrajina v masívnych problémoch: Zostáva možno len 20 rakiet ATACMS, ktorými útočí hlboko v Rusku

  • Ukrajina má veľký problém
  • Zostáva jej možno len 20 kusov ATACMS
  • Vyplýva to z tvrdení predstaviteľov USA a ruského ministerstva
  • Nové dostane len ťažko
Balistická raketa ATACMS z USA a Ukrajina, ukrajinskí vojaci. Ukrajine dochádzajú rakety ATACMS. Ukrajina má obrovský problém.
Americká balistická raketa ATACMS a ukrajinskí vojaci. Wikimedia Commons, TASR/AP, Evgeniy Maloletka
  • Ukrajina má veľký problém
  • Zostáva jej možno len 20 kusov ATACMS
  • Vyplýva to z tvrdení predstaviteľov USA a ruského ministerstva
  • Nové dostane len ťažko

Keď 17. novembra prezident USA Joe Biden povolil Ukrajine používať americké zbrane dlhého doletu, išlo o veľkú vec. Neprešli ani dva dni a Kyjev už na Rusko pálil raketami ATACMS. Útočili na Brianskú oblasť dovedna šiestimi takýmito balistickými strelami. No v súčasnosti má Ukrajina problém. Kým si Putin ospevuje raketu Orešnik, Ukrajine ATACMS dochádzajú.

Prakticky od začiatku ruskej nevyprovokovanej invázie na Ukrajinu volal Kyjev po tom, aby mu jeho západní spojenci umožnili používať dodané zbrane mimo pohraničných oblastí. Keď sa tak stalo, ihneď to využil a pomocou nich – ako aj bezpilotných lietadiel – ostreľuje vojenské sklady a letiská hlboko za ruskými hranicami.

Ako ale píše The Kyiv Independent, ukrajinské zásoby armádnych taktických raketových systémov dlhého doletu (ATACMS) dodaných z USA sa míňajú. Vyplýva to z analýzy denníka The New York Times (NYT), čo potvrdzujú aj dvaja nemenovaní vysokí predstavitelia USA.

ATACMS môžu preletieť až 300 kilometrov. Pre Ukrajinu sú pri útokoch nesmierne dôležité, no v súčasnosti sa ich používanie zmierňuje práve pre klesajúce zásoby. Dvaja americkí predstavitelia pod podmienkou zachovania anonymity pre NYT uviedli, že keď americký prezident Joe Biden dal Kyjevu zelenú na vypustenie ATACMS na ruské územie, Ukrajina mala vo svojom arzenáli asi len 50 rakiet.

Počet vypálených striel

Po Bidenovej zmene politiky, ktorú sprevádzalo povolenie od Spojeného kráľovstva zaútočiť na Rusko britskými raketami Storm Shadow, spustila Ukrajina sériu raketových útokov. Mierila na ruské letiská, vojenské zariadenia a fabriky na zbrane.

Ukrajina tieto útoky verejne nekomentovala. Pri počte použitých balistických rakiet preto možno vychádzať len z tvrdení ruského ministerstva obrany, a teda bezprostredne neoveriteľných informácií. Kremeľ tvrdí, že Kyjev od novembra vypálil najmenej 31 ATACMS a 14 Storm Shadows. Ak je to pravda, tak Ukrajine zostáva prinajlepšom 20 kusov ATACMS.

Podľa amerických anonymov pritom Ukrajina zrejme nedokáže doplniť zásoby, pretože Washington už pridelil svoj vlastný obmedzený arzenál ATACMS destináciám v Ázii a na Strednom východe.

Novozvolený americký prezident Donald Trump tiež povedal, že jasne nesúhlasí s rozhodnutím povoliť ukrajinské diaľkové útoky v Rusku. Dá sa teda očakávať, že povolenia zruší a obmedzí dodávky rakiet.

Na druhej strane však Trumpove vyjadrenia treba brať s rezervou. Tvrdiac, že do dňa od nástupu na čelo USA ukončí vojnu na Ukrajine, posunul Moskve „mierový“ plán, ktorý Putin jasne odmietol. A predtým aj dobrí priatelia ruského vladára hlásali, že plán z Trumpových kruhov je odsúdený na neúspech. A to nehovoriac o tom, že by vlastne nešlo o koniec vojny, ale len jej zmrazenie.

ATACMS na Ukrajine

Kyjev prvýkrát dostal ešte starší model ATACMS s kratším dosahom na jeseň roku 2023. Na jar 2024 začali USA dodávať aktualizované modely s dosahom až 300 kilometrov. V tom čase mala Ukrajina povolené rozmiestniť tieto rakety len proti cieľom na okupovanom ukrajinskom území. Americké zbrane však mohla používať aj v pohraničných oblastiach, z ktorých Rusi spúšťali novú ofenzívu do Charkovskej oblasti.

Napriek vytrvalému lobovaniu prezidenta Volodymyra Zelenského za zmiernenie obmedzení diaľkových úderov Biden dlhodobo Kyjevu nevyhovel. Experti sa domnievajú, že sa tak dialo zo strachu z eskalácie konfliktu a jadrovej hrozby.

Nakoniec však Washington povolil a diaľkové útoky Ukrajiny proti Rusku zatiaľ k výraznej eskalácii neviedli. Vysokí predstavitelia pre NYT uvádzajú, že sa domnievajú, že aj Rusko sa chce vyhnúť eskalácii. Samo nedávno zaznamenalo na bojisku zisky a čaká sa, čo vymyslí zvolený prezident Trump. Ten do úradu nastúpi 20. januára 2025.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: The Kyiv Independent, Archív SIU, The New York Times

Najnovšie videá

Trendové videá